Хто мандрує Новообухівською трасою, помічав, як зліва від дороги (якщо їхати у напрямку з Києва) на полях працює техніка, поруч з нею виростають величезні купи піску, а нещодавно навіть з’явився міні-завод із виробництва бетону. Про цю місцину, де незаконно видобувають пісок, останнім часом заговорили активно і екологи-активісти, навіть їздили туди з фотоапаратом, щоб зафіксувати весь процес видобутку, однак працівники від камер поховалися, правоохоронні органи на виклик активістів відреагували, та система продовжує працювати. А Національний парк «Голосіївський» потерпає від цього бізнесу і думає, як зупинити це свавілля.
На перший погляд, Новообухівська траса ніякого стосунку до нацпарку не має, а земля, де видобувають пісок, перебуває у приватній власності. Однак директор Голосіївського парку Борис Дробот пояснює, що все це відбувається на межі із заповідним об’єктом і дуже сильно впливає на екосистему парку: знижується рівень ґрунтових вод, висихають болота, а відповідно — сохнуть дерева, кущі та трави.
«Це якраз на межі з територією Конча-Заспівського лісництва, що входить до національного парку «Голосіївський». Якщо болото починається в парку, а виходить за його межі, і тут, за межами парку, його поглиблюють до глибини 20 метрів, куди зникає вода? Вона витікає в цей котлован, а замість болота у нас зараз суха земля, — пояснює Борис Дробот. — Ми декілька років з цим боремось, але безрезультатно, а зараз є нова хвиля громадських активістів, які бажають долучитися, щоб разом виробити якусь тактику та стратегію, бо виключно законними способами ми нічого добитись не можемо. У нас назбирались томи листування, ми писали запити, просили провести перевірки, порушити кримінальні справи, але результату немає».
На думку директора парку, спрацювати можуть лише радикальні дії: пікети, блокування роботи техніки, інформаційний розголос та підтримка громадян — усе у комплексі. Саме такий план дій дирекція хоче скласти спільно з активістами. І застосувати його для вирішення ще однієї проблеми: вирубки дерев. «До складу нацпарку входить урочище Бичок, КМДА незаконно відрізала декілька гектарів цього урочища і віддала під забудову. Зараз майже 300 вікових дубів збираються спиляти. Відповідно до указу Президента ця територія належить нацпарку, але на мою скаргу до прокурора Києва прийшла відповідь, що ця територія не увійшла до парку, бо її віддали комерсантам», — пояснює Борис Дробот.