Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Без політики та ідеології»

Альтернативний посібник із історії України учні використовуватимуть як додатковий матеріал
15 серпня, 2012 - 00:00
ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Минулого тижня у Львові представили альтернативний посібник із історії України. Книжка має назву «Вступ до історії України» і розрахована на 10—11-річних школярів.

— Посібник не буде основою для вивчення історії у 5 класі, — відразу ж зазначила в.о. начальника міського управління освіти Катерина Гороховська. — Учні зможуть використовувати його як додатковий матеріал.

За словами автора книжки — вчителя історії львівської ССЗШ № 28 Андрія ЗАКАЛЮКА, це альтернативний та компенсуючий посібник, у який увійшла як основна інформація шкільної програми, так і теми, що не потрапили до міністерського підручника, зокрема історія України ХХ ст. Наприклад, у книжці є розділи, присвячені битві під Корсунем, Голодомору та УПА. Автор наголосив, що намагався зробити посібник максимально доступним для п’ятикласників: «Велика кількість малюнків і карт поряд із легким для сприйняття матеріалом дозволять школярам не лише ознайомитися з історією, а й зрозуміти її».

— Ідея створення посібника з історії України виникла ще два роки тому — за неї проголосували депутати Львівської міськради, — розповідає Андрій Закалюк. — Отож коли міське управління освіти запропонувало мені взятися за цю роботу, залюбки погодився. Теми для висвітлення у посібнику пропонував я, рівно як і форму подачі матеріалу. Мої пропозиції обговорювали на круглих столах за участю вчителів Львова, голів методоб’єднань, істориків.

А. Закалюк зазначає, що подавав посібник на рецензію науковцям зі Львова і Донецька — Олегу Фешовцю, Вікторії Володько та Вікторії Калашниковій, а також учительці історії з Чигирина Тамарі Чайці, та наголошує:

— Ми робили посібник для дітей — без будь-якої політики, а тим паче — ідеології. Головна наша теза: діти мають знати історію своєї країни, а коли виростуть, самостійно зорієнтуються, яку думку підтримувати.

Готувало до друку книжку видавництво «Астролябія». Посібник має 160 сторінок і коштує 35 гривень. 2 тис. книжок для шкіл Львова вже придбало міське управління освіти. Новим посібником зацікавилися й освітяни з Волині та Закарпаття.

Насамкінець варто нагадати, що Андрій Закалюк — учитель, котрий готував команду 11-класників до участі у програмі «ШустерLive», що відбулася 6 травня 2011 року і стосувалася знання історії України. Львів’яни (Калина Гаврилів, Тетяна Молчанова, Ярема Дацишин, Роман Лозинський та Олена Савчак) тоді зустрічалися з однолітками з одеського ліцею «Приморський» і перемогли. Принагідно цікавлюся в Андрія, як склалася подальша доля його підопічних.

— Всі вони вступили минулого року у виші, причому на бюджетну форму навчання. Хтось учиться у Києві, хтось — у Львові. Майбутнім фахом обрали архітектуру, економіку, політологію та міжнародні відносини. Вчаться добре, — розповів учитель.

КОМЕНТАР

Олег ФЕШОВЕЦЬ, доцент Львівського університету, кандидат філософських наук:

— Нещодавно виданий посібник із історії Андрія Закалюка, на мою думку, є на часі. Загалом, якщо подивитися на підручники, які існують поруч, «Вступ до історії України» доволі добре виважений, побудований на загальному позитивному ставленні до історії України, неупереджений. Водночас — різносторонній і цілісний, бо пропонує цілісний образ картини історії. Отож добре, що він є.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: