Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Законопроект про КС відхилили. Який вихід?

«Будемо точково вносити зміни до законодавства, які дозволять запрацювати конституційній скарзі як елементу прав людини», — народний депутат
13 квітня, 2017 - 12:04

Верховна Рада провалила у другому читанні законопроект «Про Конституційний Суд України». За пропозицію голови профільного комітету Руслана Князевича від БПП підтримати документ проголосували лише 179 нардепів. Весь день у вівторок парламент розглядав саме цей законопроект — за словами спікера ВР Андрія Парубія, після першого читання було подано понад 900 поправок.

«Головну причину в тому, що немає голосів, я вбачаю у нинішньому скликанні суддів Конституційного Суду, які свого часу прийняли рішення про зміну Конституції і дали можливість Януковичу узурпувати владу (частина з них досі працюють в КС), — коментує «Дню» народний депутат Леонід Ємець. — Звичайно, це жодним чином не сприяє довірі до роботи КС, і часто виникає питання — навіщо взагалі потрібний такий КС? Тобто криза довіри до Конституційного Суду присутня не лише в суспільстві, а й у парламенті».

Нагадаємо, що законопроект є одним із завершальних етапів у ході судової реформи. Його мета — врегулювання на законодавчому рівні правовідносин щодо порядку організації та діяльності Конституційного Суду України, статусу суддів КС, підстав і порядку звернення до суду, процедури розгляду ним справ і виконання рішень суду, а також ефективне функціонування інституту конституційної скарги. Серед основних претензій парламентаріїв щодо законопроекту — надмірно висока заробітна плата суддів КСУ, надання їм житла та автомобіля, закритий режим діяльності суду та ін. Під час обговорювання депутат (БПП) Сергій Каплін заявив, що законопроект встановлює заробітну плату судді КСУ на рівні 240 тис. грн.

«Насправді, багато депутатів не розібралися в тексті, — продовжує Леонід Ємець. — Комусь не подобається висока заробітна платня, передбачена законом, комусь не подобається (справедливо) ряд правок, які були внесені під час підготовки законопроекту до другого читання, але навіть тоді, коли голова комітету повідомив, що низка правок разом із зарплатами вилучаються із законопроекту, голосів все одно не знайшлося. Нагадаю, що йшлося не лише про Конституційний Суд, він все одно зможе в обмежений спосіб здійснювати свої функції і без цього законопроекту, а й про такий важливий елемент захисту прав людини, як звернення громадян, — конституційна скарга. Тобто право кожного громадянина звернутися до КС не буде працювати, поки ми не визначимо цей порядок в законі. Тому на сьогодні все залишається по-старому — лише 45 депутатів або Президент мають сакральне право звернутися до КС».

До речі, спікер ВР Андрій Парубій неодноразово ставив на голосування пропозицію направити законопроект до комітету на повторне друге читання, однак його пропозиція не знайшла підтримки в сесійній залі, після чого голова парламенту оголосив про відхилення законопроекту і закрив вечірнє пленарне засідання Ради.

«На сьогоднішній день немає голосів за підтримки цього законопроекту, — наголошує народний депутат. — Якби вони були, то його б відправили на повторне друге читання. Якби парламент усвідомлював важливість Конституційного Суду як органу в нашій країні, то законопроект став би законом. Але якщо ВР відхилила саму ідею законопроекту (ще раз), то це свідчить, що рівень довіри до КС і суддів, які там працюють, нижче плінтуса. Який вихід? Зараз я разом із колегами буду точково вносити зміни до законодавства, які дозволять запрацювати конституційній скарзі як елементу прав людини в нашій країні».

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: