Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«За традицією — побачити суть»

8 квітня — Вербна неділя. За нею — Страсний тиждень
6 квітня, 2012 - 00:00
ФОТО ВЕРОНІКИ БОРКОВСЬКОЇ / «День»

8 квітня православні та греко-католики відзначають Вербну неділю. Так свято називають у народі. Літургійна ж назва — вхід Господній в Єрусалим. Церква згадує подію, коли за тиждень до смерті й воскресіння Ісус тріумфально в’їхав в Єрусалим.

— З одного боку, вона засвідчує про тріумф Христа, коли народ зустрічав Його як свого царя, — говорить віце-канцлер Патріаршої курії УГКЦ отець Володимир МАЛЬЧИН, — а з іншого, готує нас до Страсного тижня. Також це час вибору для кожного: уподібнитися тим, котрі спершу Сину Божому кричали «Осанна!», а потім — «Розіпни!», чи піти до кінця за своїм Спасителем, переживаючи Його страждання, — щоби з Ним воскреснути. Очевидно, традиція важлива (маю на увазі освячення верби), але важливіше сприйняти подію не як історичну, а стати її безпосереднім учасником. Блаженніший Святослав у своєму другому посланні до молоді якраз закликає відректися від релігійного формалізму. Тобто за традицією, перейнятою від батьків, побачити суть. До речі, пальмові й оливкові гілки почали святити в Єрусалимі. Так триває до сих пір у південно-європейських країнах та країнах Близького Сходу. В Україні ж чи не найпершою розпускається верба.

— Фактично, у Вербну неділю закінчується піст як такий, — продовжує заступник голови Відділу зовнішніх зв’язків УПЦ отець Микола ДАНИЛЕВИЧ. — Згідно з церковним уставом, Страсний тиждень — окремий пісний тиждень. (Рекомендується споживання рослинної їжі без олії). У понеділок, вівторок, середу й аж до суботи згадуються та переживаються ті чи інші події з останніх днів Ісуса. Так, у понеділок читається пророцтво про старозавітного Йосипа, якого брати продали в неволю. Патріарх Йосип є праобразом Христа, Який також буде зраджений. Велике значення Церква відводить четвергу, коли під час Таємної вечері було звершено таїнство причастя. І Великій п’ятниці — дню страждань і смерті Спасителя. До слова, тоді не служиться літургія, адже Син Божий Сам себе приніс у жертву. Як на мене, Велика субота — найбільш таємнича. У суботу панує тиша та в серці зароджується відчуття тріумфу! Для християнина важливо, щоб ці фольклорні елементи — приготування пасок, крашанок та інших яств — не закривали Христа. Бог має бути на першому місці!

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: