Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час обрахувати потреби

Закупівлі за Національним переліком основних лікарських засобів відклали до 1 січня
4 жовтня, 2017 - 10:37

До кінця року заклади охорони здоров’я і далі можуть купувати будь-які включені до державного реєстру ліки, навіть якщо їх немає в оновленому Нацпереліку, повідомляють на сайті Міністерства охорони здоров’я. Це стосується і препаратів, які виписують в амбулаторіях за пільговими рецептами. Таке стало можливим завдяки недавно ухваленій постанові Кабінету міністрів. Крім того, ця постанова дозволяє лікарням з 2018 року закуповувати медикаменти, не включені до списків найнеобхідніших, після задоволення потреб за Нацпереліком. Таке рішення дозволить лікарям у регіонах точніше розрахувати свої потреби у конкретних препаратах.

У вересні МОЗ провело тренінги для фахівців, на яких вчили обчислювати потреби кожного закладу за затвердженою методикою. Тепер обов’язок лікарів — найближчим часом назвати необхідні обсяги основних медикаментів. 2018 року пацієнти отримуватимуть їх безплатно чи на пільгових умовах коштом державного та місцевого бюджетів.

Чиновники до січня мають провести консультації та розширити список найнеобхіднішого. Саме цього вимагали пацієнтські організації України після затвердження оновленого Нацпереліку. Вони не погоджувалися з вибором робочої групи, яка керувалась критеріями дієвості та ефективності препаратів. Активісти наполягали, що перелік не включає ліків, без яких багато людей приречені на смерть.

Нове рішення Кабміну містить компромісні положення. Так, до Нацпереліку за умови доведеної ефективності можна включати ліки, які забезпечуються коштом держбюджету. Медичні вироби, витратні матеріали та дієтичне харчування будуть закуповувати незалежно від Національного переліку. До 1 січня 2019 року пілотний проект з відшкодування вартості препаратів інсуліну діятиме без обмежень. Препарати, що наразі закуповують спеціалізовані міжнародні організації, зокрема для лікування орфанних захворювань, і надалі забезпечуватимуться державою незалежно від Нацпереліку. Проте у МОЗ наголошують, що для забезпечення ліками пацієнтів з рідкісними захворюваннями за кошти місцевих бюджетів потрібні окремі рішення на рівні держави, наприклад, спеціальна постанова уряду.

Робота над зведенням списку необхідних медикаментів в один документ триває. До 2019 року Нацперелік поповнюватиметься і перетвориться на базовий перелік ліків для закупівлі. Потім його обіцяють переглядати щорічно.

Підготувала Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: