Новим уповноваженим із захисту прав людини Державна російська дума обрала депутата від фракції «Справедливая Россия», генерал-майора МВС Тетяну Москалькову. Її кандидатуру підтримали 323 депутати й 11 проголосували проти.
Хоча було висунуто кілька кандидатур, але те, що крісло головного омбудсмена країни займе саме Москалькова, стало зрозуміло, коли надійшли повідомлення про відмову президента Путіна й Ради федерації висувати своїх кандидатів. Також фракція «Единая Россия» прийняла рішення підтримати одного з претендентів від парламентської опозиції.
Лобіюванням Москалькової активно займався голова праворосів Сергій Миронов. Як говорять експерти, що знаються на російських коридорах влади, Миронов не стільки просував її кандидатуру на загалом не дуже значну посаду в бюрократичній ієрархії, скільки хотів добитися від Кремля гарантій, що його партія зуміє подолати виборчий бар’єр і знову опиниться в Державній думі на звичному місці опозиції його величності національному лідерові. Обрання кандидата від партії й мало стати сигналом того, що домовилися, і майбутнє партії на найближчий період забезпечено.
Обрання генерал-майора МВС на посаду головного захисника прав і свобод громадян є багатоцільовим сигналом як бюрократичному, так і правоохоронному апарату, що тепер з цього боку навіть на словах владі боятися нічого. Як писав Маяковський, вагомо, грубо, зримо.
Як тепер говорять background — у цьому разі послужний список нового омбудсмена наводить правозахисників на вельми сумні роздуми. На представленні Москалькової Сергій Миронов всіляко хвалив її діяльність у МВС і в апараті з помилувань. За його словами, вона добре знає російське право й усі проблеми пенітенціарної системи зсередини. Написала чотири підручники з кримінального права. Скрупульозне вивчення її кандидатської й двох докторських дисертацій не виявило слідів відвертого плагіату або некоректних запозичень. Проте її робота в Державній думі якраз підтверджує найгірші очікування.
Москалькова неодноразово підписувалася під різними законопроектами явно репресивного характеру. Зокрема, йдеться про «закон Діми Яковлєва», що забороняє усиновлення сиріт іноземцями, закон про «образу відчуттів віруючих», закон про жорсткіші правила проведення мітингів та інші. Після історії з гуртом Pussy Riot Москалькова виступила з ініціативою ввести до Кримінального кодексу статтю про «замах на моральність». До ініціативи скептично поставилися навіть у фракції «Единой России».
У Державній думі генерал-майор Москалькова входила до міжфракційної групи із «захисту християнських цінностей». Вона відома ідеєю доповнити Кримінальний кодекс новою статтею «За замах на моральність» і карати за це ув’язненням терміном до року. За два дні до обрання вона підтримала проект закону, що розширює поняття політичної діяльності, — що дозволяє оголосити «іноземними агентами» навіть добродійні організації, які рятують хворих дітей. Її конкуренти на обрання омбудсменом — Морозов, Сухарев і Смолін — від підтримки цієї ініціативи утрималися, не прийнявши участі в голосуванні.
Не дуже надихнула й програмна промова нового омбудсмена під час вступу на посаду. Зокрема, вона заявила, що у неї в пріоритеті — захист російських громадян за кордоном, і завдання полягає в тому, щоб «знайти механізми протидії використанню прав людини як майданчика для конфлікту інтересів і нападок на Росію». Більше того, вона назвала правозахисну діяльність сферою шантажу й загроз Заходу Росії. Інакше кажучи, новий омбудсмен збирається захищати не права громадян від влади, а цю владу від політичних нападок ззовні, й тим самим стати черговим елементом пропаганди.
У цьому контексті цілком зрозуміла й теза в згаданій промові: «Важливо, щоб уповноважений з прав людини міг захистити не просто одну людину, а й систему цінностей у Росії». Або досвідчений юрист Москалькова не знає сути завдань омбудсмена, у що слабо віриться, або свідомо переводить свою роботу в іншу сферу. «Систему цінностей у Росії» їй за посадою захищати не належить.
Узагалі, в сусідній країні омбудсмени розмножуються діленням. Уповноважений з прав дититини, фінансовий омбудсмен, потім бізнес-омбудсмен, омбудсмен з прав студентів. Нещодавно з’явився інтернет-омбудсмен. До них у кожному регіоні є свої омбудсмени. У деяких є уповноважені з прав корінних нечисленних народів. При цьому уповноважений із захисту прав підприємців Борис Титов організовує свою партію-спойлер. Вочевидь, для виборів до Державної думи. При цьому мовчить при черговому арешті або обшуку навіть у дуже відомих бізнесменів.
Для сьогоднішньої Росії вельми характерна експансія людей у погонах у всі сфери життя. Як відомо, як чекістів, так і поліцейських колишніх не буває. Як співається у відомій радянській пісні, солдат — завжди солдат. Генерал-майор МВС таким і залишається. Незалежно від особистих прагнень. Як людина системи, він не може діяти всупереч її установкам. Цікаво, що Жириновський був вельми незадоволений обранням Москалькової: «Це знущання і з поліції, і з посади. Ніхто й ніде не висуватиме поліцейського на таку роботу». Не можна сказати, що Жириновський так переймається захистом громадянських прав і свобод. Проте діагноз поставив точний.
Путін добре засвоїв радянський принцип вихолощення будь-яких принципів при збереженні зовнішньої оболонки. Сталінська конституція була однією з найдемократичніших у той час, але одразу після її прийняття почався Великий терор 1937—1938 рр. Так і в сучасній Росії. За формою — демократія, а по суті немає навіть її блідої тіні. Якщо захист прав і свобод перетворюється на профанацію такими кадровими призначеннями, то це теж свого роду сигнал. Про те, що справжнім правозахисникам сподіватися ні на кого. Ніхто права й свободи громадян не захищатиме й навіть не збирається. Ось справами за кордоном новий омбудсмен займатиметься вельми охоче. Там російську школу закрили через відсутність учнів, десь радянський пам’ятник знесли без художньої й культурної цінності, а то через те, що стоїть на неналежному місці, ось цим Москалькова займатиметься. Байдуже, що зробити в іншій країні вона нічого не може, але здійняти пропагандистську піну в неї вийде. У всякому разі на федеральних телеканалах їй ефір обов’язково нададуть у таких випадках.
Усе це обов’язково торкнеться й України. Де збираються захищати російських людей, то це в нашій країні. Байдуже, що вони цього не потребують. Більше того, добре було б, щоб їм дали спокій, передусім на Донбасі. Проте слід чекати чергових розіпнутих хлопчиків і вкрадених дівчаток. Скрізь, від Слов’янська до Одеси.
Інакше навіщо Путіну омбудсмен у погонах. Мусить виправдовувати високу довіру.