Ціни в аптеках — наче в ювелірних магазинах. Те, що раніше коштувало 20 — 30 гривень, зараз обходиться мінімум у сотню. Знайти варіанти, як здешевити медикаменти, нещодавно доручив голова уряду Володимир Гройсман Міністерству охорони здоров’я та Міністерству економічного розвитку і торгівлі. На пошук компромісу прем’єр дав відомствам усього тиждень. Поки рецептів від чиновників немає, але варіант вирішення проблеми пропонують пацієнтські організації.
«РИНОК МОНОПОЛІЗУВАВСЯ БАГАТО РОКІВ»
На думку голови координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, Дмитра Шерембея, передусім треба дерегулювати фармацевтичний ринок. Тобто усунути процедуру, коли один препарат перевіряє низка державних служб, причому за однаковими параметрами. Адже кожна така перевірка — це додаткова гривня у підсумковій ціні.
«Процес дерегуляції має звільнити від корупційних лап і тих, хто постачає ліки, і тих, хто виробляє їх в Україні. Сама дерегуляція не потребує фінансових вливань з боку держави, але ціни можуть впасти на 30 — 45% як в аптечній системі, так і в державних закупівлях, — додає Шерембей. — Ринок монополізувався багато років поспіль, особливо фармацевтичним кланом, який треба розвалити простим способом — відчинити двері у Європейський Союз. Якщо препарати Великобританії, Німеччини, Бельгії, Японії, Австралії почнуть продавати в Україні без непотрібних перевірок, в аптеках з’явиться великий асортимент якісних медикаментів, почне знижуватися ціна, постачальники та виробники не закладатимуть в їхню вартість усі корупційні ризики».
«ПЛЮСИ» ТА «МІНУСИ» СПРОЩЕНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ
Пропозиція активіста суголосна із законопроектом від Кабміну «Про внесення змін до статті 9 Закону України «Про лікарські засоби», котрий передбачає спрощену реєстрацію ліків, зареєстрованих компетентними органами США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади або ЄС. Наразі він розглядається в комітеті Верховної Ради з питань охорони здоров’я. За чинним Законом «Про лікарські засоби» спрощену реєстрацію передбачено для препаратів, які зареєстровано у вищевказаних країнах і призначено виключно для терапії туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів, онкологічних та рідкісних захворювань. Отже, уряд у своєму законопроекті пропонує розширити перелік медикаментів, що підлягатимуть спрощеній реєстрації.
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
Однак урядовий законопроект профільний комітет поки що не підтримав. Так, заступник голови комітету, народний депутат Олег Мусій, вважає, що спрощена реєстрація ліків відкриває ринок для неперевірених медикаментів. За його словами, раніше члени комітету реєстрували у Верховній Раді інший законопроект, де систему спрощеної реєстрації прописано більш досконало.
«Процедура окремої реєстрації лікарського засобу може застосовуватися за умови, що його застосування в медичній практиці передбачено формулярами, тобто протоколами лікування, провідних країн — ЄС, США, Японії, Канади та Австралії. Якби в урядовому законопроекті зазначили, що за спрощеною процедурою реєструватимуть препарати, які застосовують в цих країнах, то це була б державницька позиція. А так ми відкриємо український ринок для препаратів з країн третього світу, які просто зареєстровані в Європі. Такі швидкі ініціативи уряду потребують аналізу»,— підкреслив Олег Мусій.
«ВІД ДЕРЕГУЛЯЦІЇ ВИГРАЮТЬ ПАЦІЄНТИ»
Депутати відклали розгляд двох варіантів закону про спрощену реєстрацію ліків до наступного засідання комітету. За цей час можуть з’явитись альтернативні законопроекти, і так триватиме безкінечно. Наприклад, коли депутати голосували за передачу державних закупівель міжнародним організаціям, законопроектів було аж вісім: частину їх підготували лобісти фармринку, блокуючи реформування тендерної сфери. Де гарантії, що ця схема не повториться з впровадженням спрощеної реєстрації?
«Заява Мусія — це тотальна неправда. Препарати, офіційно зареєстровані в Німеччині чи Британії, мають вищий рівень якості. Ми сьогодні в такій зарегульованій системі, що і якість, і кількість медикаментів на дуже низькому рівні, — додає Дмитро Шерембей. — Але ніхто не кричав, що треба це змінити. Дерегуляція потрібна хворим людям, а не Мусію чи фарміндустрії. Єдині люди, які насправді втратять свій прибуток після дерегуляції фармринку, це — чиновники, що намагалися монополізувати ринок під себе. Виробники та дистриб’ютори ліків від цього виграють. А головне, що від цього виграють пацієнти. Якщо ринок здешевлюватиметься, усім доведеться виставити чесну ціну на медикаменти».