Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Це надихатиме хлопців боротися»

Близько 30 тисяч гривень зібрали на аукціоні задля підтримки «в’язнів Кремля» та українських полонених на окупованому Донбасі
15 серпня, 2017 - 09:40

Недільним вечором у внутрішньому дворику київської піцерії Pizza Veterano людей зібралось так багато, що деякі сиділи просто на підлозі. Попри спеку, яка, здається, здатна розморити кого завгодно, обстановка була жвава. Люди прийшли на аукціон, щоб підтримати  українських політв’язнів у Росії та Криму, а також полонених на Донбасі. На стінах розвісили картини, які і стали лотами, офіціанти з великими тацями спритно бігали серед учасників події та дітлашні, гості підписували листівки до політв’язнів.

ТРИЗУБ ЯК «ЗНУЩАННЯ НАД КАТАМИ»

«Наша мета — зібрати гроші для передач політв’язням у кремлівських застінках. Хочемо зробити це напередодні Дня Незалежності, щоб нагадати хлопцям, що Україна — поруч з ними, — розповідає Геннадій Афанасьєв, колишній «бранець Кремля», а нині — радник міністра закордонних справ України з питань політв’язнів. — Згідно із законами Російської Федерації, є певні речі, дозволені для передач бранцям: чарки, ложки тощо. Хочемо знайти такі речі з тризубами, українською символікою, і передати нашим хлопцям. У застінках перебувають багато християн і мусульман, тому також ми хочемо відправити речі, потрібні для їхніх релігійних культів. Це Біблія, Коран, чорний кмин і сівак, які в ісламі мають допомагати залишатися вірними собі. Такі речі надихатимуть наших хлопців боротися навіть у в’язниці».

Щодо речей з тризубами, Геннадій Афанасьєв сказав, що за російськими законами передавати їх можна. «Якщо цього не зроблять — писатимуть відмову, і ми всі побачимо боягузтво російських органів, — продовжує він. — У мене в Сибіру були валянки, на яких я намалював тризуби — звичайною ручкою. І ніхто ці валянки у мене не відібрав, я проходив у них три-чотири місяці по морозу, і для мене це було способом трохи познущатися над катами».

ГАРНИЙ ПОЧАТОК

Аукціон організували громадська організація «Євромайдан-Крим» і Геннадій Афанасьєв. Колишній політв’язень розповів про лоти: «Все почалося з того, що українець з дружиною, кримською татаркою, під час анексії Криму виїхали на материкову частину України. Мати цього українця вишивала картини. Вона померла, і хлопець вирішив передати всі картини, зроблені нею, на добру справу». Таких робіт представили 20, також серед лотів були картини українських художників, карикатури.

Організатори поставили амбітну мету — зібрати 138 тисяч гривень. Порахували, що пакунок з передачею для одного «в’язня Кремля» обійдеться у три тисячі гривень, а загалом таких людей — 46. На події зібрали близько 30 тисяч гривень, але це — лише початок, бо планується проведення аналогічних аукціонів у Києві та інших містах.

ПОЛІТИЧНІ СПРАВИ «У КВАДРАТІ»

Наприкінці червня Ірина Геращенко, представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи, повідомляла журналістам, що на окупованих територіях сходу в полоні перебуває 131 людина. «В’язнів Кремля», які утримуються в Росії та окупованому Криму, за даними українських правозахисників, — 46 осіб. Причому 44 з них утримуються під вартою, двоє — «закриті» на півострові під підпискою про невиїзд.

За останні кілька тижнів з’явилась інформація про ще дві справи — зараз правозахисники аналізують їхні матеріали. «На мою суб’єктивну думку, це так само політично вмотивовані справи, — стверджує Марія Томак, координаторка Медійної ініціативи за права людини. — Одна з них — «справа Олексія Сизоновича». Не виключено, що його викрали з так званої ЛНР (у серпні 61-річного пенсіонера в Ростові засудили до 12 років колонії за тероризм. — Авт.). Другу історію можна назвати політичною справою «у квадраті». Нагадаю, що справа так званої «кримської четвірки» (Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Олексія Чирнія та Геннадія Афанасьєва. — Авт.) лягла в основу судового рішення РФ про заборону низки українських організацій, зокрема «Правого сектору». І на підставі цього рішення зараз у Росії фабрикуються нові справи. За однією з них людина утримується в СІЗО у Краснодарі, ФСБ активно з нею «працює». Цю людину можуть засудити за «пособництво екстремістській організації «Правий сектор».

ОБ’ЄДНАННЯ І САНКЦІЇ

На аукціон прийшов Володимир Жемчугов, український партизан, який майже рік провів у полоні бойовиків «ЛНР». «Ми принесли речі, які можна продати, щоб виручити гроші для допомоги нашим політв’язням, — говорить Володимир. — За новинами про «в’язнів Кремля» стежу в інтернеті, про в’язнів у Луганську і Донецьку дізнаюсь як зі своїх джерел, так і з інтернету. На мою думку, для визволення «в’язнів Кремля» треба використовувати політичний та економічний тиск на Росію. Іншого способу у нас, у принципі, немає — тільки шукати більше союзників. На даний момент наш головний союзник — це США, бо у Німеччині незабаром вибори, а у Франції вони тільки пройшли. Щодо в’язнів у Луганську і Донецьку — теж вважаю, що треба використовувати економічні важелі тиску насамперед на Плотницького, Захарченка (ватажки «ЛНР» і «ДНР». — Авт.) та їхнє оточення».

Нещодавно відбулась перша спільна акція родичів «в’язнів Кремля» і полонених на Донбасі. Марія Томак вважає таке об’єднання важливою ініціативою. «Сподіваюсь, це стане дієвим інструментом, щоб у подальшому займатись реабілітацією в’язнів, відстоювати їх права і вимагати їх звільнення», — зазначає координаторка Медійної ініціативи за права людини.

Олег Кузьміних, український десантник, який пробув у полоні бойовиків «ДНР» 124 дні, наголошує: «В’язням необхідна підтримка. У полоні ламають, там немає зв’язку з Батьківщиною, там кажуть неправду. Моїй дружині сказали, що мене розстріляли, а мені — що від нас відмовилися, і шлях до визволення тільки один — їхні «збройні сили». Підтримка потрібна, щоб ті, хто зараз там, трималися. Щоб ми їх зустріли. Якщо ми будемо підтримувати одне одного — будемо нацією. І переможемо».

* * *

Кожен може підтримати «в’язнів Кремля», головне — мати бажання знайти на це трохи часу. Пишіть цим людям листи і листівки — форми для цього можна знайти на сайті «РосУзник». А перевести кошти для підтримки політв’язнів можна на картку «ПриватБанку».

Реквізити: 5167 9855 6006 4883

Афанасьева Ольга Геннадиевна

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: