Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Творча Хатинка»

У Краматорську працює студія розвитку, яка допомагає дітям у кризових ситуаціях
26 лютого, 2016 - 12:16

«Ідея створення «Творчої Хатинки» народилася, коли у «Вільній хаті», яку відкрили за сприяння Львівської освітньої фундації («День» писав про неї у №140 від 7 серпня 2015 року), почався розростатися соціальний напрямок. Власне, і «Вільна хата» виникла після того, як група волонтерів-ентузіастів зі Львова приїхала допомагати відбудовувати помешкання людей, що постраждали від обстрілів під час окупації «ДНР», — розповідає адміністратор центру і краматорська активістка Алевтина ГАРМАШ. — Уже згодом волонтери почали допомагати дітям, що опинились у складних життєвих обставинах. Збирали речі, допомагали доробити ремонт, зібрати дітей до школи. І одного разу ми зрозуміли, що потрібно створювати окремий проект, розрахований саме на дітей. Потім була довга робота з пошуку приміщення, залучення коштів, і так ми нарешті почали роботу». Ремонт приміщення робили волонтери, але меценати забезпечили їх матеріалами.

«Творча Хатинка» схожа на дитячу студію розвитку, бо активісти пропонують творчі заняття, допомагають готуватися до школи. «Але, з другого боку, ми не лишаємо своєї соціальної роботи і продовжуємо допомагати тим дітям, які цього потребують, — відзначає Алевтина. — Заняття у «Творчій Хатинці» часто коштують певну символічну суму, але це не є комерційною діяльністю. Нам потрібні кошти, щоб забезпечити роботу центру».

Кількість проектів у центрі вражає: працює дитячий міні-садок, клуб малювання, школа творчості і живопису, клуб розмовної англійської мови. Плани активістів також амбітні: майстер-класи для батьків і дітей з квілінгу, орігамі, декупажу, миловаріння тощо, хенд-мейд фестиваль.

«Наші творчі заняття спрямовані не на те, щоб зробити з кожної дитини художника, а передусім на те, щоб розвивати у дітей уважність, пам’ять, естетичний смак за допомогою художнього мистецтва», — прокоментувала свої заняття художниця Аня Статіва. Ще одна унікальна можливість — вивчити у центрі китайську мову. Власну методику має жителька Краматорська Яна Ладика, яка завжди із захопленням розповідає про культуру Стародавнього Китаю.

Відвідують «Хатинку» і відомі дитячі письменники. «Думаю, дітям і батькам буде цікаво ознайомитись із сучасною українською дитячою літературою, адже у нашому місті важко придбати дитячі книжки українською мовою, — констатує Алевтина Гармаш. — До нас приїздила Євгенія Пірог, відома дитячій аудиторії як Джінні. Письменниця організувала акцію «Книжкова шпаківня», у рамках якої в Києві вже зібрали україномовні книжки і передали їх дітям у Краматорську. До акції долучилися люди і бібліотеки з різних міст України, і показово, що стільком людям ми не байдужі. У «Творчій Хатинці» є стенд із книжками для вільного читання. Також до нас уже приїжджала письменниця і перекладач зі Львова Наталія Трохим, художник зі Сполученого Королівства Джозеф Стілл, відбувся майстер-клас із циркового мистецтва».

«Творча Хатинка» також задіяна у програмі Львівської освітньої фундації «Наставництво для дітей героїв АТО». Інна Пасічник, ще один адміністратор проекту, розповідає: «Наставник — це волонтер, за яким залишається простір для внесення різноманітності у життя дитини, він вільний обирати механізми та способи роботи з дитиною, і водночас постійно спостерігає за її реакцією та зворотним зв’язком. Він покликаний захистити дитину в кризовій ситуації від деструктивних чинників, відволікти від побутових турбот, створити умови для корисного дозвілля, а також забезпечити відчуття довіри через постійне спілкування».

«Творча Хатинка» розташована біля центрального майдану Краматорська на проспекті Миру, 10.

Христина ГРИЩУК, фото автора
Газета: 
Рубрика: