Національний банк України (НБУ) пропонує парламенту внести поправки до фінансового законодавства, щоб дозволити Центральному банку тимчасово вводити обов’язковий продаж частини валютної виручки. Відповідна ініціатива закріплена в розробленому в НБУ законопроекті, зареєстрованому у Верховній Раді 25 липня 2012 року (№11033).
За оцінкою Нацбанку, надання йому права використовувати такі інструменти дозволить вибирати оптимальний час для їх застосування, що дасть можливість підвищити ефективність таких важелів для запобігання розвитку негативних тенденцій на валютному ринку України. «За даними МВФ, існує високий ризик виникнення чергової кризи, яка може поширитись як на країни з розвиненою економікою, так і на країни з ринками, що перебувають у процесі формування. За умови впливу негативних чинників на хід економічних процесів в Україні Нацбанк завжди повинен мати набір гнучких інструментів, які дозволили б оперативно вводити на валютному ринку певні вимоги з проведення валютних операцій», — так аргументує необхідність внесення змін до законодавства НБУ в пояснювальній записці до законопроекту. Регулятор хоче отримати право запроваджувати обов’язковий продаж на термін до шести місяців. Нагадаємо, що обов’язковий продаж валютної виручки було скасовано 2005 року.
Озвучена НБУ ініціатива дуже цікава, особливо в світлі того, що невдовзі парламентські вибори, і ніхто з упевненістю не зможе сказати, а що ж після них чекає на гривню? Точніше, яким буде її курс щодо інших валют. Не вселяє оптимізму й ситуація зі світових майданчиків. Європейський Союз так і не впорався з кризовими явищами у своїй економіці.
Тим часом внутрішній ринок, згідно з інформацією НБУ, демонструє спокій. Передумов для зростання попиту на валюту з боку населення немає, але восени турбулентність на валютному ринку традиційно зросте, говорить директор генерального департаменту грошово-кредитної політики Національного банку України Олена Щербакова. «Поведінка населення — доволі визначальна... Населення створюватиме попит на валюту, якщо відчуватиме невпевненість в економічній політиці країни. Це повинно щось спровокувати. На сьогодні таких чинників, які повинні або можуть спровокувати населення, немає», — сказала вона в ході телемосту в четвер. При цьому чиновник зазначила, що на фінансовий ринок країни позитивно вплинуло успішне проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу Євро-2012 і розміщення єврооблігацій на 2 мільярди дол. (отриманий ресурс уже зараховано до резервів Нацбанку). «Осінні періоди завжди у нас бувають турбулентними. Є вибори, немає виборів — турбулентність присутня восени. Ми намагатимемось мінімізувати ризики як з боку населення, так і з боку бізнесу, щоб нормально банківська система підійшла до нового року», — зробила прогноз Щербакова. І тут виникає логічне запитання: якщо все у нас хороше, то навіщо ж отримувати право насильного продажу валюти, заробленої бізнесом?
Можливо, громадськості розповідають не про всі ризики валютної стабільності в країні? А про те, як на неї вплине подальше зволікання відновлення з Міжнародним валютним фондом, а також постійно зростаючий торгівельний «мінус»? Інакше кажучи, чи достатньо буде у Нацбанку валютних резервів, щоб у разі максимально несприятливих умов (друга хвиля на світовому ринку, подальше зростання негативного сальдо торгівельного балансу і слабкий приплив валюти ззовні) стабільною тримати гривню.
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s у своєму рейтинговому звіті спрогнозувало зниження міжнародних валютних резервів Нацбанку України. На думку S & P, «невизначеність щодо політики уряду» може призвести до погіршення зовнішніх показників (про що свідчить скорочення портфельних та інших інвестицій) і виникнення тиску на гривню. «Ми очікуємо подальшого скорочення валютних резервів України з 32 мільярдів доларів (оцінка) 2011 року приблизно до 28 мільярдів доларів 2012 року», — говориться у звіті. При цьому зазначається, що «скорочення офіційних резервів у середньостроковій перспективі внаслідок продовження поточної державної політики не є стійким». Згідно ж із прогнозами Міжнародного валютного фонду, міжнародні валютні резерви НБУ до кінця року скоротяться на 4,9 мільярда доларів — до 24,4 мільярда доларів.
КОМЕНТАР
В’ячеслав ЮТКІН, перший заступник голови правління «Промінвестбанку»:
— На такий крок НБУ йде не від хорошого життя. В умовах дефіциту надходжень валюти, нинішнього інвест-клімату й загальноекономічної ситуації в країні — цей захід просто необхідний. НБУ готується на випадок кризи мати у своєму розпорядженні інструменти, що гарантують підтримку стабільності гривні. Ціна непідготовки до девальвації може бути набагато вищою, ніж попереджувальні заходи, які дозволять пом’якшити можливі потрясіння. На сьогодні застосовувати такі кроки з боку НБУ немає необхідності. Але як попереджувальний механізм це має бути. Адже сьогодні збільшується мінус торгівельного сальдо. Напередодні виборів зростають девальваційні очікування. Крім того — напружена політична ситуація. Це все й примушує Нацбанк думати про можливі негативні сценарії розвитку ситуації і готувати інструменти, які їх не допустять.