Податкова служба нехай і не дуже швидко, але впевнено прямує до того, аби перетворитися на сервіс для платників податків. Так, вона стала регулярно звітувати про відшкодований в автоматичному режимі податок на додану вартість. І цифри вражають. Лише за перше півріччя на рахунки платників перераховано понад 23 мільярдів гривень, що більше на 2 мільярди, ніж на цей же час торік. Зокрема компенсація, проведена в автоматичному режимі, становить 54,4%, або 12,5 мільярда гривень.
Звісно, передусім все ж інтереси держави, і цьому переважно присвячено всі зміни. Нинішня новела полягає в тому, що із загальної кількості стовідсотково надійних підприємств, що користуються перевагою автоматичного повернення ПДВ, вилучено ті, які декларують збитки, а отже, не платять податку на прибуток. Для них автоматичний режим не застосовується. Пояснюючи такий підхід, голова ДПС України Олександр Клименко сказав журналістам: «Ми не говоримо, що підприємці, які мають збитки, не отримуватимуть компенсації по ПДВ. Але сервіс, стимули мають працювати для тих, хто формує і сплачує податки в Україні. Це — наша принципова позиція. Точка прибутку має бути в Україні, там, де розташовано виробництво, а не на територіях з пільговим оподаткуванням».
Клименко переконаний, що таким чином в країні формується податкова культура, і друге півріччя буде в цьому напрямку ще успішнішим. Тим часом у підприємницькому середовищі дедалі більше говорять про зростання податкового тиску, до того ж така оцінка виникає часто-густо не без участі самих працівників податкової. Так, на нещодавньому засіданні Економічної ради в УСПП підприємці скаржилися, що сьогодні суди, розглядаючи податкові спори, дедалі частіше, не маючи на це законних підстав, стають на бік держави. Але найбільше їх обурювали деякі працівники податкової, які у приватних розмовах стверджували, що судова система сьогодні є ніби продовженням податкової. Відповідаючи на запитання «Дня» з цього приводу, Клименко не приховує, що був би дуже задоволений, якби так і було: «Нам легше працювалося б». Водночас він зазначив, що це не так, і «ми сьогодні бачимо, що є різні рішення судів — зокрема й на користь Державної податкової служби, і їх більшість, тому що наші юристи компетентні. Але є і рішення на користь платників податків. Сьогодні немає впливу на суди з боку держави і податкової. Кожна зі сторін, відповідно до європейського стандарту, має можливість доводити свою правоту. А в кого це краще виходить, вирішує суд». Так, Олександр Клименко заявив, що ДПС виконає рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі про скасування податкового повідомлення-рішення щодо ПАТ «ArcelorMittal Кривий Ріг» на загальну суму близько 453 мільйонів гривень.
На прохання журналістів Клименко також прокоментував закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо Державної податкової служби і у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні)», прийнятий парламентом 5 липня. Цим актом запроваджуються п’ята і шоста групи платників єдиного податку, під які потрапляють фізичні та юридичні особи з річним обсягом доходу до 20 мільйонів гривень. За словами Клименка, до нових груп спрощеної системи оподаткування потенційно потрапляє понад 22 тисячі юридичних і фізичних осіб-підприємців. Ці групи «запроваджуються задля того, аби ці підприємства могли просто, комфортно і зрозуміло вести бізнес...» Для цих груп ставка єдиного податку становить 7% доходу у випадку сплати ПДВ і 10% при включенні ПДВ до єдиного податку.
Щоправда, радник Правової групи «Павленко і Побережнюк» Валерія Тарасенко вважає, що запровадження п’ятої і шостої груп платників єдиного податку за своєю сутністю неоднозначне. «Переходити на п’яту чи шосту групи єдиного податку, — зазначає Тарасенко, — буде вигідно лише тоді, коли суми витрат за рік становитимуть менш як половину річного обороту». Одне із сьогоднішніх завдань податкової служби — взяти такі роз’яснення на себе і привчити платника податків до того, аби бачити в податківцеві не ворога, а партнера.
Отже, в цьому напрямку успішно просуваються київські податківці, на рахунку яких за перше півріччя — 15,2 мільярда мобілізованих до бюджету гривень. Учора вони провели зустріч із представниками підприємців столиці (тут лише платників ПДВ 57 тисяч). Виступаючи на ній, голова столичної податкової служби Ірина Носачова так визначила завдання співпраці з бізнесом: «Аби ми спільно виявляли проблеми, що виникають у процесі роботи, і могли знаходити шляхи їх розв’язання». Вона, молодий, але обізнаний податківець, надала підприємцям великий обсяг інформації як щодо податкового законодавства, яке набуває чинності, так і щодо деяких незрозумілих чи спірних запитань. Зокрема, за словами Носачової, ДПС розробила для підприємців і розмістила також і на сайті київської податкової 20 роз’яснювальних податкових консультацій. Проте київські податківці ще дещо відстають від темпів, що їх набрала податкова служба країни в переході на автоматичне відшкодування ПДВ. Якщо по країні, як зазначалося вище, частка такого методу роботи вже перевищує 50%, то в столиці вона істотно менша. З 1,6 мільярдів гривень відшкодованого в Києві ПДВ на «автомат» припадає лише 100 мільйонів для 50 підприємств.
«День» спробував опитати бізнесменів, що заполонили залу вченої ради КПІ, про враження від податкового сервісу. На жаль, більшість відповідати відмовлялася. А власник приватного підприємства Валерій Спектор сказав: «Є небагато, адже лише з першого липня відбулися податкові зміни. Поки що лише розмови. Для чого я сюди й прийшов — аби почути».