Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Де «качати» мозок у березні

Долаємо хандру на лекціях та освітніх фестивалях! «День» зробив огляд таких подій у Києві, Вінниці та Львові
1 березня, 2018 - 11:31
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Що там сьогодні, початок весни? Віриться важко. Можливо, трохи ясності у розуміння погодного шаленства внесе зустріч, присвячена кліматичним змінам і розробкам, що допоможуть з ними жити. Таких у нашому календарі освітніх подій на березень навіть не одна. «День» продовжує складати огляди лекцій, фестивалів, дискусій та інших наукових заходів на наступний місяць, і цього разу анонсами діляться не лише Київ, а й Вінниця та Львів.

Розумова діяльність дуже зігріває. Переконайтесь, відвідавши якусь із подій з нашого переліку.

КИЇВ

Скарби, знайдені при будівництві автостради

Уже цієї суботи, 3 березня, у Національному художньому музеї України відкривається виставка «Археологія автострад. Розкопки під час масштабного будівництва доріг біля Кракова». На ній покажуть матеріали кількарічних археологічних досліджень, які передували будівництву автостради А4, що з’єднала Краків із польсько-українським кордоном.

Як розповідають організатори, ці дослідження мали потужне значення для польської археології та історії, а колекція знахідок, отримана під час розкопок, стала найбільшою в країні. В експозиції можна буде побачити найдавнішу знайдену на території Польщі фігурку жінки, якій понад 7,5 тисячі років. А окрасою виставки є так званий скарб з Александровичів 800—700 років до н. е. Під шаром орної землі археологи знайшли сховок, у якому було понад 50 прикрас: браслети, шпильки, підвіски, ґудзики і чоловічий нагрудник із віддалених районів Північної та Південної Європи.

Серед організаторів масштабного проекту — науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України, Археологічний музей Кракова, НХМУ, Міжнародна рада музеїв (ІСОМ).

Виставка триває до 22 квітня.

Кліматичні інновації

6 березня до NAU HUB завітає Олег Савицький, міжнародний експерт з кліматичної та енергетичної політики, журналіст порталу EcoTown. Він розповість про українські сleantech-стартапи (тобто, такі, що стосуються «чистих технологій»), їхні успіхи на міжнародному рівні і те, як вони можуть стати рушієм розвитку країни. Ще серед тем — роль зелених інновацій для успішного переходу до відновлюваних джерел енергії та максимально ефективного їх використання.

Якщо ви, як Дональд Трамп, сумніваєтесь у реальності кліматичних змін, то на цій лекції дізнаєтесь, чому вони все-таки є проблемою і навіть вимагають термінових дій кожної країни. Нові технології можуть допомогти, і про їхню роль у боротьбі зі зміною клімату ви теж почуєте. 

Вхід вільний за умови попередньої реєстрації, зробити це можна на сторінці події у «Фейсбуці». Зустріч триватиме з 18.00 до 21.00.

Пластичність мозку і вправи для нього

«Нервові клітини не відновлюються», — певно, кожен чув цю фразу в якийсь стресовий момент, і, мабуть, жодну людину вона ще не заспокоїла. То чи може мозок відновлювати втрачені нервові клітини та зв’язки між ними? Зокрема, про це говоритимуть на лекції «Пластичність мозку, спорт і «пігулки» від Альцгеймера», яка пройде 6 березня у FREUD HOUSE club.

Лектор — Олександр Скороход, кандидат біологічних наук, голова Ради молодих вчених НАН України, письменник, популяризатор науки, спорту і здорового способу життя.

Крім того, що ви більше дізнаєтеся про те, як працює мозок, як ми запам’ятовуємо інформацію, на події отримаєте і практичні рекомендації. Наприклад, як розвинути когнітивні здібності завдяки тренуванням та як запобігати хворобам мозку.

Зареєструватися на подію можна на її сторінці у «Фейсбуці». Триватиме вона з 19.00 до 21.00.

Не садком єдиним

«Садок вишневий коло хати», про який писав Тарас Шевченко, знає кожен українець. А які ще дерева «проросли» в поезіях Кобзаря? Національний науково-природничий музей і проект «Довколаботаніка» пропонують поглянути на твори Шевченка з точки зору натураліста, розібравши образи, метафори та гіперболи «так, як ми класифікуємо зібрані природничі колекції».


З-ПІД ЗЕМЛІ ДІСТАЛИ. УЖЕ 3 БЕРЕЗНЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ХУДОЖНЬОМУ МУЗЕЇ ВІДКРИЄТЬСЯ ВИСТАВКА «АРХЕОЛОГІЯ АВТОСТРАД». НА НІЙ ПОКАЖУТЬ АРХЕОЛОГІЧНІ ЗНАХІДКИ, ЗРОБЛЕНІ ПІД ЧАС МАСШТАБНОГО БУДІВНИЦТВА ДОРІГ БІЛЯ КРАКОВА. ЦЯ КОЛЕКЦІЯ АРТЕФАКТІВ СТАЛА НАЙБІЛЬШОЮ В ПОЛЬЩІ / ФОТО З САЙТА NEWS.KARPATY ROCK

Лекція «Флора та фауна «Кобзаря» відбудеться 7 березня, за два дні до Дня народження поета. Триватиме з 11.20 до 12.50.

«Тарас Григорович був абсолютно правий, коли говорив, що ботаніка та зоологія потребують захоплення, адже лише щира любов до своїх об’єктів дослідження дозволяє відчути внутрішню гармонію живої матерії, й ми радимо кожному сповідувати такий екологічно-прогресивний світогляд», — зазначають організатори.

Після лекції відвідувачі зможуть повправлятися у розв’язанні головоломок, побудованих навколо музейних експонатів, певним чином пов’язаних із творчістю Шевченка.  

На подію обов’язково треба зареєструватися — за посиланням, вказаним на її сторінці у «Фейсбуці». Довідки за телефоном: 063 616 49 56.

Ноосфера, Вернадський, Україна

У листопаді Національній академії наук виповнюється сто років. Першим її президентом був Володимир Вернадський. І 12 березня в Національній бібліотеці України, до речі, названій на його честь, відбудуться XVIII читання академіка Володимира Івановича Вернадського. Вони називатимуться «В. І. Вернадський і становлення фундаментальної науки в Україні».

На заході говоритимуть про проблеми розвитку концепції академіка Вернадського про ноосферу, про глобалізацію ноосфери та перспективи України, про концепцію академії наук. А ще презентують видання «В. І. Вернадський і Україна: з листування».

Повна програма читань доступна в інтернеті. Вони почнуться о 10.00.

А ти зробив «хід конем»?

Вмієте грати в шахи? Якщо так — спробуйте сили на Чемпіонаті Києва з шахів серед аматорських команд. Якщо ні — знайдіть друга, який вміє грати в шахи, приведіть його на цей чемпіонат, а самі вболівайте за нього.

Змагання відбудуться 17 березня у FREUD HOUSE club, за підтримки всеукраїнського шахового клубу «Гамбіт». Шахісти мірятимуться майстерністю з 12.00 до 19.30.

Перший приз турніру — кубок та особливий подарунок від закладу. Також, обіцяють організатори, всі учасники чемпіонату отримають сертифікати, цінні призи та можливість заявити про себе.

Максимальна кількість команд — 50. У кожній буде по два учасники. Змагання проводитимуть за швейцарською системою в дев’ять турів. Команду-переможця визначать за найбільшою кількістю очок. Судитиме змагання Тетяна Костак, суддя І категорії і майстер ФІДЕ з шахів.

Охочі взяти участь у чемпіонаті обов’язково мають зареєструватися за посиланням на «Фейсбук»-сторінці події. Телефон для довідок: 044 462 50 72.

Створи собі бота

У лютому в Україні вперше зареєстрували торгову марку за допомогою чат-бота PatentBot для месенджера «Фейсбуку». Цей продукт команди українських юристів раніше здобув престижну американську премію Golden Kitty Awards 2017 у категорії «Кращий бот». Взагалі інколи можна почути про «нашестя ботів», що почнеться незабаром. Щоб не розгубитися у цьому бото-світі, прийдіть на воркшоп «Як створити розумного чат-бота» 27 березня в iHUB.

Воркшоп проведе Сергій Байдачний, розробник-євангеліст (людина, яка пропагує інформаційні технології). Сергій живе у Канаді, багато років працює в Microsoft і пише книжки. Наприклад, про розробку Windows 10. Подію організовують спільнота Data Science UA та iHUB.

Учасники воркшопу дізнаються, як створити розумного бота служби підтримки за допомогою мови програмування C# і платформи Node.js. Після лекційної частини вони зможуть побудувати бота, виконуючи послідовні завдання, або створити власний проект, консультуючись із викладачем. Заняття проходитиме з 10.00 до 17.00.

ВІННИЦЯ

Еко-паті з кавою

У суботу, 3 березня, вінничани та гості міста зможуть долучитися до екологічно-кліматичної вечірки «Активуй енергію», яка триватиме з 17.30 до 19.30 у Соціохабі. Організатором еко-паті виступає громадська організація «Центр розвитку Пангея Ультіма» (Development center Pangeya Ultima).

Під час неформального спілкування за кавою активісти планують послухати про міжнародний кліматичний рух 350, представити програму кліматичного лідерства в Україні та кампанію «Міста для життя». Окрім цього, неурядові організації зможуть представити свої екологічні проекти і шляхи їх реалізації.

Вхід на екологічно-кліматичну вечірку вільний.

«Проговорити травми»

Порефлексувати на тему «Донецьк (не) боровся» планують 13 березня у Донецькому національному університеті імені Василя Стуса. О 15.30 за круглим столом зберуться очевидці, які організовували самооборону в Донецьку, та учасники Євромайдану.

Як пояснює керівник прес-центру ДонНУ Ірина Зайченко, ідея поговорити про нелегкі, іноді болючі питання виникла передусім через те, щоб донести до нинішніх студентів вишу, які в часи Євромайдану, анексії Криму та початку окупації Донбасу були ще дітьми, що Донбас боровся за своє майбутнє в Україні.


ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТУСА, ЯКИЙ ЧЕРЕЗ ОКУПАЦІЮ ПЕРЕЇХАВ ДО ВІННИЦІ, ДУЖЕ ПОЖВАВИВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ ЖИТТЯ МІСТА. 13 БЕРЕЗНЯ ТУТ ВІДБУДЕТЬСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ «ДОНЕЦЬК (НЕ) БОРОВСЯ» — ПРО ТЕ, ЯК НА ПОЧАТКУ 2014-ГО ДОНБАС НАМАГАВСЯ ЗАХИСТИТИ СВОЄ МАЙБУТНЄ В УКРАЇНІ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «ДЕНЬ»

«Наші викладачі, які переїхали разом із ДонНУ у Вінницю, були організаторами та учасниками проукраїнських мітингів. Вони не мовчки спостерігали за тим, що відбувалося в Донецьку, а протистояли цьому, як могли. Саме 13 березня 2014 року на великому проукраїнському мітингу в Донецьку відбулося перше зіткнення з сепаратистами, вбили Дмитра Чернявського — нашого випускника, — розповідає Ірина. — Ми хочемо згадати про втрати, ті події, «проговорити травми» і знайти відповіді на болючі питання. Саме тому до розмови плануємо запросити відомих і шанованих людей, таких як політолог і публіцист Станіслав Федорчук,  ветерани АТО Олександр Гладкий та Олександр Шуліка, політтехнолог Володимир Кіпень та багато інших».

Круглий стіл планують провести в коворкінг-центрі головного корпусу Донецького національного університету імені Василя Стуса. Вхід вільний.

У колі інтелігенції

«Розумний» березень завершиться у Вінниці інтелектуально-просвітницьким проектом «На перетині культур», який ініціює Вінницька обласна наукова бібліотека імені Тімірязєва.

Усіх, хто хоче дізнатися більше про історію, культуру, літературу, мистецьке життя України, Вінниччини зокрема, запрошують долучитися до дискусії, яка відбудеться 29 березня о 17.30 у великій читальній залі. Спочатку доктор історичних наук, професор, директор Державного архіву у Вінницькій області Юрій Легун представить свою нову книжку «Топографічний опис Подільської губернії 1799 року (Вінницький, Брацлавський, Ямпільський повіти)», а потім відбудеться обговорення маловідомих фактів з історії України та вінницького краю.

Зустрічі супроводжуватимуть тематичні виставки літератури та музика. Вхід вільний.

ЛЬВІВ

Свято креативу

Зараз модно бути креативним — не тільки людям, а й містам. У березні у Львові пройде одразу кілька подій, присвячених інноваційному розвитку міст.

Подискутувати про роль урбаністичної творчості та креативу в контексті розвитку міста можна буде 9—10 березня. У рамках форуму «Креативний прорив» заплановані як дискусії, сфокусовані на напрямках розвитку креативного міста, так і практична частина.

Спеціальний гість форуму —  Чарльз Лендрі, всесвітньовідомий британський фахівець із розвитку міст, автор концепції креативного міста, який консультував міські ради Амстердама, Дубліна, Любліна та ще трьох десятків міст.


