Понад 100 тисяч етнічних греків живуть в Україні, поділяючи весь тягар нашого нинішнього історичного шляху. Грецькі інвестиції в економіку України до недавнього часу оцінювалися в суму близько 500 млн. євро. На українському ринку працювало понад 50 найбільших компаній. Серед них: Eurobank, Piraeus Bank, Alfa Bank, Coca Cola Hellenic, Alumil, ETEM, Profilco, Yioula, Neochimiki, Chipita PRINTEC і багато інших. Сьогодні Греція поставляє до України різні види палива, бензин, цемент, хімічні речовини, комплектуючі, продукти харчування. З України до Греції йдуть чавун, залізо, сталь, мінеральні добрива, масла. У сфері послуг Греція славиться туристичними, будівельними, діловими послугами, а Україна — ремонтними та технічного забезпечення. Значна частка грецького інтересу в Україні пов’язана з морським транспортом. 23 відсотки світового торгівельного флоту належить невеликій за територією, але могутній морській державі. У Греції понад 30 портів, які приймають пасажирські та вантажні судна всіх типів. За даними списку Ллойда та національного Комітету з морської співпраці. чисельність флоту 2015 року склала 5226 суден, загальною водотоннажністю (дедвейт) 334 649 089 тонн. Все це свідчить про важливість українсько-грецької співпраці. Про те, який її стан сьогодні, редакція газети попросила розповісти генерального консула Греції в Одесі пана Антоніоса ХАЗІРОГЛУ.
— Пане Генеральний консуле, як Ви оцінюєте сьогоднішній рівень співпраці наших країн у Чорноморському регіоні? Адже економіка Греції й України переживає не кращі часи? Які тенденції характеризують стан наших взаємовідносин?
— Грецькі компанії виявляють постійну зацікавленість до просування як інвестиційних, так і торгівельних проектів. Проте нинішня непроста економічна ситуація як в Греції, так і в Україні, відклала розгляд такого виду співпраці на майбутнє.
— Які сфери цікавлять грецький бізнес, якщо мати на увазі не лише будівельні, фінансові й інші компанії, відомі в Києві, Одесі, Миколаєві та Херсоні, які давно працюють на ринку?
— Окрім тих сфер, які Ви згадали, слід зосередитися на двосторонній торгівлі, де є значний потенціал, який до цього часу не був використаний. Є позитивні умови для зростання двосторонньої торгівлі. Наприклад, є значні можливості для збільшення експорту до України грецьких якісних продуктів харчування, а також таких товарів, як косметика, одяг, хутряні вироби, високотехнологічна продукція та медичні препарати, також і подальшого зростання експорту в традиційних секторах — це фрукти, оливкова олія і маслини. Разом із тим я вважаю, що грецький ринок продовжуватиме стабільно цікавитися українськими якісними товарами, такими як, наприклад, соняшникова олія, соєві боби та метал.
— Україну та Грецію завжди поєднувало море. Морями проходить найкоротший шлях між нашими берегами. Це добре знали наші предки, які взаємовигідно використовували морський ресурс. Що сьогодні відбувається з рухом вантажів, суден між нашими берегами? Чи зацікавлені грецькі судновласники в українських моряках? Чи є спільні великі плани в галузі розвитку судноплавства, використання портів?
— Море традиційно міцно зв’язує наші дві країни. Грецькі судновласники постійно наймають українські екіпажі, цінуючи великий досвід і працьовитість українських моряків. Таким чином, грецькі судновласники є одним із найбільших працедавців і одним із основних джерел доходу для багатьох українських родин. Враховуючи це, я сподіваюся, що інвестиції, які в даний час надходять в інфраструктуру і транспортний сектор у Греції, та відповідні інвестиції в Україні сприятимуть подальшому обміну досвідом наших двох народів у галузі судноплавства.
— Багатьом українцям хотілося б знати про нинішній стан туристичної галузі Греції. Адже немало наших громадян люблять відпочивати на прекрасних курортах Еллади. Чи виростуть ціни, які впали у цій галузі? Чи залишиться колишньою візова політика? Чи можливий новий вид послуг у цьому секторі, які будуть по кишені українцям і вигідні грекам?
— Греція є дуже привабливим туристичним напрямком, і це обумовлено її чудовими пам’ятками, історією, інфраструктурою, досвідом, красивою природою і таке інше, тоді як ціни продовжують залишатися дуже конкурентоздатними. Українські туристи особливо цінують нашу країну. До того ж із найдавніших часів у наших народів надзвичайно дружні взаємини, а також культурні та релігійні зв’язки. Генеральне консульство постійно обслуговує в найкоротші терміни українських туристів, максимально скорочуючи час очікування.