Учора Президент відсвяткував свій 62-й день народження. Із цієї нагоди експерти підбили підсумки його 2,5-річного правління. За їхніми словами, гарант може пишатися поверненням ресурсів під державне управління. Євген Копатько, директор компанії Research & Branding Group, відносить до плюсів і відсутність поступок Росії після ратифікації Харківських угод 2010 р. Утім, експерти зазначають надзвичайно низький рівень довіри населення до влади. Цьому сприяють декілька чинників.
По-перше, фахівці виділяють проблему декларативності конституційних норм. На думку Валерія Чалого, заступника гендиректора Центру ім. Разумкова, саме через це й розрахунок на короткострокову гру глава держави не може реалізувати своїх прав уповні. Експерт зазначає, що, згідно з чинним законодавством, Президент — єдина людина у країні, до якої можна висувати претензії, адже вся влада сконцентрована в його руках. Однак, за словами Чалого, гарант занадто відірвався від реалій. Для повернення підтримки й продовження політичної кар’єри йому слід опуститися на землю.
По-друге, експерти б’ють на сполох через економічну ситуацію у країні. «У зв’язку з відсутністю угод із ЄС і погіршенням відносин із Росією найближчим часом держава опиниться у становищі м’якої політичної й економічної ізоляції», — зазначає Віктор Суслов, екс-міністр економіки. За його словами, стрижнем упровадженої економічної політики є збільшення боргів. Лише за два роки каденції Януковича державний борг України зріс у півтора разу. Через погіршення економічного клімату, накопичення невирішених питань у багатьох сферах, політичну кризу й зумовлені нею масові заворушення країна втратила довіру інвесторів, котрі полишають наш ринок. «Ця ситуація сприятиме тому, що після обрання нового парламенту конфлікти будуть не лише між владою та опозицією, а й усередині партії Президента», — прогнозує Суслов.
Ще однією не найкращою рисою влади називають демонстративну некомпетентність. Експерти припускають, що причиною цього є низька поінформованість глави держави, спричинена звуженням каналів інформації. «Президент постійно картає уряд не за економічні прорахунки, а за те, що він погано розтлумачує власні здобутки», — констатує Костянтин Матвієнко, політичний експерт. На його думку, одна людина просто не здатна ефективно здійснювати весь обсяг повноважень Президента. Однак покластися гаранту ні на кого: рівень некомпетентності чиновників, за словами експерта, наразі найвищий. Показовим, на переконання фахівця, є підвищення тарифів навіть напередодні виборів — це свідчить про відсутність запасу економічної міцності. Водночас Чалий зазначає, що у Віктора Януковича проявляється симптом утоми від виконуваних ним обов’язків. «Глава держави, як ми знаємо, приїжджає на роботу близько 11 ранку, а їде звідти о 16 годині», — говорить експерт. На його думку, Януковичу вникнути в проблеми народу заважають певні бар’єри: стіна Межигір’я і стіна власного небажання зрозуміти країну.
Також експерти нагадали Президентові Януковичу про педагогічну функцію влади. «Політична еліта нахабно демонструє розкішний спосіб життя», — підкреслив Матвієнко. «Російські експерти вже вживають термін «межгорщина» щодо українських чиновників», — додає він.
Не менш болючою є проблема встановлення порядків поліцейської держави. Силовики з’являються на арені під час усіх масових зібрань, зокрема й мирних, виступаючи на захист влади. За словами Валерія Чалого, Президент не зацікавлений у припиненні цього процесу: він — його учасник і, навіть більше, ініціатор.
Зважаючи на нинішню ситуацію в Україні, експерти радять Президентові накласти вето на закон про мови. Так глава держави продемонструє, що є загальнонаціональним лідером, і поверне собі довіру електорату. Ставка ж на одну половину населення приречена на провал.
Утім, варто пам’ятати, що скористатися мовними протистояннями зможе не тільки гарант. Опозиція, яка, на думку політичного експерта Костянтина Матвієнка, є охвістям влади і складається з «тушок», котрі не відбулися, також дістала чудовий шанс реабілітуватися в очах суспільства.
Насамкінець Копатько з нагоди дня народження гаранта попросив народ бути більш терплячим, толерантним і розуміючим. Самому ж Вікторові Януковичу експерти зичили розуму, здорового глузду, зваженості у своїх рішеннях та повернення до народу й реальних проблем.