Як відомо, «гібридна війна», розв’язана Росією — це не лише закидання «зелених чоловічків» та військової техніки на українські території, це ще й використання нелетальних засобів ведення війни, які можуть загрожувати національній безпеці нашої держави. Серед них — кібертероризм. Щоб захистити державу від цього напрямку агресії Кремля, вчора Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про національний координаційний центр кібербезпеки», який діятиме при РНБО.
Коментує «Дню» член асоціації «IT Україна», народний депутат від «Самопомочі» Олексій СКРИПНИК:
— Мені подобається назва «координаційний», оскільки у нас є неузгодженість у роботі багатьох відомств стосовно інформаційних технологій — натомість є багато хаотичних зусиль, в тому числі у питаннях кібербезпеки, які б можна було зменшити в десятки разів. Нам потрібен координуючий орган, який би координував роботу у сфері кібербезпеки із СБУ, армією та Держслужбою захисту інформації.
Якщо говорити про кібербезпеку в нашій армії, то це лише якісь локальні системи в окремих підрозділах, станції, але у нас немає системи управління у Збройних cилах як такої. Одна з причин цього полягає у тому, що питання кіберзахисту є дуже серйозним і складним. По-друге, нам потрібно провести класифікацію інформації і визначити, яку саме потрібно засекречувати. Часто інформація, яка може бути у відкритому доступі, має гриф «Для службового користування» і т.ін.
Існує також проблема персональних даних та їх захисту, особливо зараз, коли у нас стало популярним електронне врядування. Фактично не дуже багато систем переймаються захистом цих даних. А, наприклад, крадіжка реєстру виборців означає, що злодій матиме доступ до всієї бази військовослужбовців в Україні.
Ще одне питання — професіоналізму, оплати за працю та навчання у сфері кібербезпеки. Наші спеціалісти повинні мати відповідну техніку, яка допоможе їм відслідковувати, запобігати і боротися з кіберзлочинністю. Саме тому я не вірю в підрозділи на основі державних органів, оскільки держава не має досить грошей для того, щоб забезпечувати відповідний рівень безпеки. Тому треба йти шляхом часткового залучення комерційних фірм, які мають фахівців, техніку і розуміють, як і що треба робити.
Якщо говорити про Росію, то на сьогодні там є не тільки кібербезпека, а й кібернапад. Це характерний елемент сьогоднішньої боротьби, коли система захисту використовується для нападу.