Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Допомога «із секретом»

Лише 4% переселенців отримали разові виплати зі спецрахунку Міністерства соціальної політики. Де решта?
12 січня, 2016 - 12:02
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Де ж поділись кошти із благодійного рахунку Міністерства соціальної політики, які збирали на потреби переселенців півтора роки тому, разом із ГО «Донбас-СОС» спробував розібратись і «День». Нещодавно активісти провели опитування внутрішньо переміщених осіб, а чи відомо їм про цей рахунок (відкритий за постановою уряду №535). З’ясувалось, 80% опитаних вперше чули про нього, 4% — чули та навіть отримали кошти, а решта, якщо й знали, то не захотіли зв’язуватись з бюрократичним апаратом. У ході опитування «Донбас-СОС» отримав низку коментарів про те, що часто про цю допомогу не знають в управліннях соцзахисту, відмовляють через недостатнє обгрунтування, а термін очікування на виплати сягає до півроку.

«День» надіслав інформаційний запит до міністерства, щоб уточнили, що ж відбувається з рахунком, скільки коштів він акумулював і кому їх роздав? З’ясувалось, що виплачено кошти 4094 особам на загальну суму понад шість мільйонів гривень. Залишок на початок грудня — 18 тисяч гривень, 54,6 тисячі доларів та 100 тисяч євро. Таку допомогу отримували родини багатодітні, малозабезпечені, які мають дітей-інвалідів, або коли хтось із членів сім’ї потребував термінового лікування. Координатор з розвитку «Донбас-СОС» Ольга Гвоздьова розповіла, що схожу відповідь також отримали від міністерства, та з наведених цифр незрозуміло, як саме розподілялись кошти. А проведене опитування ставить питання — чи є сенс у такому рахунку, який працює неефективно та ще й втаємничено?

«З одного боку кількість прохань про допомогу не зменшується, до нас надходить багато звернень про кошти саме на ліки чи операції, для чого, власне, і створювався цей рахунок. Але ситуація така, що люди можуть розраховувати на ці кошти, проте на них треба чекати місяцями. І є обмеження на допомогу певним категоріям, наприклад, сума допомоги може бути всього 1700 гривень», — додає Ольга Гвоздьова.

Якщо система себе не виправдовує, потрібно від неї відмовлятись або змінювати. Активісти «Донбас-СОС» ще вірять у необхідність цього спецрахунку, тому надіслали Міністерству соціальної політики свої рекомендації, як поліпшити його роботу, приміром, публікувати звіти про залучені та розподілені кошти на сайті відомства, поширювати інформацію про нього в органах соцзахисту та провести інформаційну кампанію щодо залучення коштів на рахунок. І про останнє у міністерстві вже заговорили.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: