Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Компенсація — зараз. Звільнення — у перспективі?

На думку адвоката Івана Макара, Луценко може виграти в Євросуді й у разі розгляду його справи по суті
4 липня, 2012 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

У грудні 2010-го Юрія Луценка арештували незаконно. Про це свідчить вчорашнє рішення Європейського Суду з прав людини. «Суд визнав порушення статті 5-ї Конвенції прав людини — незаконність утримання під вартою Луценка. Так само визнав наявність політичних мотивів», — розповіла його адвокат Валентина Теличенко в коментарі УНІАН. В якості моральної компенсації суд також зобов’язав Україну виплатити Луценку 15 тисяч євро.

«Вимагаю виконання рішення Європейського Суду. Нереагування на цю заяву буде підтвердженням відсутності верховенства права в Україні та продовженням курсу політичних репресій, що відбуваються в нашій державі» — йдеться у заяві Луценка на адресу Президента та Генпрокурора. Колишній міністр вимагає притягнути до кримінальної відповідальності прокурорів та суддів, які причетні до його справи. Причина: порушення конституційних прав, «що виявилося у безпідставному арешті понад 18 місяців».

«Україна виконає все, що буде зазначено в резолютивній частині рішення у справі Юрія Луценка», — повідомляє прес-служба Міністерства юстиції. З другого боку, регіонал Володимир Олійник заявив, що «поновити права Луценка, відповідно до рішення Європейського суду, вже неможливо». «З рішення Європейського Суду не випливає звільнення Луценка, тому що відносно нього вже немає запобіжного заходу, ця подія вже в часі пройшла», — сказав політик. В опозиції вважають, що рішення Євросуду мають врахувати при розгляді касації на вирок Луценку. «Найближчими днями буде касація, і ми вимагатимемо скасувати вирок, бо за рішенням Європейського Суду український суд був несправедливий», — підкреслив народний депутат Юрій Гримчак.

Якими можуть бути юридичні наслідки для самого Луценка, і що це рішення означає для України? «По-перше, рішення Європейського Суду є обов’язковими для України, тому що ми підписали Європейську конвенцію з прав людини, — коментує «Дню» юрист, адвокат Іван Макар. — По-друге, в даному випадку Євросуд визнав незаконною і політично вмотивованою тільки постанову про взяття під варту екс-міністра. Тобто держава Україна порушила Конвенцію, і тому вона має виплатити відшкодування Луценку. Плюс, звичайно, це черговий удар по репутації нашої країни. Але це рішення Європейського Суду не має відношення до суті справи. Навряд чи воно вплине на касаційну інстанцію щодо справи Луценка в Україні. Однак, воно в подальшому вплине на розгляд Євросудом справи Луценка по суті. Тоді є велика вірогідність того, що Луценко знову виграє суд, і його вирок в Україні визнають політичним».

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: