Другого серпня офіційно завершився прийом документів від вступників у 2015-му році. За попередніми даними, абітурієнти могли подавати заяви лише до 31 липня, але в останній момент за наказом Міністерства цей період продовжили. Річ у тім, що через обшуки в Центрі оцінювання якості освіти, на серверах якого зберігалися результати ЗНО, він тимчасово призупинив свою роботу. Хоча Генеральна прокуратура зазначала, що цього не трапиться.
За інформацією, яку оголосила перший заступник міністра освіти Інна Совсун на своїй сторінці у мережі Facebook, дані щодо більшості абітурієнтів вже внесли до Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Не пощастило лише тим, кому довелося змінювати інформацію, зокрема завдяки апеляціям. Ці матеріали працівники Центру оновити не встигли, тому запропонували продовжити прийом документів, щоб зробити перерахунок балів. Наразі він завершений. Також, за рішенням МОН, якщо вступник змінив прізвище чи втратив сертифікат, він може подати приймальній комісії підтверджуючу довідку від регіонального центру оцінювання та передати оригінал документа тоді, коли отримати його буде технічно можливо.
Станом на 31 липня в електронній системі вступу зареєстрували 1 772 796 заяв від 505 504 абітурієнтів. За кількістю поданих заяв зі значним відривом лідирує Львівський національний університет імені Івана Франка. На другому місці — Національний університет «Львівська політехніка». До п’ятірки лідерів також увійшли: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний авіаційний університет і Київський національний торгово-економічний університет.
Ірина КОГУТ, експерт із питань освіти Аналітичного центру CEDOS (колишній Центр досліджень суспільства):
— Поки рано говорити про висновки з цієї вступної кампанії. Утім, припинення роботи УЦОЯО однозначно їй зашкодило. Особливо воно вплинуло на абітурієнтів, для них це був величезний стрес. Частина випускників шкіл досі не можуть отримати сертифікат. Звісно, міністерство багато зробило для того, щоб виправити цю ситуацію, однак не всі абітурієнти знають, що інформацію щодо сертифікатів треба шукати на сайті МОН, тому вони стикаються з проблемними ситуаціями в приймальних комісіях.
До слова, за поданими заявами ми бачимо, що велику популярність мають університети в західній частині України. Передусім ці процеси пов’язані з внутрішньо переміщеними особами. Львівська область є лідером щодо кількості ВПО. Її університети — регіональні лідери. До того ж вони приймають іноземців, тому через конфлікт на сході студенти з інших країн, які хотіли вступати до України, зосередилися саме на цьому регіоні. Крім того, самі університети, зокрема «Львівська політехніка», пішли вперед щодо якості освіти. Як бачимо, монополія київських вишів на престижність освіти ламається, й це дуже добре.