Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«На реальних інвесторів не варто очікувати»

Україна опустилася на три сходинки в рейтингу конкурентоспроможності
1 жовтня, 2015 - 11:40

Україна опинилася на 79 місці в рейтингу глобальної конкурентоспроможності. Про це повідомляється в «Звіті про глобальну конкурентоспроможність 2015—2016», опублікованому Всесвітнім економічним форумом. Нагадаємо, що даний індекс включає 12 показників конкурентоспроможності і складається щороку з 1979 року на основі відкритої інформації, а також із врахуванням думок декількох тисяч експертів із більш ніж 100 країн світу. І так за рік наша країна опустилася з 76-го місця (серед 144-х країн) на 79-е (серед 140 країн). Сусідами України по рейтингу стали Гватемала і Таджикистан, які посіли 78-е і 80-е місця відповідно. У звіті наголошується, що останніми геополітичними потрясіннями, які мають вплив на глобальну економіку та її зростання, є криза в Україні, конфлікти на Близькому Сході, тероризм і криза мігрантів.

Перше місце в рейтингу (і так сім років поспіль) посіла Швейцарія, друге — зберіг Сінгапур, третє — США. Німеччина піднялася з п’ятого на четвертий рядок, Голландія — з восьмого на п’ятий. Як і раніше на 6-у і 7-у місцях перебувають Японія і Гонконг. Фінляндія опустилася з четвертої позиції на восьму — найгірший результат цієї країни за всю історію GCI. Замикають топ-10 Швеція і Велика Британія. Китай залишився на 28-у місці, Бразилія звалилася з 57-го на 75-е, Індія, навпаки, піднялася з 71-го на 55-е. З країн СНД вище за Росію розташувалися Азербайджан (опустився з 38-го на 40-й рядок) і Казахстан (піднявся з 50-го на 42-е місце). Другий рік поспіль замикає рейтинг Гвінея.

Як вплинуть такі міжнародні оцінки на Україну та її економіку? Про це «День» запитав голову Комітету економістів України Андрія НОВАКА:

— Рейтинг — це орієнтир для інвесторів і кредиторів. Коли вони приймають ухвалу вкладати чи ні гроші в конкретну країну, то дивляться на рейтинги, прибутковість економіки. Нам знову зробили погану міжнародну рекламу. Ці мінус три позиції — ознака поганої обізнаності міжнародного співтовариства про реальні події війни з Росією. Влада погано використовує інформаційний інтерес світу до України. З того часу, як почалася війна, тільки й розмов, що про реформи, але де вони насправді? Один із критеріїв для складання рейтингів — здійснення реформи. Інвесторів цікавить, що робиться з корупцією. Для цього в рейтингах окрім чисто економічних і фінансових аналізів робляться оцінки правової і судової систем, ефективності роботи органів правопорядку. Таке зниження на три рівні означає, що Україна може розраховувати лише на кредитні ресурси, що надаються з політичних міркувань, тобто від МВФ і сателітних банків. Реальних інвесторів, у тому числі і внутрішніх, за таких інвестиційних і правових умов не варто чекати.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: