Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Власник чекає, доки пам’ятка впаде»

У Києві намагаються зупинити нищення будівлі, де 1918 року обрали Директорію УНР
22 травня, 2017 - 19:36

Сьогодні ця садиба на бульварі Тараса Шевченка, 34 ледь стоїть, вся облуплена й у тріщинах. Стіни пам’ятки архітектури місцевого значення ледь витримали, коли кілька років тому поруч зводили готель Hilton. Тепер впритул до неї, на бульварі Шевченка, 32 — 32А, хочуть збудувати готель у 17 поверхів і з підземним паркінгом. Днями розпочалися будівельні роботи. «Пам’ятка не витримає навіть підготовчих робіт!» — констатує Олена ТЕРЕЩЕНКО (Єскіна), громадська діячка і депутатка Київради VII скликання.

Садибу у стилі неоготики збудували в 1874—1875 роках. Наприкінці 1870-х будинок придбав Іван Терещенко зі знаменитої родини промисловців та меценатів. Кілька десятиліть тут мешкали Терещенки, в будівлі працювало Генеральне секретарство шляхів сполучення Української Центральної Ради та Української Народної Республіки, Міністерство шляхів сполучення УНР та Української Держави, а в листопаді 1918-го саме тут обрали Директорію УНР.

Через будівництво в охоронній зоні пам’ятки 22 травня біля неї провели пікет. «Ми збираємося припинити протиправні роботи, викликавши поліцію, — каже Олена Терещенко (Єскіна). — До кінця 2007 року садиба перебувала на балансі комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація», яке здавало її в оренду. А 2008 року Черновецький (скандальний екс-мер Києва. — Авт.) за корупційною схемою передав садибу підприємству «Центрелеватормлинбуд» під протиправну реконструкцію, тобто перебудову. Пам’ятку хотіли позбавити охоронного статусу, але це не вдалося. Власник свідомо доводив будівлю до руйнації. Під нашим тиском свого часу представники київського управління охорони культурної спадщини зробили огляд пам’ятки, власник все-таки уклав охоронний договір, але жодним чином не збирається його виконувати. Чекає, доки пам’ятка впаде сама».

Виникають питання і щодо дозволу на будівництво на бульварі Шевченка, 32 — 32А. Як дізналася Олена Терещенко (Єскіна), Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала його 2013 року дивному ТОВ «Рома-М», яке складається з трьох працівників. А генеральним підрядником виступає компанія «Інтергал-Буд», дотична до знищення не одної київської пам’ятки.

ДАБІ повідомила активістці, що копію дозволу на роботи не надасть, бо це не вбачається можливим. «Пояснюють, що оскільки дозвіл надали в єдиному екземплярі, його копії немає. Це нісенітниця. Гадаю, так відреагували, бо дозвіл протермінований», — коментує Олена Терещенко (Єскіна).

Крім боротьби за будинок на бульварі Шевченка, 34, цього тижня кияни привертатимуть увагу до знищення інших пам’яток. Так, 24 травня відбудеться флешмоб біля «будинку зі зміями» на вулиці Великій Житомирській, 32, а 26 травня — біля старовинного будинку на вулиці Січових Стрільців, 91. І 27 травня всіх городян закликають долучитися до ходи на захист Києва, приуроченої до Дня Києва.

Марія ПРОКОПЕНКО, Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: