У разі невчасної або неповної сплати житлово-комунальних послуг стягуватиметься пеня у розмірі 0,1% суми за кожний день простроченого платежу після 20 числа звітного місяця. З такою ініціативою в законопроекті «Про внесення змін до Закону «Про житлово-комунальні послуги» виступило Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Розмір пені не може змінюватися за домовленістю сторін і не може перевищувати 100% суми боргу. Нарахування пені пропонують закріпити за виконавцем або виробником житлокомунпослуг.
Карають гривнею за затримки з оплатою «комуналки» вже не вперше. До 1996 року нараховувалася пеня в розмірі 0,01% загальної суми боргу за 1 день прострочення, але не більш як сама заборгованість. Але вже з 1996 до 2011 року така практика припинилася, оскільки діяв мораторій на стягнення пені, адже держава сама систематично затримувала виплати заробітних плат, пенсій, стипендій та інших грошових виплат населенню.
С 1 січня минулого року цей мораторій втратив чинність, проте розмір пені досі так і залишився невизначеним на законодавчому рівні. Продовжити мораторій намагався депутат Арсеній Яценюк, але його законопроект не пройшов і в перше читання в стінах парламенту.
Чи принесе користь повернення пені, або ж, навпаки, зажене ЖКГ до ще більшої ями? Про це «День» запитав екс-міністра з питань житлово-комунального господарства України Олексія КУЧЕРЕНКА:
— Я не розумію, чому проблему комунальних боргів намагаються розв’язати на рівні закону, тоді як це питання типового договору. Він укладається між постачальниками житлово-комунальних послуг і споживачем. Схоже, що галузеве міністерство хоче перекласти відповідальність за розв’язання проблеми на інших. А розв’язувати проблему треба, тому що загальна сума комунальних боргів населення зросла до 12 мільярдів гривень. Багато в чому на зростання вплинуло підвищення тарифів, і це реакція населення. На мій погляд, владі треба визнати комунальні борги населення безнадійними та списати їх, як було рік тому з боргами, які списали підприємствам паливно-енергетичного комплексу. Тоді одним списали борги на 24 мільярди гривень, а іншим (тобто населенню) — залишили. Це нечесно. На мій погляд, списувати треба борги останніх трьох років. І лише після цього запроваджувати суворий контроль за стягуванням пені за прострочену сплату комунальних платежів. Крім того, якщо запроваджувати пеню, то треба подумати й про інший момент. Йдеться про гарантії споживача на отримання якісної послуги. Для цього в договорі на постачання житлово-комунальних послуг треба прописати штрафи для постачальника таких послуг за неякісне тепло, недопостачання води й інші порушення. Має бути рівність обох сторін — постачальника та споживача.