Кінець жовтня у Львові запам’ятає багато хто. У результаті аварії на теплоцентралі без теплопостачання й гарячої води залишилася третина міста. Без тепла залишилися жителі Франківського, Шевченківського й Личаківського районів — на ТЕЦ-1 розірвало турбіни турбогенератора, в якому до того ж спалахнуло мастило.
«Аварія на ТЕЦ — це безпрецедентний випадок для початку опалювального сезону, — зазначає в коментарі, надісланому «Дню» член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. — Понад половина жителів міста залишилася без теплопостачання. Усунення причин і ремонт устаткування тривали більш як шість годин».
Експерт зазначає: місцева влада Львова й центральна влада в Києві вдали, що сталася «звичайна, робоча» аварія. Хоча в разі низьких температур (мінус 10 градусів) жителі, й особливо діти та люди похилого віку, можуть не лише захворіти, а й по-справжньому замерзнути. Внутрішні домові теплові мережі, як припускає Ковальчук, зазнали б безповоротних деструктивних змін або, як говорять сантехніки, розморозилися б і потріскалися.
На жаль, аварії важко спрогнозувати. Але влада має бути до них готова. Проте сили надзвичайних ситуацій Львівської області можуть, наприклад, запропонувати лише 40 стаціонарних і мобільних пунктів обігріву (типу намет УСБ-56, ВУСТ-56), здатних усі разом прихистити максимум 5000 осіб. А що робили б решта півмільйона львів’ян у разі такої аварії в реальних зимових умовах?
Експерт підкреслює, що жодне місто країни, зокрема й столиця, не володіють для таких випадків достатнім запасом палива, продуктів харчування й медикаментів. На думку Ковальчука, МНС не готове до відключення тепла, яке може охопити ареал проживання 10 тисяч жителів у будь-якому місті. У всіх наших населених пунктах сподіваються лише на професіоналізм працівників теплокомуненерго, які в змозі ліквідовувати аварію за 6—12 годин і не допустити людських жертв і таких наслідків, як колись у Алчевську, який довелося відновлювати потім усією країною.
Уряду, а також Президентові, який відмовився своєчасно підписати закон, що дозволяв усунути блокування рахунків теплокомуненерго в період підготовки устаткування й тепломереж до опалювального сезону, слід замислитися про свою відповідальність. Без коштів для поточного ремонту й модернізації готовність до зими перетворюється на злочинну фікцію, а ситуація в теплокомуненерго, як вважає Ковальчук, наближається до колапсу. Вживати якихось заходів, коли опалювальний сезон повсюдно розпочався, вже запізно. Перший дзвінок пролунав. За життя й здоров’я громадян тепер разом з урядом доведеться відповідати й МНС.