Будинок підполковника Українського реєстрового козацтва, а нині воїна 34-го мотопіхотного батальйону Василя Вовченка розташований на пагорбі, у самому центрі с. Жорнище Іллінецького району. Його пан Василь придбав ще у 2013 році, але через події в країні так і не встиг як слід обжити. Разом із сином Андрієм вони пройшли через Майдан, а нині вже четвертий рік поспіль воюють у зоні АТО. Щоразу, приїжджаючи додому у відпустку, Василь Вовченко дивився на свою оселю, яка стояла пусткою, і думав, як же можна її використати з користю для людей. Нещодавно йому випала нагода потрапити на пленер гончарів. Після побаченого козацький полковник вирішив подарувати свій будинок сільській громаді, щоб там відкрили музею старожитностей, народного мистецтва та ремесел імені Олександра Ганжі — відомого українського скульптора та гончара, який жив і працював у Жорнищі.
«Наше село має гарні традиції, а на всю Україну славиться своїми гончарями. Мій дід по маминій лінії Аврам Вапельник, дядько Володимир Аврамович також були гончарями, любов до глини передали й мені, хоча особливого таланту не маю, — зізнається Василь Володимирович. — Так сталося, що власний перший будинок я придбав аж у 2013 році, до того жили з сином на орендованій квартирі. Але особливого ремонту у власній оселі не стигли зробити, бо Майдан покликав нас до Києва. А звідти одразу поїхали на Донбас.
З перших днів захищали кордон на Донеччині, служили у добровільне формування, потім перейшли у Донецький прикордонний загін, який на День незалежності 2014 року попав під обстріл російських військ. Із боями за 4 дні нас відтіснили майже на 40 км до села Широкине. Андрій отримав поранення і потребував серйозного лікування. Але після госпіталю він висловив бажання повернутися на передову, я підтримав. У прикордонники мене не взяли через віковий ценз, тому вирішили підписати контракт із Збройними силами України. І вже з весни 2015 року воюємо у складі 34-го мотопіхотного батальйону. А хата стоїть у рідному селі пусткою...
Коли я відвідав пленер народних умільців, який відбувався у Жорнищі, зрозумів, що хочу віддати свій будинок під музей. А був вражений роботами гончарів — ми маємо багатство, яке треба показувати не лише на свята, а й щодня. Чого тільки варті роботи самобутнього народного майстра художньої кераміки Олександра Ганжі! Сучасне покоління — діти та молодь, повинні мати можливість не лише ознайомитися з цим мистецтвом, але й спробувати свої сили й можливо продовжити навчання в цьому напрямку, щоб відродилась слава Жорнища як гончарного краю. Я вдячний людям, які підтримали мою ідею і разом зі мною хочуть відродити гончарство. І поки я захищаю Україну на передовій, вони будують її духовність, роблять гарну справу».
Подарунок прийняв на баланс комунальний закладу «Центр культури, мистецтва, естетичного виховання» Іллінецької міської ради. Його директор Микола Романов запевнив жителів села Жорнище, що докладе максимум зусиль, щоб вже до наступної відпустки Василя Вовченка музей старожитностей запрацював.