ЧАРЛЬЗ ЛЕНДРІ, ВСЕСВІТНЬОВІДОМИЙ БРИТАНСЬКИЙ ФАХІВЕЦЬ ІЗ РОЗВИТКУ МІСТ, СТАНЕ СПЕЦІАЛЬНИМ ГОСТЕМ ФОРУМУ «КРЕАТИВНИЙ ПРОРИВ», ЯКИЙ ВІДБУДЕТЬСЯ У ЛЬВОВІ 9—10 БЕРЕЗНЯ / ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA

Для участі у форумі необхідно заповнити реєстраційну форму на сторінці події у «Фейсбуці».

Наприкінці березня відбудеться Інвестиційна ярмарка культурних та креативних індустрій. Подія об’єднає спеціалістів та підприємців зі сфери креативної економіки, які представлятимуть власні бізнес-проекти, знайомитимуться з потенційними партнерами і шукатимуть можливості для розвитку бізнесу.

Окрім того підприємці з числа вимушених переселенців презентуватимуть свої бізнес-ініціативи. За результатами ярмарку найкращі проекти отримають фінансову та іншу підтримку.

Участь у заході безкоштовна. Відбір учасників і доповідачів здійснюється на конкурсних умовах та на основі заповненої реєстраційної форми, яку можна знайти на сторінці події у «Фейсбуці». Дедлайн для реєстрації — 5 березня.

Про майбутні та сучасні технології розповідатимуть під час X-Mind Lviv Conference, що відбудеться 24 березня у львівському Центрі Шептицького. Організатори планують об’єднати чимало різних тем. Зокрема, спікери зі світу IT-технологій і не тільки розповідатимуть про штучний інтелект, віртуальну реальність, криптовалюту, блокчейн, електротранспорт, трансгуманізм і те, як все це впливає на наше життя.

Придбати квиток на конференцію можна на сайті проекту.

Від історії до університету майбутнього

Понад 80 000 євреїв було вбито у Янівському таборі, проте цей об’єкт досі маловивчений дослідниками. 6 березня о 18.30 відбудеться лекція доктора Вайтмана Беорна «Янівський табір у центрі Голокосту в Галичині».

Запрошений лектор — викладач кафедри історії в Коркорані, Університет Вірджинії (США). Зараз він готує проект про Янівський концтабір у Львові  з робочою назвою «Між колючим дротом: Янівський концтабір і Голокост у Львові».

Лекція відбудеться англійською мовою з синхронним перекладом. Місце проведення — Центр міської історії.

У цей же день, 6 березня, о 17.30 презентують першу частину документально-художнього фільму «Евакуйовані назавжди». Стрічка висвітлює правду про тих, кому в 1940-роках довелось покинути рідну домівку під приводом псевдоевакуації, яка слугувала початком великої депортації українців із Закерзоння і переросла в операцію «Вісла».

Отож, фільм, що складається з двох частин, розповість про українців, депортованих із Закерзоння у 1945—1946 роках, які поселилися в селі Терновиця на Івано-Франківщині. Вони були активними вірянами переслідуваної на той час Української греко-католицької церкви.

Показ запланований у Кінопалаці. Вхід за запрошеннями, тому реєстрація обов’язкова, зробити це можна на «Фейсбук»-сторінці події. Під час показу відбудеться добровільний збір коштів на зйомки другої частини фільму.

15—16 березня у «Львівській політехніці» пройде студентський конгрес «Університет майбутнього», який організовує Студентська рада Львова. До участі запрошують прогресивних студентів, активістів, інноваторів, освітніх експертів, представників академічної спільноти та державних органів. За підсумками планують сформувати стратегію і комплекс заходів щодо впровадження моделі університету майбутнього.

І знов еко-бесіди

Початок весни — найкращий час для еко-активізму. Уже 2 березня о 19.00 у львівському вегетаріанському кафе Dogs Like Ducks відбудеться зустріч-презентація програми кліматичного лідерства «Активуй енергію». Організатори планують і надалі влаштовувати еко-зустрічі в подібному форматі.

Дискутувати про створення екопоселення будуть 10 березня о 18.00 у Львові за адресою вулиця Заводська, 31. Подія має на меті знайти однодумців та сформувати робочу групу людей, які прагнуть об’єднуватися і працювати у напрямку створення екопоселення поблизу Львова.

Підготували Марія ПРОКОПЕНКО, Дмитро ПЛАХТА, Львів, «День», Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця
Газета: 
Рубрика: