Місяць тому у «Дні» вийшло резонансне інтерв’ю з директором Борщагівського хімфармзаводу Людмилою Безпалько. Наш співрозмовник, якого газета номінувала на посаду міністра охорони здоров’я (місце й досі вакантне), розповіла тоді про те як сьогодні лихоманить фармацевтичний ринок України і як «хвороба» зачепила її завод. Йдеться про купівлю 30% акції БХФЗ її конкурентом за дивовижно низькою, на думку керівництва заводу, ціною.
З огляду на вкрай важливу стратегічну роль, яку відіграє БХФЗ для країни (це не просто виробник лікарських препаратів, від якого залежить здоров’я нації, а передусім — науково-дослідна установа, яка виводить на ринок препарати, аналогів яким нема у світі), «День» написав запити до КМДА, КМУ та керівництва «Дарниці» з вимогою пояснити свої дії та плани. Публікуємо першу відповідь, яка надійшла від прес-служби компанії «Дарниця».
— Чи вважаєте ви ціну, за якою ви придбали 30% акцій БХФЗ, такою, яка відповідає реальній їх вартості на ринку сьогодні?
— 30% акцій «Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу» були придбані ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» в рамках аукціону, який проводився в електронній системі фондової біржі «Перспектива». Аукціон, за визначенням, це спеціально організований і періодично діючий ринок продажу товарів, майна з публічного торгу покупцеві, який запропонував найвищу ціну. Прийнято вважати, що така форма продажу забезпечує максимальну справедливість. В даному випадку було подано 5 заявок, гарантійний внесок сплатили 2 компанії, які, відповідно, були допущені до торгів.
До речі, окрім фінансових, на конкурсі були ще й інші умови — зокрема, прозорість структури власності заявлених покупців та легальна робота на українському ринку — і «Дарниця» задовольнила їх усі.
Стосовно ціни — на той момент наша компанія вважала її для себе прийнятною. Як акціонеру нам, звісно, дуже цікаво, що «таке реальна вартість». Ми з нетерпінням чекаємо результатів експертизи фахівців з оцінки активів міжнародної аудиторської фірми, яких БХФЗ залучив для з’ясування справедливої ціни акцій (заява щодо висловлювань у ЗМІ про наміри придбати контрольний пакет акцій БХФЗ від 17.02.2016).
— Ви підтверджуєте намір придбати контрольний пакет акції БХФЗ, дозвіл на що ви отримали від АМКУ?
— І працівники «Фармацевтичної фірми «Дарниця», і керівництво, і власники — це люди, які щиро вболівають за український фармацевтичний ринок і вірять у його майбутнє. «Дарниця» — це сучасне потужне підприємство, яке демонструє стабільний динамічний розвиток. І, звісно, нам би хотілося його мультиплікувати.
— Що спонукало вас придбати акції конкурента?
— Зараз фармацевтичний ринок, як і вся економіка країни, переживає складні часи. Девальвація гривні спричинила падіння платоспроможності населення, що потягнуло за собою падіння обсягів виробництва. Втім, нині ми маємо і унікальний шанс для імпортозаміщення. Частка вітчизняних фармвиробників на ринку у порівнянні з імпортними найвища за увесь час незалежності. Тому налагодження партнерських стосунків двох українських виробників значно посилило б позиції обох. І йдеться не лише про математичне складання їхніх часток ринку. Продуктові портфелі «Фармацевтичної фірми «Дарниця» та «Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу» дуже вдало доповнюють один одного. Тому ми говоримо про можливий синергетичний ефект від їх об’єднання, особливо в сегменті виробництва серцево-судинних та нейротропних препаратів.
До того ж, протягом 17 років «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» вже входив до складу Київського виробничо хіміко-фармацевтичного об’єднання «Дарниця». Але наші підприємства споріднює не лише це, а в першу чергу основні цінності: орієнтація на впровадження нових технологій, інноваційність і звісно, ж безкомпромісна якість. «Дарниця» однією із перших почала працювати за міжнародними стандартами якості GMP, нині на БХФЗ також впроваджено інтегровану фармацевтичну систему якості.
— Чи плануєте ви впливати на його роботу? Як?
— Впливати на роботу БХФЗ «Дарниця» може виключно в рамках тих повноважень, які надає їй закон відповідно до статусу акціонера. Оскільки ми не маємо можливості реалізації своїх повноважень у якості члена Наглядової ради, весь наш вплив обмежується участю у зборах, хоча мета реалізувати певні соціальні ініціативи для робітників підприємства у нас є.