Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Труднощі визнання...історії

Чому Київ відмовився від появи площі імені Євгена Чикаленка?
21 березня, 2018 - 11:36
ЄВГЕН ЧИКАЛЕНКО

Різниця між кількістю голосів «за» та «проти» перейменування площі Льва Толстого у центрі Києва на площу Євгена Чикаленка — приблизно 600. Саме вони стали вирішальними. Нагадаємо, днями на сайті Київської міської державної адміністрації завершилося голосування за проект рішення про перейменування згаданої площі. До нього долучилося близько трьох тисяч киян. Із них «за» присвоєння площі імені Євгена Чикаленка проголосували 1279 користувачів сайту, «проти» — 1813 осіб.

Вирішувати подібні питання без думки киян ніби несправедливо. Та механізм перейменувань потребує змін. Проект рішення ще не затверджений Київрадою, але депутати не можуть його розглядати без громадського обговорення. Це не перша спроба присвоїти ім’я Євгена Чикаленка хоча б якомусь об’єкту у столиці. Так, у травні минулого року тривало обговорення проекту рішення Київради про перейменування вулиці Льва Толстого на вулицю Євгена Чикаленка. Тоді так само громада не підтримала цю ідею, відповідно, депутати Київради теж.

Разом з тими останнє голосування породжує питання: а що знають взагалі кияни та українці про Євгена Чикаленка? На шпальтах «Дня» виходило безліч статей, присвячених натхненнику українського відродження. Одна з останніх — від кандидата історичних наук Тетяни Осташко («Буржуй, або навіть феодал», №22, 8 лютого 2018 року), де науковиця називає Євгена Чикаленка «впливовим конструктором українського національно-визвольного руху». Він заснував газету «Рада», фінансово підтримував часопис «Селянин», «Літературно-науковий вісник», «Нова громада», вкладав свої кошти у діяльність Наукового товариства імені Тараса Шевченка та підтримував матеріально письменників Бориса Грінченка, Володимира Винниченка, Михайла Коцюбинського.

Тож усі ці заслуги не мають ніякого значення? Зауважмо, у Києві немає жодної вулиці чи провулку, названі його іменем. Натомість ім’я російського письменника носить центральна площа столиці та ще дві вулиці і провулок у Дарницькому та Деснянському районах міста. Голова Просвітницького Центру національного відродження ім. Євгена Чикаленка Юрій Гнаткевич нагадав про існування звернення до міського голови Віталія Кличка про необхідність спорудження у Києві пам’ятника Євгену Чикаленку в рамках відзначення 100-річчя Української Революції 1917—1921 років. Це звернення підписали провідні учені НАН України. Та за словами Юрія Гнаткевича, «добитися встановлення пам’ятника Євгену Чикаленку є реальнішим завданням, ніж присвоєння його імені столичній вулиці чи площі, адже пам’ятник не можуть заблокувати своїм голосуванням на сайті КМДА ватники, малороси і яничари, змагатися з якими столичним націонал-патріотам ще (чи вже) не під силу».

 

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: