24 лютого на сесію Вінницької міської ради виноситься рішення про створення нового комунального підприємства «Центр історії Вінниці». Новий заклад займатиметься вивченням та популяризацією історії подільської столиці. Але головне його завдання — фактично з нуля зібрати матеріали для створення музею історії Вінниці. Його планують відкрити вже за два роки.
Ініціатива створення закладу «Центр історії Вінниці», як кажуть у мерії, належить вінницьким історикам, науковцям і дослідникам, які працювали в робочій групі з декомунізації, а після цього продовжили свою роботу вже у постійно діючому дорадчо-консультативному органі Вінницької міськради. Фактично це буде орган, який допоможе систематизувати всю роботу, пов’язану з історичним минулим міста.
«Вінниця двічі намагалася створити музей історії свого міста. Перший етап пов’язаний з діяльністю Володимира Отамановського, який заснував кабінет з вивчання Поділля. З роками він переріс у краєзнавчий музей області, і його функції змінилися. Другий етап відбувся у 70-ті роки ХХ століття, коли педагогічний інститут намагався стати класичним університетом і відродити дослідження історії міста. Але, на жаль, цього не сталося, — розповідає доктор історичних наук, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун. — Та за велінням долі настав час декомунізації. І цей процес із перейменування міських топонімів, відновлення історичної справедливості об’єднав нас усіх у творчу групу і спонукав до глибокого вивчення історії міста. Сьогодні вінницька історична спільнота достатньо розвинута й самодостатня. Вона спроможна виробляти свою ідеологію, популяризувати вивчення історії регіону та рідного міста, а отже, і правильно «продавати» його інвесторам, туристам, самим містянам».
Найімовірніше, очолить комунальне підприємство відомий у місті історик Олександр Федоришен. Міський голова Сергій Моргунов не зізнається, де саме буде розташований музей. Але на депутатських комісіях розглядалося приміщення в центрі міста (на вулиці Соборній, 91). Хоча не виключено, що це буде лише центральна презентаційна локація. А повна музейна експозиція розташовуватиметься в іншому місці. Адже, за задумом вінницьких істориків, музей історії Вінниці має не поступатися оригінальністю і масштабністю Варшавському музею історії польських євреїв ПОЛІС. Його площа складає понад 18 тисяч квадратних метрів, а експозиція займає вісім залів.