В Україні може з’явитися новий податковий орган. Як повідомила «Економічна правда», Адміністрація президента спільно з МВС розробила реформу податкової міліції й створення фінансової поліції. За задумом адміністрації, цей орган з’явиться в структурі не Податкової служби, а Міністерства фінансів. І об’єднає в собі функції податкової міліції, фінансової розвідки та оперативно-розшукової діяльності в сфері протидії економічним злочинам.
Тим часом саму Податкову перспектива втрати свого підрозділу й одночасно появи конкурента не тішить. «Я вважаю, що з бізнесом має спілкуватися Податкова служба. А у складі вже Податкової служби мають бути ті необхідні органи, які допоможуть реалізувати завдання, що стоять перед Податковою. Тому я за те, щоб питання до бізнесу задавав один орган — у даному випадку Податкова служба», — зазначив голова Державної податкової служби Олександр Клименко.
Це зауваження у Податковій міліції парирували оригінально. Мовляв, їхні клієнти — не бізнес, а насамперед неплатники податків. «Я поставив завдання для працівників Податкової міліції взагалі не спілкуватися з бізнесом, — говорить заступник Клименка, начальник Податкової міліції Андрій Головач. — Працівники Податкової міліції повинні спілкуватися з неплатниками податків. Тобто люди, які сплачують податки, взагалі в наше поле зору потрапляти не можуть».
На жаль, реальність подібної реформи чиновники-фіскали не коментують. Як і її необхідність. Адже зі слів як вітчизняних, так і іноземних фіскалів, уже в нинішньому стані Податкова міліція відповідає міжнародним стандартам. Відомство, можливість ліквідації якого ще нещодавно обговорювали в державних кабінетах, нині активно розвиває свої міжнародні зв’язки. Зокрема днями податківці оголосили про домовленість із Бельгією, Великобританією, Грузією, Нідерландами, Німеччиною та низкою інших країн спільно протистояти економічній злочинності. «Упевнений, що наша спільна співпраця стане тим фактором, який буде сприяти підвищенню ефективності боротьби з економічною злочинністю», — протокольно відзначив Андрій Головач.
Серед пріоритетних напрямків для спільної роботи податківці називають боротьбу із незаконним відшкодуванням ПДВ та легалізацією грошей, отриманих злочинним шляхом (що для України є актуальною проблемою). Нагадаємо, у поточному році вітчизняні податківці викрили найбільшу в історії країни оборудку з незаконним відшкодуванням ПДВ. Схеми злочинної групи, що складалася з 20 осіб, передбачали викрадення з бюджету 542 мільйонів гривень.
Тим часом Литва, виявляється, в українських фіскалів навіть досвід переймає... «Коли кілька років тому перед нами виникло питання посилення деяких технічних моментів нашої роботи й ми вивчили досвід багатьох країн ЄС, навіть побувавши на виставках, то в результаті зупинилися на тому варіанті, який нам запропонували саме в Податковій міліції України», — розповідає експерт Служби розслідувань фінансових злочинів Литви Ігоріс Кржечковскіс.
Разом з тим європейські експерти все ж знайшли головні відмінності української податкової міліції від європейської поліції. «Одна велика різниця між нашою поліцією та вашою міліцією — це те, що нас більше. І ми не виконуємо так багато поліцейських завдань, розслідувань, як податкова міліція», — відзначає експерт Податкової та митної адміністрації Нідерландів Геерт ван де Бульт.
Нагадаємо, вітчизняні експерти вже неодноразово відзначали посилення в Україні тиску на бізнес. «На жаль, речі, які, здавалося, уже відійшли в минуле, — «маски-шоу» — останнім часом в Україні знову починають діяти, — зазначає екс-міністр фінансів, голова Українського фонду підтримки реформ Віктор Пинзеник. — Хоча насправді проблеми стягнення податків мають розв’язувати «білі комірці», де не треба автомата. Автомат — це рідкісне явище, і потрібен не для того, щоб лякати працівників компанії, а для того, щоб у разі потреби захищати «білі комірці».