Ми вже повідомляли читачам про фотографа-документаліста, призера фотоконкурсу «Дня» Максима Дондюка (№ 51-52 від 23 березня 2012 р.), котрий власним проектом «Епідемія туберкульозу в Україні» привертає увагу до цього національного лиха.
Нещодавно роботи Максима отримали першу премію на міжнародному конкурсі Healthy World Photo Competition. Нагадаємо, загалом упродовж року його фотоісторії перемогли у низці авторитетних міжнародних фотоконкурсів: Picture of the Year Int’l (POYi), Photo Evidence Book Award 2012, Picture Story of the Year of the Photographers Giving Back Contest.
«День» запитав у Максима ДОНДЮКА, що означають перемоги на таких фотоконкурсах для документаліста і чи допомагає це проекту?
— Основне моє завдання — привернути увагу громадськості, не лише української, а й світової. В ідеалі було б чудово, якби відгукнулися міжнародні організації, котрі якимось чином допомогли б у боротьбі з туберкульозом. Усі ці конкурси мають хорошу рекламу, про них говорять у медіа, тому кожна перемога — це висвітлення української проблеми в іншій країні. Приміром, коли матеріал про проект «Епідемія туберкульозу в Україні» з’явився на веб-сайті CNN, я отримав на електронну пошту багато листів від звичайних людей. Тому що, як я вже казав, фотограф нічого не зможе змінити сам. Він не може вилікувати людей, не може зібрати гроші, він може лише зробити фотопроект і показати його. І чим більше людей ці фото побачать, тим більший буде резонанс.
— Як відомо, фото переможців показуватимуть по всьому світу, а яка реакція, власне, в Україні після виставки у Донецьку, після місячника боротьби з туберкульозом у Криму?
— Допомоги ніхто не запропонував. У нашій країні до такої міри низький соціальний рівень, що звичайним людям, котрі бачать фото хворих на туберкульоз, просто не до цього. Насправді часто пишуть просто листи вдячності... А коли я був на «Шустер Live», де були присутні багато депутатів, вони щось говорили-говорили, а після ефіру... ніхто не підійшов, не поспілкувався, не запропонував допомогу...
Виставка, котра діяла в Донецьку, зараз переїжджає у Дніпропетровськ. Відкриття відбудеться 26 червня, після чого світлини експонуватимуться місяць. Надалі виставку абсолютно безкоштовно покажуть в інших містах України. А загалом є доля сарказму в тому, що Україна «перемогла» там, де зазвичай лідери — країни з низьким рівнем охорони здоров’я, де процвітають холера, висока жіноча смертність при пологах тощо. У конкурсі Healthy World Photo Competition журі також відзначило роботу фотографа Брента Стертона, котрий висвітлював проблему віл-інфікованих українців. Ми таким чином «обійшли» усі африканські країни, і це — свідчення того, наскільки у нас гнила система охорони здоров’я.