Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Авантюра Кремля

«Думаю, можна очікувати посилення санкцій щодо всіх, хто організовував та сприяв проведенню «виборів» в ОРДЛО», — експерт
13 листопада, 2018 - 11:41

Поки в Парижі тривала церемонія за участі лідерів світу, присвячена 100-й річниці завершення Першої світової війни, на окупованому Росією Донбасі («ДНР», «ЛНР») проводилися так звані вибори народних рад і «голів територій». З одного боку, лідери Франції та Німеччини Еммануель Макрон і Ангела Меркель офіційно заявили, що «протиправні і незаконні вибори в деяких районах Донецької і Луганської областей не відповідають духу Мінських угод». За їхніми словами, проведення так званих виборів підриває територіальну цілісність і суверенітет України. З другого боку, Володимир Путін — президент країни, яка розв’язала війну в центрі Європи, окупувавши частину української території, на запрошення тих самих європейців стоїть у перших рядах з іншими лідерами демократичних країн.

Здавалося б, взаємовиключні речі — запрошувати на захід, присвячений завершенню страшної війни людину, яка розпалює нову війну. Однак такою є сучасна Європа. «...він звично запізнився, вони всі його терпляче чекали, — пише в себе на сторінці в «ФБ» головний редактор «Дня» Лариса Івшина. — Він веде війни, збиває пасажирський літак, посилає по світу вбивць і отруювачів... Вони ставлять його в перший ряд. І садять поруч з собою за, по-французьки, вишуканий «трояндовий» стіл. Чи достатньо виразно демонструє політична Європа: з ким вона?.. З жертвами чи з вбивцями?!..».

Тим часом, у Донецьку і Луганську вже оголосили «переможців виборів». Ними прогнозовано стали намісники і маріонетки Кремля — в «ДНР» це Денис Пушилін (60,9%), а в «ЛНР» — Леонід Пасічник (68,4%). Власне вся ця бутафорія покликана по-перше, зімітувати процес, а по-друге, показати, що Москва робитиме те, що їй заманеться на окупованих територіях.

Відповідні дії мали б стати приводом для посилення санкцій, адже коли Захід закликав Україну продовжити закон про особливий статус Донбасу, то аргументував це тим, що в протилежному випадку це може стати приводом для скасування санкцій. То чому б нинішні дії Росії, яка, до того ж, порушує і не виконує Мінські домовленості, не мають стати приводом для посилення санкцій?  

«ГУМАНІТАРНА КАТАСТРОФА ТА ІЗОЛЯЦІЯ КІЛЬКОХ МІЛЬЙОНІВ ЛЮДЕЙ У «ОРДЛО» МАЄ НЕЗВОРОТНИЙ ХАРАКТЕР»

Геннадій БОЛДИР, представник Торговельно-промислової палати України та екс-радник у Посольстві України в Республіці Австрія:

— Основні аксіоматичні моменти всім мають бути зрозумілі. Насамперед це те, що ці так звані «вибори» на окупованих територіях повністю суперечать Мінським домовленостям, адже там прописаний зовсім інший алгоритм щодо проведення виборів на тих територіях, які на сьогодні є непідконтрольними Україні. Окрім того, ці «вибори» не визнані жодною країною в тому числі тими країнами, які є прямими союзниками РФ. Росія там діє за своїм власним сценарієм і не бере до уваги узгоджені домовленості. Вона не рахується з думкою і позицією європейських країн. Найголовніше є те, що людські долі, які є фактично заручниками цієї ситуації, Росію не хвилює. Якщо говорити про те, які наслідки ці «вибори» можуть мати для пересічних людей, то вони катастрофічні. Гуманітарна катастрофа та ізоляція кількох мільйонів людей у «ОРДЛО» розвиваються і мають незворотний характер. Те що я бачив за сім поїздок на окуповану територію говорить про те, що ті, хто в продуктивному віці та мають запит на ринку праці, вже залишили ті землі. Ті, хто не має такого запиту на ринку праці (маргінальна частина населення), знаходять своє застосування у місцевих силових структурах. Інші — це пенсіонери, які не мають можливості працювати та не можуть залишити власні оселі. Економіки немає, інфраструктура руйнується остаточно. Я не бачу перспективи навіть за умов перехідного періоду при застосуванні зовнішнього управління (миротворці), що Україна матиме достатньо ресурсів для того щоб у найближчий час відновити той потенціал, який був на цих землях. Це трагічно і це результат того, що Росія зробила з нашим краєм. Отже, те, що робить на окупованих територіях України Росія, відбувається не лише всупереч міжнародним вимогам та правовому полю, а й всупереч перш за все інтересам громадян. І це вже не є секретом ні для кого. Найтрагічніше, що за цим всім стоїть смерті багатьох тисяч людей. Авантюра Кремля — це не просто якась фінансова афера, це трагедія цілого народу в XXI столітті, коли начебто такого не могло відбутися в географічному центрі Європи.

«РЕЗУЛЬТАТ «ВИБОРІВ» НА ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ БУВ ЗАЗДАЛЕГІДЬ УЗГОДЖЕНИЙ І ВІДОМИЙ»

Юрій КЛИМЕНКО, заступник керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації:

— Можу вам надати точну інформацію, яка є в Луганській ВЦА. Перше — результат «виборів» на окупованій території був заздалегідь узгоджений і відомий. Там обходили кожну вулицю та кожен будинок представники «поліції  ЛНР» для того, щоб запевнити людей в необхідності проголосувати і при цьому проголосувати за конкретну людину. Всі бюджетники повинні були брати участь у «виборах». Це торкалось навіть тих людей, які перебували на лікарняному. Під страх звільнення і під загрозою фінансових санкцій, якщо це торкалось комерційних структур. За нашою інформацію ті, хто не мав бюджетної підтримки, взагалі не хотіли брати участі в тих «виборах». Окрім того, на виборчі дільниці були завезені так звані міні-ярмарки. Кожному, хто проголосував, давали поповнення на мобільний телефон. Таким чином фейкові адміністрації на окупованих територіях намагаються довести міжнародній спільноті масовість на «виборах». Мовляв, люди дійсно прагнуть брати в них участь. Важливим аспектом є те, що якщо дійсно будуть вводитись миротворці, то для окупантів буде привід говорити про те, що там вже є влада, яка підтримана народом. Всі ці картинки на яких люди голосують саме для цього і створюються. Дуже важливо, що ватажків «ЛНР» та «ДНР» не визнає світ. Україну в цьому плані підтримує весь цивілізований світ.

«ГОЛОВНЕ, ЩО СВІТ НЕ ВИЗНАЄ ЦІ «ВИБОРИ» В «ОРДЛО»

Богдан ЯРЕМЕНКО, голова правління фонду «Майдан закордонних справ»:

— Відносно так званих виборів на окупованій території сходу України світ висловився достатньо ясно і категорично — від США та ЄС до Японії. Офіційно це звучить як порушення Мінських домовленостей. Звичайно, з цим не погоджується Росія. В нашій ситуації після «виборів» на окупованих територіях ми можемо очікувати лише посилення санкцій щодо всіх, хто організовував та сприяв проведенню «виборів» у «ОРДЛО». Від України багато чого залежить відносно того, кого б і як ще можна було б обкласти санкціями. Це одна з форм реакції на подібні протизаконні дії з боку РФ. Головне, що світ не визнає ці «вибори» в «ОРДЛО». Всі ці картинки з виборчих дільниць не мають ваги. Але через певний час хтось з обраних на цих «виборах» може з’явитись у колі учасників перемовин контактної групи. Проте треба розуміти, що Росія діє не в форматі права, а в рамках права сили. Як це вона робила і до того.

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: