Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

12 друзів Тарути

Як і чому з’явилася «Українська бізнес ініціатива»?
2 лютого, 2016 - 19:38
ФОТО УНІАН

«Економічна політика (українського уряду. — Авт.) призводить до різкого зниження капіталізації та втрати довіри», — заявив, представляючи декларацію «Української бізнес-ініціативи», один із засновників відповідного руху народний депутат України та співвласник корпорації ІСД Сергій Тарута. «Ми постійно чули від представників Заходу, і від політиків, і від бізнесменів, питання, — продовжував Тарута, — як нам вам довіряти, якщо ви не можете між собою розібратися і не можете сформувати основні цінності, довкола яких слід будувати бізнес-процеси і всю країну?»

За словами народного депутата, бізнес дуже часто звинувачували в тому, що він, зрощуючись із владою, використовує цей ресурс у своїх інтересах і, таким чином, збагачується, створює в країні олігархічні, а не ринкові економічні відносини та механізми капіталізації. Щоб усунути цю перешкоду для розвитку країни, розповів Тарута, засновники ініціативи почали активно шукати платформу, яка забезпечила б появу довіри в нашому суспільстві та довіри до нашої країни з боку інвесторів. «Нам необхідні сотні мільярдів, а вони прийдуть лише в тому випадку, якщо буде два основні чинники — довіра, а це безпека і стабільність бізнесу,  та інвестиційна привабливість, — виклав підприємець коротко головну спрямованість ініціативи і додав. — Наше завдання — забезпечити цю інвестиційну привабливість».

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Підписавши цю декларацію, ми повинні заснувати зовсім інші економічні відносини в нашій державі, — наголошує президент і голова Наглядової ради концерну «Галнафтогаз» Віталій Антонов. — Ми розуміємо, як і чому в нас побудована олігархічна економіка. Я вважаю, що нам потрібно спільно задекларувати перехід від неї до економіки, яка формується і будується найперше малим і середнім бізнесом». Як це зробити, запитує бізнесмен і, не зупиняючись на деталях, посилається на історію створення міждержавних об’єднань у Європі, які завжди ініціювалися підприємцями. «Навіть Євросоюз створений, перш за все, за ініціативою підприємців, які й надалі разом із політиками працювали над цією ідеєю», — зауважує Антонов.

Він упевнений, що в Україні має бути створений зовсім інший економічний порядок і клімат. На його думку, цьому сприятиме створення економічного об’єднання, але не підприємств, а осіб з належною, саме особистою відповідальністю перед суспільством. На думку Антонова, до цього об’єднання підприємців долучиться дуже багато небайдужих до долі України людей, і завдяки цьому буде сформований суб’єкт для підписання суспільної угоди в державі.

Один із ветеранів українського підприємництва, президент і голова ради директорів високотехнологічної інвестиційної компанії КМ Core Євгеній Уткін, який спочатку дотримувався думки, що економіка країни повинна розвиватися найперше на основі високих технологій, розповів журналістам про цінності, які об’єднали засновників ініціативи. «Два останніх драматичних роки в історії нашої країни, — сказав він, — показали, що об’єднуватися нам потрібно на основі простих людських цінностей: свобода, відповідальність і довіра.  Їх носієм є саме середній клас і найперше — підприємці, які займаються реальною економікою».

«Якщо ми зараз не консолідуємося, не об’єднаємося заради трансформації України, — продовжував Уткін, — а зараз для цього є багато майданчиків і ще більше небайдужих людей, то або сьогодні — або ніколи. Але ми, як бізнесмени підтримуватимемо політиків виключно публічно. Створюватимемо у країні робочі місця і платитимемо податки».

«На жаль, після двох революцій країна опинилася в ситуації, — підтримує Уткіна директор інвестиційної компанії Соncorde Capital Ігор Мазепа, — коли ми стали неконкурентоздатними навіть порівняно з нашими найближчими сусідами. До нас не приїжджають іноземці і не привозять сюди свої технології та гроші. Українські компанії та бізнесмени виїжджають звідси».

Разом із тим фахівець з інвестицій звертає увагу журналістів на те, що серед підписантів декларації саме ті люди, які не виїхали і не виїдуть, тому що вірять в Україну, в її величезний потенціал і знають, що треба зробити, щоб вивести країну з кризи. «Це саме та ситуація, при якій інтереси кожного окремого бізнесмена насправді збігаються з суспільними інтересами, — переконаний інвестиційний банкір. — Нас не задовольняє те, як сьогодні в країні налаштовані бізнес-процеси і як працюють економічні відносини. Ми хочемо побудувати їх по-іншому — по-європейськи, по-людськи».

Мазепу доповнив голова Координаційної ради асоціації «Аспен-Україна» Ігор Ліскі: «Раніше в бізнесі кожен був за себе. Особливо крупний бізнес прагнув бути ближче до влади, фінансувати свою партію або своїх депутатів, а потім це перетворювати на гроші, на прибуток. Зараз уже є розуміння, що далі країна так не може розвиватися. І відповідальність сфери бізнесу — це головне, що нас об’єднує». Чи всіх?

«День» запитав у Тарути, чи долучилися до «Української бізнес-ініціативи» ті сили, а вірніше ті люди, з перемовин із якими в готелі «Хаятт» він починав її створення. «Тут перебувають найбільш активні учасники нашої ініціативи, — відповів Тарута. — А взагалі, їх значно більше. До того ж, зараз іде процес. І, можливо, не так швидко, як мені б хотілося. Я впевнений, що найближчим часом приєднаються всі ті, хто був і на першій, і на другій зустрічі в «Хаятті», — додав бізнесмен». Але «День» хотів би знати ще і про настрої в першому олігархічному ешелоні. Що думають про «Українську бізнес ініціативу» такі люди, як Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ? Чи поділяють вони проголошені в її декларації принципи? Відповідь на це питання вдалося отримати лише в кулуарах. «Я сподіваюся, що відповідальність за країну підштовхне їх до того, що і вони приєднаються до цього процесу», — сказав Тарута.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: