Напередодні нового 2017-го року «День» писав про можливі ювілейні «подарунки» визначним українським садівничим Левку та Володимиру Симиренкам у вигляді ліквідації унікального у Європі Інституту помології ім. Л.П. Симиренка (див. матеріал «До ювілею... знищити» у №237 від 27 грудня 2016 року). Про це нам повідомив академік Петро Вольвач, який займається дослідженням біографії і спадщини Симиренків уже 60 років. Цього року Інституту виповнюється 130 років, і, хоч зараз установа переживає не найкращі часи, її внесок у розвиток українського садівництва неоціненний, тож інститут необхідно зберегти для нащадків, переконаний науковець.
Редакція надіслала запит у Національну академію аграрних наук України і отримала відповідь за підписом віце-президента НААН пані Ануш Балян, у якій зазначається: «Інформація про можливе закриття або ліквідацію Інституту помології ім. Л.П. Симиренка НААН не відповідає дійсності. Згідно з постановою Президії Національної академії аграрних наук України (протокол від 22.12.2016 №22) з метою підвищення ефективності проведення наукових досліджень, розвитку інноваційної діяльності, створення нових комплексних конкурентоспроможних наукових розробок на основі концентрації фінансових та кадрових ресурсів Інститут помології ім. Л.П. Симиренка НААН перейменовано в Дослідну станцію помології ім. Л.П. Симиренка з подальшим підпорядкуванням Інституту садівництва НААН».
Також, ідеться у відповіді, «з метою вшанування 125-річчя від Дня народження видатного українського вченого-садівника, помолога та організатора вітчизняної садівничої науки професора Володимира Симиренка», котре, нагадаємо, відзначалося 29 грудня, в Інституті садівництва НААН мало відбутися урочисте засідання колективу та заплановано випуск ювілейного науково-тематичного збірника «Садівництво», а також низка заходів у мліївській установі.
Тим часом симиренкознавець Петро Вольвач переконаний: таке перепідпорядкування і зміна назви — перший крок до приватизації, адже інститути передавати в оренду заборонено, а от дослідні станції — можна, і під час роздержавлення земель академії територія мліївської станції стане ласим шматком для орендарів. Академік Вольвач підготував і надіслав «Дню» відкрите звернення до Президента та прем’єр-міністра, у якому серед іншого наголошує: «Науковці Інституту помології імені Л. П. Симиренка збагатили асортимент України майже 200 сортами плодових ягідних та горіхоплідних культур. За виведений інститутськими селекціонерами сорт яблуні Слава переможцям троє мліївських науковців вшановані Державною премією СРСР. А за розробку нових технологій вирощування саджанців та створення інтенсивних насаджень директор Інституту академік НААН України Микола Артеменко нагороджений Державною премією України. В Інституті виросло два академіки НААН України, шестеро докторів наук та кілька десятків кандидатів наук».
Науковець робить висновок: «Вважаю, що рішення керівництва Академії аграрних наук про перетворення славетного Інституту помології ім. Л. П. Симиренка у регіональну дослідну станцію є помилковим. Це волюнтаристське рішення не обговорювалось науковою громадськістю, не узгоджувалось ні з Інститутом національної пам’яті України, ні з районними та обласними органами влади. Воно приймалося навіть без участі колективу Інституту...».
«День» і надалі слідкуватиме за розвитком подій довкола симиренківської спадщини.