Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Москві не шкода Януковича

Учора парламент проголосував скандальний законопроект про мову
4 липня, 2012 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня», 1997 р.

Європейська хартія спрацювала проти Європи, а передвиборчі обіцянки — проти демократії. Учора під кінець робочого дня Верховна Рада з усіма можливими порушеннями процедури ухвалила мовний законопроект. 248-ма голосами. П’ятеро депутатів миттєво оголосили голодування. Опозиція заявила, що голосування — сфальсифіковане і що вимагатиме від Володимира Литвина та від Віктора Януковича не підписувати цього документа. Та чи здатні вони на це?..

Так чи інакше, заспокійливе навіювання в дусі «вони на це ніколи не наважаться!», що лунало після ухвалення законопроекту в першому читанні, не спрацювало. І не могло спрацювати. Адже «законопроект про мови», найімовірніше, був частиною Харківських угод. Що називається, прийміть увесь пакет! Пункт перший — забезпечення базування російського флоту в Криму. Пункт другий — серйозні позиції російської мови в Україні. А мета одна — поступове «розчинення» української державності. Партія регіонів цей «пакет» забезпечила. Та чи розуміють ці люди (адже історична відповідальність буде поіменною!) наслідки прийнятих доленосних рішень? Навіть не для країни, а для себе самих? Сумнівно... І коли вчора М.Чечетов заявив: «мы их развели как котят», подумалося, що «котятами», зрештою, може виявитися якраз владна команда. Так, законопроект №9073 — це виклик усьому живому в українському суспільстві. Та водночас це потенційна руйнівна сила для партії влади. Москві не шкода Януковича.

...У таку мить важко не згадати «незлим тихим словом» також тих, хто драматизм цієї ситуації готував ще з 2004 року... Попередня влада повинна розділити з нинішньою відповідальність за те, що вчора відбувалося у Верховній Раді.

P.S. А також читайте «День» від №87, №90, №92, №95, №96, №97-98, №99, №100, №104, №106, №112.

«ЦЕ ДУЖЕ ПРОДУМАНА І ВАЖЛИВА АКЦІЯ ДЛЯ КРЕМЛЯ»

Євген СВЕРСТЮК, громадський і політичний діяч, колишній дисидент:

— Було очевидним, що цей законопроект «продавлять» у другому читанні. Не було ясно, хто стане на перешкоді. Ми мали якусь маленьку надію, але було цілком зрозуміло, що все відбувається за підтримки «згори». Це дуже продумана і важлива акція для Кремля. Ясно, що це сприймається як велика поразка. Утім, це не повинно викликати паніку в суспільстві, як доленосна подія. Будь-які рішення неавторитетної Верховної Ради є тимчасовими. Будь-які починання неавторитетного в народі уряду і Президента — не мають майбутнього, хоча вони, звичайно, і залишаються в історії. Верховна Рада цілком заслуговує на назву «Верховна зрада». Вони роблять усе одними методами. Це — політична сила, яка грає без правил, і яка думає, що перемога за будь яку ціну — це все!

«ПРЕЗИДЕНТ МАЄ НАКЛАСТИ ВЕТО НА ЦЕЙ ЗАКОН»

Леонід КРАВЧУК, перший президент України:

— Свою позицію щодо мовного законопроекту я неодноразово висловлював, доводив її до Президента. Але відбулося найгірше. При прийнятті закону було грубе порушення регламенту Верховної Ради: поправки не розглянуті, обговорення не відбулося, достатньої кількості людей в залі не було. Але не дивлячись на це, такий відповідальний закон ухвалили. Ще вчора Литвин казав, що мовний закон знято з обговорення. В результаті, спікер взагалі не з’явився, а замість нього прийшов Мартинюк. Все розіграли. Ця Верховна Рада вже вичерпала всі можливі ресурси з правової, моральної та людської точок зору.

Президент, як гарант дотримання законів та Конституції, має накласти вето на цей закон. Він має внести свої зміни та пропозиції й вимагати всебічного обговорення закону в другому читанні. Адже, як мені відомо, пропозицій щодо внесення змін було багато. Глава держави не повинен змиритися з тим, що Верховна Рада України грубо порушує закони та регламент. Інакше — наслідки будуть погані. Мова — це душа народу, щось тендітне і делікатне. Це — історія. Це — нація. А українську мову хочуть поставити на коліна? Прийняття цього закону — шлях до конфронтації. Суспільство не сприйме такі дії спокійно.

Хочу наголосити, що голова Верховної Ради, який заявив журналістам, що цей законопроект не буде розглядатися, але який таки ухвалили із грубими порушеннями регламенту, Конституції і взагалі здорового глузду, перед тим як подавати його Президенту України, не має підписувати цей документ. Це справа честі і гідності самого голови Верховної Ради. Якщо він підпише — це означатиме приниження людської гідності.

«ТОМЕНКА ВИТІСНИЛИ З ЙОГО КРІСЛА І ПРОГОЛОСУВАЛИ ЙОГО КАРТКОЮ»

Сергій СОБОЛЄВ, народний депутат («БЮТ-Батьківщина»):

— Порядок денний розрахований на весь тиждень, ми його ухвалили в понеділок. Цього питання там взагалі не було. Тут раптом сьогодні оголошується, що зараз ми хотіли б змінити порядок денний. Вони розраховували на неочікуваність опозиції. Ми встигли вибігти до президії, повиривати всі мікрофони, але Мартинюк поставив питання на голосування. Першого разу вони набрали 219 голосів, тобто включити в порядок денний вони це питання не змогли. Потім Мартинюк почав кричати щось з голосу, ставити на голосування, бігати від одного мікрофону до іншого. Розібратися щось було неможливо. Якщо б це голосувалося як закон, мали б бути враховані поправки. Але поправки взагалі не голосувалися. Нам точно відомо, що перед цим в парламенті відбулася «сходка» на чолі з головним бандитом Азаровим. Прямо в сесійній залі були зайняті ключовими позиції бойовиками Партії регіонів. Я так розумію, що Литвин був в зговорі і навіть не зайшов в сесійну залу, тому і розпочав сесію Мартинюк. Щоб ви розуміли в яких умовах відбувалося голосування: Томенка витіснили з його крісла і навіть проголосували його карткою. Тобто ви розумієте, до якого стану дійшла ця Верховна Рада. Я не знаю, як в при такому ухваленні закону він може набрати юридичної чинності.

Детальніше до цієї теми ми повернемося в наступних номерах «Дня».

Марія ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: