Скандальне рішення про будівництво висоток в охоронних межах музею вперше винесли на розгляд депутатів Київради в лютому цього року. Тоді до голосування справа не дійшла. Повторний розгляд проекту рішення про надання комунальному підприємству «Спецжитлофонд» десяти гектарів землі впритул до Національного музею народної архітектури та побуту України, відомого як музей просто неба в Пирогові, заплановано на 1 червня. Громадський активіст Михайло ПОГРЕБИСЬКИЙ коментує цей проект: «Це загибель музею. Навколо будуть висотки!» Адже передбачається зведення дев’ятиповерхових житлових будинків з двома прибудованими дитячими садочками, відділенням зв’язку тощо. Тобто біля музею, який оповідає про архітектуру українського села, виросте сучасний житловий комплекс.
Для цього місто збирається забудувати поле між вулицями Академіка Заболотного та Метрологічною. Цей вільний простір — наче епіграф до музейної експозиції. Забудовувати його в жодному разі не можна, адже це суперечить Генеральному плану розвитку музею і руйнує природний ландшафт. Але шанси зберегти територію тануть. Як повідомив «Дню» заступник директора музею Ігор ПАНЬКІВ, частина колективу разом з громадськими активістами бореться, як може. Та нещодавно генеральний директор музею Юрій Бойко підписав лист, яким погодив забудову десяти гектарів охоронної зони.
Михайло Погребиський надіслав редакції відскановану копію листа (від 6 квітня 2017 року з вихідним номером 1/111) від музею до дирекції КП «Спецжитлофонд». Гендиректор музею Юрій Бойко нагадав у ньому, що йдеться про унікальний етнографічний заклад, де зберігаються 300 пам’яток народної архітектури. Чомусь Юрій Бойко зазначає, що передбачена під забудову ділянка всього лише межує з музеєм, а не є його охоронною зоною, тому радить «Спецжитлофонду» «при розробленні та затвердженні проектно-кошторисної документації будівництва житлових будинків використовувати українські архітектурні традиції». Також просить при проектуванні врахувати особливості рельєфу, транспортного сполучення та висотність забудови на ділянці поблизу музею. А в разі реалізації проекту генеральний директор просить облаштувати на території музею відкриті автостоянки для учасників свят, фестивалів та виставок...