Один із найвідоміших творів Петра Чайковського має чудову сценічну історію, і цей балет прикрашає афіші багатьох театрів світу. В основу сюжету «Лебединого озера» покладено фольклорні мотиви і старовинну німецьку легенду, що оповідає про прекрасну принцесу Одетту, перетворену на лебедя прокляттям злого чаклуна Ротбарта... Лібрето Володимира Бегичева і Василя Гельцера за більш ніж 140 років, як П. Чайковський написав цей музичний твір, кілька разів перероблювалося.
Нагадаємо, прем’єра балету в авторській версії відбулася 4 березня 1877 року на сцені Большого театру в Москві, однак не мала успіху. У тому варіанті балет мав трагічний фінал: принц вступав у боротьбу зі злим генієм-чаклуном, і Ротбарт скидав принца Зігфріда в озеро. Його зачарована кохана кидалася слідом за обранцем, а зло ж, уражене такою неймовірною силою почуттів, гинуло. Цей варіант не мав успіху, і згодом балет був перероблений головним диригентом Маріїнського театру Рікардо Дріґо, балетмейстерами Маріусом Петіпа та Львом Івановим 1895 р. У цьому варіанті принц вступає у двобій із чаклуном, на допомогу юнакові кидається Одетта, і вони перемагають. Звучить гімн любові, молодості й краси...
Нагадаємо, у Київському театрі опери і балету «Лебедине озеро» вперше було поставлено ще 1926 р. запрошеним балетмейстером Леонідом Жуковим, який також виконував принца Зігфріда. Нині в Національній опері України балет іде у двох сценічних редакціях — Валерія Ковтуна (1986 р.) та Анатолія Шекери (1995 р.) Саме версію Анатолія Федоровича Шекери побачать глядачі 21 лютого.
ФОТО НАДАНО НАЦІОНАЛЬНОЮ ОПЕРОЮ
Дві головні партії — Одетти й Оділії виконає прима-балерина Христина Шишпор. На свої сторінці у Facebook вона написала: «Як і в будь-якій людині, в мені змагаються добро і зло, поєднання білого і чорного. Я дуже люблю білий образ Одетти в другому акті, а потім перетворююсь на фатальний образ Оділії, яка спокушає принца Зігфріда і ставить на кін життя білого лебедя...
У кожному виді мистецтва є свої канони. І балет не виняток. 32 фуете — еталон для балерини, це неймовірно складний фізично елемент. Фуете — трюк, він вимагає професійного досвіду, витривалості і тривалих тренувань... Нині під час вистави « Лебедине озеро» я планую встановити рекорд України — зробити 48 фуете!»
Крім рекорду, на глядачів чекає зустріч із прекрасними танцівниками. Партнерами Христини Шишпор будуть Денис Недак (прем’єр Національної та Віденської опер, який виступить у партії принца Зігфріда), а роль злого чаклуна Ротбарта виконає запрошений прем’єр Будапештської опери Євген Логунов.