Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обвал у будинку в Луцьку: службова недбалість?

Поки експерти готують висновки, мешканці постраждалого будинку бояться заходити в житло
12 червня, 2012 - 00:00
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

Про те, що минулої неділі на світанку в Луцьку обвалилася частина під’їзду у багатоквартирному будинку, який тоді ще спав, уже знає вся Україна. Між під’їздами з п’ятого по перший поверх зруйнувалися несучі конструкції. Так звучать слова в офіційних коментарях. А в реальному житті мешканці восьми квартир залишилися практично у чому стояли, двоє загинули, одна жінка у важкому стані в лікарні. Без газу, води та електрики залишилися і мешканці інших під’їздів, яких після трагедії терміново вивели на вулицю. Моя знайома, аспірантка Луцького національного технічного університету Вікторія Левчук розказує, що живе через будинок від того, у якому стався завал. Чомусь у ту ніч не могла заснути і добре чула, як щось голосно тріщало, але не зрозуміла, що це. А вранці, каже, прокинулася і дізналася про трагедію у сусідів...

Потерпілих відселили у готель, де з ними працювали й психологи, було розгорнуто польову кухню, людей годували, надавали медичну допомогу. Мешканцям постраждалих квартир міська влада виділила по 10 тисяч гривень, і по 5 тисяч — обласна організація Партії регіонів та фонд Бориса Клімчука «Рідна Волинь». Також матеріальну допомогу виділив і благодійний фонд «Новий Луцьк». І це, як було зазначено, тільки перший транш допомоги. Найголовніше, що оперативно було вирішено питання з дахом над головою. Чотири квартири для потерпілих виділяє обласна влада, і стільки ж — міська. Оперативно спрацювали й підрозділи Міністерства з надзвичайних ситуацій, які й рятували людей із завалів, і розбирали завали. Луцьк і Волинь шоковані трагедією на вулиці Рівненській в обласному центрі. Проте і горе не змушує заплющувати очі на ймовірні причини обвалу. Ще у неділю прокуратура міста Луцька порушила кримінальну справу за фактом недбалості службових осіб, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України). Зі слів мешканців будинку на Рівненській, ще у травні цього року на місці обвалу на рівні першого поверху відбулася часткова руйнація несучої стіни. Однак службові особи Луцького ЖКП №7 та Луцької міської ради, як зазначено на сайті обласної прокуратури, «неналежно виконуючи свої обов’язки, не вжили заходів щодо обстеження будинку, встановлення причин руйнації та проведення ремонту». Мешканці ж будинку на Рівненській розповідають і про один із магазинів, де начебто проводили перепланування приміщення і зруйнували несучу стіну. Хоча є версії, що і в деяких квартирах було проведено перепланування без урахування безпечності приміщення.

У Луцьку говорять, що в місті, на жаль, надзвичайно багато будинків, у яких здійснено перепланування приміщень магазинами, фірмами, самими мешканцями. Чи скрізь дотримано будівельних норм? Є великий сумнів, і прикладів тому чимало. Страшно, коли ситуація розгортається, як у страшному фільмі зі спецефектами, але не на екрані, а у житті людей, каже Вікторія Левчук. І як завжди у таких драматичних ситуаціях, говорять і про Божу волю. Один із чоловіків — мешканців потерпілого будинку, який довго дивився футбол по телевізору, на світанку вийшов у туалет. А повертатися вже не було куди: вітальня, у якій щойно перебував, полетіла униз... Одну з мешканок розбудив кіт, котрий дивно себе поводив. Жінка вийшла за котом з кімнати, а коли повернулася, то під ногами уже була... прірва. Інша прокинулася від тріскоту в кімнаті, тому встигла з дитиною втекти до іншого помешкання, яке вціліло.

Проте крім потерпілих, котрі залишилися, у чому стояли, є ще й мешканці інших під’їздів постраждалого будинку. Жертв, власне, могло бути значно більше, але на вихідні чимало мешканців поїхало до родичів у село. У понеділок мешканці сусіднього третього під’їзду, що поруч із зруйнованим, вже були готові бунтувати і перекривати рух автотранспорту на вулиці Рівненській. Адже їм ніхто ще не гарантує безпечних умов проживання. У стінах їхніх квартир з’явилося багато тріщин, люди бояться заходити у рідні домівки. Вимагали або надати їм житло, визнавши квартири аварійними, або, якщо влада стверджує, що помешкання не аварійні, видати про це відповідний документ. Проте наразі охочим запропонували ночувати у готелі, доки відповідні комісії визначатимуть стан їхніх помешкань.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: