Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Лідери зміцнили свої позиції»

Експерт — про результати праймеріз в 11 штатах у «супервівторок» та інтригу, що зберігається на американських перегонах
2 березня, 2016 - 19:04

Демократ Гілларі Клінтон та республіканець Дональд Трамп довели у вівторок під час праймеріз (партійних виборів) в 11 штатах, що вони залишаються безперечними лідерами в перегонах за номінацію в кандидати у президенти. 68-річна Клінтон і 69-річний Трамп виграли в семи штатах, відповідно демократові Берні Сандерсу дісталася першість у чотирьох штатах. 45-річний республіканець сенатор Тед Круз здобув першість у рідному штаті Техас, сусідній Оклахомі та на Алясці. Інший республіканець, сенатор від штату Флорида Марко Рубіо, виявився переможцем у Міннесоті.

Дональд Трамп, який всі останні місяці апелював до протестної частини республіканського електорату й викликає стійку антипатію серед партійного істеблішменту, пообіцяв стати «об’єднувачем» партії. «Щойно ми покінчимо з усім цим, я піду на одну людину — на Гілларі Клінтон», — заявив він репортерам.

Тим часом Клінтон у своїй переможній промові розкритикувала Дональда Трампа. «Ставки на цих виборах як ніколи високі, а риторика, яку ми чуємо з протилежного боку, ніколи не опускалася так низько», — дорікнула вона.

Слід зазначити, поки що ніхто з республіканських кандидатів не поспішає після «супервівторка» сходити з дистанції. Після перемоги у своєму штаті, а також у двох інших Тед Круз обґрунтував свої аргументи тим, що саме він має найкращі шанси зупинити нахабного мільярдера. «Разом ми можемо номінувати перевіреного консерватора, який обстоюватиме конституцію!» — написав техаський сенатор на своїй сторінці у Twitter. Він також заявив своїм прихильникам, що Трамп — це «вашингтонський ділок, профан та вульгарна особа, відома тим, що все життя використовує державну владу заради особистої вигоди».

Марко Рубіо, натхненний першою перемогою на праймеріз у Міннесоті, висловив сподівання на серйозний результат на виборах у рідній Флориді 15 березня. «Дякую Міннесоті за підтримку — чекаю з нетерпінням на повернення під час загальних виборів!» — написав він на своїй сторінці у Twitter.

«САНДЕРС, РУБІО І КРУЗ ЗБЕРІГАЮТЬ ШАНСИ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор Дипломатичної академії МЗС України:

— Треба відзначити, що «супервівторок» — це певний етап перегонів. Адже шість місяців уже позаду від початку перегонів і трохи більше ніж шість місяців залишилося попереду. Але це ще не пік, а один із визначних етапів. І особливість цього дня полягає в тому, що вперше в 11 штатах відбулися партійні вибори.

Головні претенденти Дональд Трамп від Республіканської партії та Гілларі Клінтон від Демократичної здобули першість у семи штатах. І основний результат «супервівторка» — лідери зміцнили свої позиції. Тим не менше, інші претенденти: демократ Берні Сандерс і республіканці Марко Рубіо і Тед Круз зберігають шанси на номінацію в кандидати в президенти. В історії США відомо, що після цього етапу неголовні переможці теж домагалися потім успіху на президентських остаточних виборах.

Тут у лідерів виникають інші проблеми. У Трампа існують великі проблеми з партійною республіканською машиною. Багато республіканців заявляли, що в разі номінації Трампа на з’їзді партії потрібно буде ставити третього незалежного представника, оскільки мільярдер не дуже рахується з консервативними позиціями республіканців і не дослухається до партійної машини, а діє по-своєму.

У Клінтон також є вразливі місця, пов’язані з її роллю на посаді держсекретаря США, зокрема під час нападу на посольство в Лівії, коли загинув американський посол. Все ще тривають публічні дискусії стосовно електронних повідомлень, які вона надсилала з приватного комп’ютера. І Трамп із властивою для нього безцеремонністю сильно битиме по цих вразливих місцях.

Можна відзначити, що і для республіканської, і для демократичної політичної машини немає стовідсоткового задоволення від перегонів. У демократів Сандерс зберігає позицію одноосібного соціаліста, який виступає проти партійної машини, відмовляється від грошей політичних комітетів, які фінансують переможців перегонів. Він збирає кошти від індивідуальних внесків, що їх роблять виборці, і це його сильна публічна позиція. Але при цьому Сандерс виступає з критикою партійної машини. Трамп виступає проти партійних босів, позиціонуючи себе як загальний лідер. Але при цьому він перебирає міру, особливо в питаннях щодо національних меншин, нелегалів.

Внутрішня інтрига зберігається: з одного боку, лідери перегонів змінили свої позиції, а з іншого — все залишається непередбачуваним. У березні етапні перегони триватимуть, а після цього уже переможці в інших штатах беруть на себе всі голоси. Зараз було розіграно 20% голосів делегатів на партійний з’їзд. А інтрига полягає ось у чому: якщо республіканська партія поставить карту на одного претендента, який змагатиметься з Трампом, то там ще невідомо, як розподіляться голоси. Адже більшість делегатів визначатиметься після березня. Відтак у Рубіо та Круза єдина надія на те, що партійна машина обере одного з них, навколо якого можуть об’єднатися республіканські сили. Поки що вони підривають позиції один одного, але разом з тим у кожного з них зберігаються шанси. Тому навряд чи Рубіо вийде з перегонів, адже він продемонстрував себе як непоганий конкурент у публічних баталіях з Трампом. А Круз показав себе кращим в організації підтримки серед виборців. Усі очікували, що він переможе в Техасі, а те, що він здобув перемогу в двох інших штатах, це виявився для нього додатковий плюс.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: