Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фінансово-психологічний «блокбастер»

Прем’єр: Фонд Богдана Гаврилишина зможе отримати втрачені в банку «Хрещатик» 50 мільйонів гривень аж у... сьому чергу.Тобто — ніколи?!
6 грудня, 2016 - 11:49

Відомий меценат Богдан Гаврилишин в останній рік свого життя втратив 50 мільйонів гривень, які його Фонд планував витратити на просвітницькі програми. А все через те, що вірив і підтримував Україну, тому гроші зберігав не на рахунках іноземних банків, а у вітчизняному комунальному банку столиці ПАТ «КБ «Хрещатик». Останній же не витримав кризи і стрес-тесту від нового керівництва НБУ, і ...лопнув. Як писав «День» (у матеріалі «Пішов з життя вірний син України», від 24 жовтня 2016 року), комунальні підприємства, якимось чудом, напередодні краху «Хрещатика» встигли вивести свої кошти, а от Фонд Богдана Дмитровича не встиг. І зараз шанси повернути ці гроші — мізерні. Бо як відповів прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на запит народного депутата Оксани БІЛОЗІР «Фонд гарантування вкладів фізичних осіб поверне Благодійному фонду Богдана Гаврилишина втрачені в збанкрутілому банку ПАТ «КБ «Хрещатик» 50 мільйонів гривень» аж... «у сьому чергу».

Нагадаємо, що відповідно до статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вимоги вкладників збанкрутілого банку задовольняють за рахунок продажу майна банкрота в порядку черговості. І вимоги вкладників, скажімо, третьої черги можуть бути задоволені лише у випадку виплати абсолютно усіх зобов’язань перед — першою та другою.

Відповідно до тексту документу, який є у розпорядженні «Дня», народний депутат просила прем’єра знайти можливість виділити з резервного фонду або з інших джерел компенсацію для Фонду Гаврилишина. На що глава уряду відповів, що гроші має повернути Фонд гарантування вкладів, іншого варіанту — нема. 

Що ж до варіанта Білозір знайти гроші для Фонду в резервному фонді бюджету, то Гройсман зауважив, що «запропонована компенсація не належить до будь-якого з напрямів використання коштів резервного фонду».

«Відповідно до статті 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. порядок використання коштів резервного фонду бюджету визначено постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №415, якою передбачено напрями та умови використання коштів резервного фонду бюджету», — йдеться у відповіді прем’єра.

Екс-банкір Василь ГОРБАЛЬ в коментарі «Дню» підтвердив: з точки зору чинного законодавства України, відповідь прем’єра 100% коректна. «Для зміни черговості потрібно змінювати законодавство під конкретний випадок... Порядок використання коштів з резервного фонду також чітко регламентований. Дивно, що народні депутати цього не знають», — каже Горбаль.

Ймовірність, що Фонд Гаврилишина поверне хоч гривню із вкладених у «Хрещатик» грошей, на думку Горбаля, дуже незначна. «Не берусь судити, чи вистачить у ПАТ «КБ «Хрещатик» майна, щоб задовольнити вимоги кредиторів.... Але було б добре, якби вистачило на 4-ту чергу ( фізичні особи, чиї вклади перевищують суму 200 тисяч гривень. — «День»)», — каже Горбаль. І додає: новітня історія банкрутств українських банків «дуже коротка», і практично невідомий випадок, коли були б задоволенні вимоги вкладників аж сьомої черги. Виняток — «Смартбанк».

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: