«Роздуми вголос»
Так Валентина Чорноморченко назвала свою персональну виставку, яка триває в київському Будинку актора. Творчість художниці різноманітна і багатогранна (не представлена, наприклад, її гостра, трохи гротескова графіка). Проте нинішня експозиція гармонійно склалася з двох важливих для Валентини жанрів. Перш за все це натюрморт, який доречніше назвати голландським синонімом — «тихе життя». Теплі, зрозумілі, небагатослівні, ці роботи сповнені поезії і таємниці, хоча оповідають про звичайні, майже буденні предмети. У будь-якому випадку логічним і легким позначається перехід від них у картинах іншого жанру — грандіозним і величавим символічним баченням (цикл «Створення світу»). Образи, створені Валентиною Черноморченко, оригінальні. Вони нагадують про великих художників-візіонерів романтизму і символізму; при цьому роботи прості, але дуже виразні. У деяких символічних картинах поєднуються також традиції іконопису, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА.
У Львові стартували «Віртуози»
Понад три десятиліття Львівська філармонія збирає зірок світової академічної сцени в межах Міжнародного фестивалю музичного мистецтва «Віртуози», і кожен цей форум має славу визначної події європейського культурного життя. Цьогоріч фестиваль триватиме до 10 червня, складатиметься з 18 концертів, а серед його учасників — провідні майстри: диригент Володимир Сіренко і Національний камерний ансамбль «Київські солісти», диригент Роман Ревакович та Симфонічний оркестр Люблінської філармонії (Польща), сопрано, екс-львів’янка Оксана Кровицька (США), скрипалі Вадим Бродський (Італія) та Олег Каськів (Швейцарія), «КрістіансундВінд Квінтет» (Норвегія), всесвітньо відомий валторніст Аркадій Шилклопер (Росія), добре знаний львів’янам кларнетист Войцех Мрозек (Польща), віртуози-піаністи Штефан Шея (Швеція), Олексій Набіулін (Росія), Хуберт Сальваровскі (Польща), один із найперспективніших львівських піаністів Дмитро Онищенко та інші музичні виконавці. Відкриє фестиваль Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії під орудою Айдара Торибаєва. У програмі звучатимуть твори Гріга, Паганіні та Сен-Санса. У концерті візьмуть участь скрипаль Вадим Бродський і засновник та артистичний директор Готландського фестивалю камерної музики Штефан Шея, розповідає Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.
«Літературна експедиція» від Києва до Одеси
Українське видавництво «Фоліо» та російське «Объединенное гуманитарное издательство» за підтримки посольств і міністерств культури двох держав, Федерального агентства з друку і масових комунікацій Росії, Державного комітету телебачення і радіомовлення України ініціювали проведення міжнародного творчого проекту «Літературна експедиція». Це різні акції, зокрема публічні лекції, творчі зустрічі, виступи поетів та письменників, інтерактивні програми для дітей, круглі столи й семінари, кінопокази. Учасники туру зустрінуться з читачами на відкритті Київської міжнародної книжкової ярмарки та у фестивалі «Київські лаври». А також побувають у Каневі, Черкасах, Кам’янці-Подільському, Кременчуці, Дніпропетровську, Запоріжжі, Новій Каховці, Херсоні, Миколаєві й Одесі. У проекті братимуть участь провідні українські та російські літератори й учені: Олександр Кабаков, Олександр Архангельський, Борис Дубін, Олександр Городницький, Лінор Горалік, Марія Матіос, Сергій Жадан, Борис Херсонський, Олександр Кабанов, Євгенія Кононенко, Георгій Касьянов, Олексій Толочко, Олексій Міллер та інші відомі особи. «Літературна експедиція» триватиме до 6 червня, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
Андеграунд уночі
Національний художній музей України запрошує приєднатися до всесвітньої акції «Ніч музеїв». Акція відбуватиметься 19 травня, з 20 до 23 години (вхід вільний). Як розповіли «Дню» організатори акції, Національний художній музей уже вп’яте відкриє двері незвично пізньої пори, щоб відзначити «Міжнародну Ніч музеїв». Гасло цьогорічної події — «Музеї у світі, що змінюється. Нові виклики, нове натхнення». Захід відбудеться в межах виставки МІФ «Українське бароко», також очікується зустріч із культовими постатями українського андеграунду 1970—1980-х років. Гостями ночі будуть: Лесь Подерв’янський, художник і драматург, представлений на виставці етапним для нього твором «Трійка», та музикант і поет Максим Добровольський (Макасим), автор легендарних українських перекладів The Beatles і The Doors, а ще — москвич, учасник ARSENALE 2012 Андрій Кузькін, він покаже свій перформанс.
Фільм про футбол — кращий на «Харьківскому бузку-2012»
Гран-прі ІV Міжнародного фестивалю короткометражних фільмів «Харьківский бузок» отримав фільм «Glasgow» польського режисера Петра Суботки. Ця стрічка про хлопчика, який вважав, що його батько грає за великій шотландський футбольний клуб «Селтик» із Глазго і мріяв із ним зустрітися. У конкурсі брали участь 20 фільмів, представлених митцями Франції, Німеччини, Польщі, Росії, України та Литви, повідомляє sirenfest.net.ua. Змаганя проводилося по шести номінаціях. «Гілки бузку» отримали: — «Краща операторська робота» — фільм «У носі», Патрік Беро (Франція); — «Кращий сценарій» — «Я могла б бути вашою бабусею», Джоель Катрін і Бернар Тангі (Франція); — «Краща режисерська робота» — «Зникнення», Бартош Круглик (Польща); — «Кращий документальний короткометражний фільм» — «Ельза і Олаф», Юлія Соловйова, Євгеній Мєстєчкін (ФРН) та «Томатл: Хроніка кінця світу», Люїс Брюсено (Франція); — «Кращий ігровий короткометражний фільм — «Отче наш», Маріус Івашкевічус (Литва). Також було вручено приз почесного президента і члена журі фестивалю, французької кінозірки Мілен Демонжо — його отримав фільм «Єнмеш» Айнура Аскарова з Росії. Дипломом фестивалю відзначено фільм «Новорічна інтермедія» харків’янина Бориса Шустермана.
Криваві забави Тіма Бартона
У прокат вийшла комедія «Похмурі тіні» з Джонні Деппом у головній ролі. Вампіри стали воістину тягловою силою розважального кіно. Їх можна зустріти в будь-якому жанрі. Наразі у прокат вийшла вампірська комедія відомого голлівудського режисера Тіма Бартона «Похмурі тіні» (русс. «Мрачные тени»). Фільм базується на телесеріалі, котрий демонструвався у 1966—1971 рр. Бартон зберіг основну колізію. 1772 року Барнабас Коллінз (Джонні Депп) мав багатство, владу, величезний маєток у місті Коллінпорт, заснованому його родиною. Однак безодмовно закохана в нього відьма Анжеліка Бошар (Ева Грін) через помсту вбиває його кохану красуню-дружину, а самого Барнабаса перетворює на вампіра й ховає живцем. Через 200 років Коллінза випадково звільняють. Він опиняється у ніксонівській Америці, серед міні-спідниць, марихуани, хіпі й вільного кохання. Все це його не тішить, бо він знаходить своїх нащадків у жалюгідному стані — майже банкрутами, в занедбаному будинку, пересвареними. Шляхетний вурдалак вирішує відродити славу роду, але Бошар, так само безсмертна, поновлює перервану багато років тому війну. «Похмурі тіні» — несерйозне кіно, бо Тім Бартон — несерйозний режисер не в сенсі якості його роботи, а через особливості свого погляду на світ. Всі його фільми — це комерційно безпрограшне поєднання чорної комедії та мелодрами. Коли сліз у цій пропорції забагато, виходять втомливі двогодинні сантименти, коли ж переважає ядучий гумор — можливий гарний результат, як, наприклад, жорстока пародія на фільми про прибульців «Марс атакує!». У «Тінях», окрім зазначених, є інші звичні компоненти кінематографу Бартона: Депп, спецефекти, багаті на мальовничі деталі інтер’єри, грим і костюми, а також Хелена Бонем Картер, котра завжди добре грає в фільмах свого чоловіка. Ще варто додати Мішель Пфайффер і навіть воістину нев’янучу рок-зірку 1970-х, зловісного та смішного Еліса Купера в ролі самого себе. Інколи трапляються вдалі жарти, а щойно починається якась драматизація — фільм відчутно просідає. Чи вважати «Похмурі тіні» вдалими — залежить від глибини любові до Бартона. Зрештою, це комікс, розвага — приємна, необтяжлива, з деякими порожнинами в режисурі та в сценарії, з нехитрими персонажами у виконанні розслаблених зірок. Як розвагу з нетривалим терміном придатності це й варто сприймати. До того ж, на тлі решти сучасних фільмів про вампірів це — майже шедевр. Автор дякує кінотеатру «Київ» за сприяння в роботі над рецензією. Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Три українські прем’єри в Каннах
На кіноринку 65-го Каннського міжнародного кінофестивалю працює Український національний павільйон, який представляє Державне агентство України з питань кіно. Цього року українська делегація в Каннах уже вп’яте, повідомляє ukrinform.ua. Відбудуться три міжнародні прем’єри нових українських фільмів: кіноальманаху «У кожного свій Чехов», стрічки «Чемпіони з підворіття» режисера Ахтема Сєїтаблаєва та фільму «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» режисера Михайла Іллєнка. Також відбудеться презентація українських кінопроектів: анімаційного фільму Ростислава Гарбара «Микита Кожум’яка», фентезі Максима Фірсенка «Колесо фортуни: Казка про убогість», пригодницького фільму режисера Віктора Андрієнка «Іван-сила», документальної стрічки «Невідома країна» (продюсер Максим Онопрієнко), драми Леоніда Горовця «Переполох у Хелмі» та кіноальманаху «Шевченко. Для тебе, для України» (продюсер Максим Онопрієнко). Також Український павільйон традиційно представить кіноподії, які пройдуть у нашій країні, — Одеський міжнародний кінофестиваль і Міжнародний кінофестиваль «Молодість». У рамках роботи Каннського кіноринку представники України також візьмуть участь у круглому столі «Зарубіжний досвід і нові правила фінансування кіновиробництва в Європі», організованому Європейською аудіовізуальною лабораторією. Заплановано зустрічі з багатьма представниками міжнародної кіноіндустрії. Цього року павільйон традиційно об’єднає як представників продакшн-компаній, незалежних українських режисерів, продюсерів, так і фестивальних менеджерів і дистриб’юторів. Український національний павільйон — це майданчик для проведення зустрічей українських і європейських кінофахівців, презентацій готових для прокату стрічок і тих, які ще в процесі виробництва.