Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вічні питання» переселенців

ООН відстежує становище ВПО в Україні. Серед рекомендацій — відновити пенсійне забезпечення і допомогти з житлом
14 вересня, 2016 - 10:44

З 1 до 9 вересня в Україні перебував з візитом спеціальний доповідач Організації Об’єднаних Націй з питань прав внутрішньо переміщених осіб Чалока Бейяні. Він вивчав становище переміщених осіб в Україні, спілкуючись як з переселенцями, так і з представниками державних та громадських структур, зокрема благодійного фонду «Право на захист», організацій «Восток SOS», «Крим SOS», Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Головною проблемою Чалока Бейяні вважає ситуацію з соціальними гарантіями для переселенців, а також, з огляду на наближення зими, — із забезпеченням їх житлом.

«Найбільша проблема — виплати пенсій та соціальної допомоги: 500—600 тисяч громадян не можуть їх отримувати, оскільки система реєстрації призвела до припинення цих виплат. Я вважаю, що питання пенсій та інших соціальних виплат має бути відокремлено від реєстрації. Це — наша рекомендація урядові України, яку ми вносимо постійно. Сподіваємося, що з часом на неї звернуть увагу, — сказав Чалока БЕЙЯНІ. — На підконтрольних територіях уряд має забезпечити свободу пересування та вибору місця проживання ВПО. Я відвідав багато місць проживання внутрішньо переміщених осіб, зустрівся з багатьма і зрозумів з їхніх слів, що зараз основна проблема для багатьох, крім припинення виплат, — знайти постійне місце проживання та можливості утримувати себе, особливо — з огляду на зиму. Раніше я вже робив рекомендації щодо цього, і, очевидно, в країні не вистачає налагодженого механізму допомоги цим людям».

Представник ООН відзначив, що Україна належить до групи країн, в яких найвища кількість ВПО. Його попередній візит в Україну відбувся у вересні 2014 року, тоді урядові країни теж зробили рекомендації для покращення ситуації. Представники громадськості, зокрема ГО «Донбас SOS», констатують, що 2016 року стан справ з правами внутрішньо переміщених осіб погіршився.

«Це часто пов’язано з діями уряду, — зауважують представники «Донбас SOS». — Списки СБУ, нещодавно затверджена урядова постанова № 365 — все це сприяє погіршенню ситуації з переселенцями, підвищує напруженість у відносинах між приймаючими громадами, працівниками управління соцзахисту на місцях та переселенцями... Окремо ми наголосили на необхідності якнайшвидшого затвердження механізму виплати пенсій громадянам, які перебувають на непідконтрольній території Донбасу. При цьому тим громадянам, які можуть перетинати лінію розмежування, потрібно надати можливість отримувати пенсію, не реєструючись як переселенець, відкріпивши прив’язку соціальних та пенсійних виплат до довідки ВПО».

Активісти акцентували увагу представника ООН на тому, що існує нагальна потреба у співпраці з міжнародними організаціями, щоб вирішити питання виплати пенсій та ідентифікації осіб з інвалідністю й осіб літнього віку, які проживають на непідконтрольній території, — заради їхнього соціального захисту. Також, за словами представників громадськості, уваги вимагають поточні проблеми, пов’язані з пропускною здатністю та оснащенням контрольних пунктів в’їзду-виїзду і системою електронних перепусток. Важливо й вирішити питання проживання громадян у «сірих зонах», де нерідко де-факто немає влади, доступу до правосуддя, а також забезпечення права на освіту, охорону здоров’я та інших соціальних гарантій.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: