Із початку нового навчального року Міністерство освіти і науки України представило ряд ініціатив і напрацювань, які мають зробити ефективнішим процес навчання в середній та вищій школах.
«День» вже писав про те, що станом на сьогодні є затримка із друком підручників для четвертих — сьомих класів. Міністр освіти і науки Сергій Квіт пояснює це тим, що кошти на них надійшли в серпні (половина — з держбюджету, половина — з областей), і обіцяє, що протягом найближчих 1 — 1,5 місяця проблему буде вирішено. Закриття старших класів у малокомплектних школах і розвиток програми «Шкільний автобус» — наступні напрями роботи міністерства.
— За тією ж формулою, за якою ми знайшли кошти на безплатні підручники, ми забезпечуємо всі наші області шкільними автобусами. Вони є дуже важливими, тому що зараз відбувається процес оптимізації малокомплектних шкіл: ми оптимізуємо старші класи, при цьому зовсім не торкаємося перших-п’ятих класів. У малокомплектних школах підготовка однієї дитини перевищу 50 тисяч гривень на рік, це дорого, тому ми укрупнюємо їх. Зараз вивчаємо це питання: скільки області дадуть коштів на шкільний автобус, стільки додасть уряд — стільки буде автобусів. До цього часу протягом року було придбано всього десять шкільних автобусів коштами місцевих бюджетів (п’ять — у Харківській області, три — в Луганській, два — в Черкаській, один — у Вінницькій), — розповів міністр освіти і науки України Сергій Квіт.
За його словами, цього року кількість вступників у виші скоротилася на більш як 66 тисяч (це тенденція останніх років). Одна з причин зменшення — «демографічна яма», яка була у 1990-х, коли народжувалося найменше за всю історію незалежності України дітей. Ще одна причина — орієнтація на професійно-технічну освіту. Очікується, що саме через демографічний чинник кількість бажаючих здобути вищу освіту в недалекому майбутньому має зрости. Усього 2015 року в університетах навчається 477,1 тисячі осіб, зокрема понад 307,2 тисячі стали першокурсниками. Із них 20,5 тисячі — з Донбасу та понад 963 — з Криму.
— Студенти з Криму — це наша окрема велика проблема. Зараз ми готуємо ряд законодавчих ініціатив та рішень щодо них: гадаю, будемо вести мову про спеціальний статус кримчан. У Криму ситуація відрізняється від тієї, що на Донбасі, й статус для вихідців із півострова ми повинні розширити. Наприклад, маємо статус для студентів-іноземців, але кримчани не є іноземцями... Можливо, йтиметься про певні квоти, інші можливості. Також ми створюємо нові он-лайнові потужності, щоб діти, які живуть і навчаються в Криму та окупованій території Донбасу, могли б навчатися й складати іспити нарівні з дітьми, які живуть на мирній території, — зауважив Сергій Квіт.
Також у міністерстві розповіли про скорочення кількості вищих навчальних закладів: за минулий рік в Україні їх стало на 76 менше. Протягом року в міністерстві стимулюватимуть об’єднання, злиття різних університетів — щоб в різних регіонах утворювалися університетські центри.
Кроком до автономізації вишів фахівці називають започаткування фінансової автономії вищих навчальних закладів: університетам, академічним установам та закладам культури дозволили відкривати депозитні рахунки в банках. Тепер вони зможуть виводити свої спецфонди з казначейства і переводити в державні банки. Ще одна новація — визнання документів про духовну освіту. Тобто, якщо людина закінчила духовний заклад і викладає у виші, її диплом може бути визнаний за певних умов, якщо він відповідає засадам науковості.
Також незабаром повинна закінчитися історія з перевіркою Українського центру оцінювання якості освіти: правоохоронні органи повинні завершити свої експертизи й протягом двох тижнів повернути сервери. Керівництво Міносвіти сподівається повернути на посаду керівника Ігоря Лікарчука. Міністерство освіти і науки подало бюджетні запити на збільшення фінансування діяльності Українського центру оцінювання якості освіти 2016 року. Йдеться про 133,3 мільйона гривень. Частина з цих коштів — на оновлення технічної бази та придбання програмного забезпечення. Тому що, за словами міністра, нинішня технічна база настільки застаріла, що неможливо придбати деталі до тієї техніки, яка працює. Також є зауваження до захищеності інформації, тому що в законодавстві закладено вимоги до захищеності тестів, але професіонали кажуть, що існуючий захист — недостатній.
Серед добрих новин: цього навчального року з’явилося сім нових шкіл-новобудов: у Києві, Київській і Полтавській областях. До кінця навчального року планується відкрити ще чотири школи у Львівській області.