Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Більше, ніж іграшки!

19 серпня у Львівській області відбудеться перший фестиваль «Яворівські забавки»
12 серпня, 2016 - 11:11
ТРАДИЦІЙНО ЗАБАВКИ ЗОБРАЖАЮТЬ ФІГУРКИ ТВАРИН ЧИ ПТАХІВ. ТАКОЖ РОЗПОВСЮДЖЕНІ РІЗНОМАНІТНІ ГОЙДАЛОЧКИ ТА ВОЗИКИ / ФОТО З САЙТА UKRNEWS.IN.UA

Як розповіли «Дню» організатори акції, мета фестивалю — відродження, збереження та розвиток українських народних традицій з виготовлення забавок, а також популяризація традиційних народних ігор, найкращих зразків народної творчості, залучення широкого кола людей до вивчення фольклору.

Нагадаємо, яворівська забавка є одним із найдавніших різновидів іграшок України. Походить ремесло з міста Яворів, що на Львівщині. Перші писемні згадки датовані XVIII століттям. Традиційно забавки зображають фігурки тварин чи птахів. Також розповсюджені різноманітні гойдалочки та возики. За традицією забавки мають бути оздоблені «яворівським орнаментом» — він складається з малюнків у вигляді вербових гілок. Традиційний розпис має чотири кольори: зелений (символізує траву та листя), червоний (плоди та ягоди), синій (небо та воду), а на початку ХХ ст. почали використовувати четвертий колір — жовтий (сонце).

Яворівська забавка (саме — забавка, а не іграшка, оскільки походить від слів забавляти, бавити) — унікальний зразок народного декоративно-ужиткового мистецтва України. Наші пращури вважали, що яворівські забавки мають властивість відганяти все лихе. Вони не шкодять здоров’ю дітей, бо виготовлені з деревини, а розписують їх лише безпечними аніліновими фарбами, які замінили рослинні барвники.

У місті Яворові кустарне виробництво дерев’яних забавок найбільшого піднесення досягло в середині ХІХ ст.

На яворівські забавки з кожним роком дедалі більше зростає попит серед батьків та дітей, і поступово вони становлять дедалі істотнішу конкуренцію пластиковим іграшкам із Європи та Китаю.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: