Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Квітка Цісик на театральній сцені. Вперше!

Про феномен співачки очима театралів, музикантів, журналістів та гостей із США
29 березня, 2019 - 11:34

Цьогоріч проект «Незабутня Квітка» — змінює формат вечорів пам’яті Квітки Цісик на театральні імпрези, оскільки після Квітчиного минулорічного 65-річчя в різних містах України почали з’являтися сценічні твори про життя і долю Квітки. Тож цей рік — етап до підготовки всеукраїнського театрального фестивалю пам’яті Квітки Цісик.

Перші заходи, присвячені пам’яті американської співачки українського походження Квітки Цісик (1953—1998 рр.), відбулися ще 2007-го. Найактивніше до проекту упродовж усіх років були долучені Івано-Франківськ, Львів, Київ, Одеса, Полтава, Вінниця. Тепер настала черга центру Слобожанщини — Харкова. Саме там 25 березня стартував українсько-американський благодійний проект.

Традиційно кожен захід проекту «Незабутня Квітка» є не тільки культурно-мистецьким, освітнім, а перш за все — благодійним і соціальним. Таким чином, у Харкові відбулися реабілітаційна мистецька програма для онкохворих «Квітка Цісик лікує» в Харківському обласному клінічному онкологічному центрі, благодійний концерт для воїнів-ветеранів війн «Квітка — героям!» відбувся в обласному госпіталі ветеранів війни, благодійний концерт для дітей з обмеженими можливостями «Квітчині колискові» прозвучав у Харківському обласному Палаці дитячої та юнацької творчості.

Головна ж подія — прем’єра вистави Вінницького театру ім. М. Садовського «Kvітка». Пісня наяву й у снах» залучила харків’ян у коло шанувальників творчості Квітки Цісик на сцені Харківського театру ім. Т. Шевченка саме у день смерті співачки — 29 березня...


ПРЕМ’ЄРА «KVІТКА». ПІСНЯ НАЯВУ Й У СНАХ» ВІННИЦЬКОГО ТЕАТРУ ІМ. М. САДОВСЬКОГО НА СЦЕНІ ХАРКІВСЬКОГО ТЕАТРУ ІМ. Т. ШЕВЧЕНКА У ДЕНЬ СМЕРТІ СПІВАЧКИ — 29 БЕРЕЗНЯ... / ФОТО НАДАНО ТЕАТРОМ

4 квітня, у день народження Квітки — проект розпочнеться у Києві «Квітчиними колисковими». Наступного ж дня київській прем’єрі вистави вінничан «Kvітка». Пісня наяву й у снах» — передуватиме стильний трендовий формат у жанрі ток-полілогу під назвою: «Квітка двох континентів» на Камерній сцені ім. С. Данченка: феномен Квітки Цісик очима театралів, музикантів, журналістів, гостей із США. Найяскравіші епізоди життя Квітки. Українське коріння співачки. Її історія з «Оскаром». Учасники — Кирило Стеценко, Марія Бурмака, Римма Зюбіна, українська актриса, яка вперше втілила образ Квітки на драматичній сцені у вінницькій виставі — Тетяна Фролова, а також Оксана Муха, Вікторія Васалатій, Ада Роговцева, Соня Сотник, Антоніна Матвієнко, гості із США та ін. Протягом години творча спільнота гортатиме сторінки життя Квітки, звучатиме її голос. Родзинка вечора — представлення нової п’єси про Квітку, яку поставить Ростислав Держипільський в Івано-Франківську. Ведучий — театральний критик, мистецький оглядач, телеведучий каналу «UA:Культура» Олег Вергелес. Вхід на ток-полілог — вільний.

Увечері на головній сцені Франкового театру Вінницький академічний театр ім. М. Садовського представить першу українську виставу про американську співачку з українським серцем — Квітку (Кейсі) Цісик (режисер-постановник — народна артистка України Таїса Славинська, художник-постановник — Тетяна Гусєва-Ковтун).

1991 рік. Квітці діагностують рак грудей. Лікарі прогнозують їй кілька місяців життя... Маленький син, коханий чоловік... І лише три місяці щастя... Та вона вирішує боротися за життя не лише лікуванням (а це виснажливі курси хіміотерапії!), а й неймовірною працею, записуючи альбоми саме українською мовою... У її сни навідується мисткиня Катерина Білокур. Саме на честь української художниці Цісики нарекли свою донечку Квіткою, щоб її доля була квітучою, як і картини самої Білокур. Любов до далекої Батьківщини та неосяжне кохання допомагають і підтримують, надають наснаги й впевненості... І хвороба помалу відступає... А Боже благословення дарує не просто хвилини, дні... а сім років — і вічне життя у пісні! На сцені знайшлося місце і для лірики, і для гумору, і для інтриг, якими було наповнене життя Квітки Цісик.

У ролі Квітки — Тетяна Фролова, така ж легка, весела та енергійна, якою була її героїня. Є якась містична схожість між ними: українкою Тетяною Фроловою, котра грає Квітку, та американкою Кейсі, котра Квіткою стала...

Ще одна цьогорічна перемога українсько-американського благодійного проекту «Незабутня Квітка»: МОЗ України підтримав ініціативу засновника та продюсера благодійного проекту #Незабутня Квітка Алекса Гутмахера і рекомендує головам Вінницької, Київської, Львівської, Одеської та Харківської обладміністрацій називати всі придбані мамографи на честь та на знак пам’яті Квітки Цісик — офіційно: «КВІТКА». Тобто ім’я Квітки буде написано на кожному мамографі в Україні.

Квітка таки повернулася в Україну! По закінченні проекту також буде здійснена основна його місія — передача 100 000 грн для придбання пересувного мамографа «КВІТКА» для профілактики і лікування раку молочної залози серед жінок Харківської області.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: