Результати місцевих виборів у Туреччині, які відбулися минулої неділі, стали досить неочікуваними. Вони позначилися тим, що партія правлячого президента Реджепа Таїпа Ердогана, який уже протягом 16 років перебуває при владі, почала здавати позиції, втративши посади в ключових містах. Ці вибори були першими після того, як Ердоган переміг на президентських виборах 2018 року й після референдуму, завдяки якому в Туреччині було запроваджено президентську форму правління.
За даними Вищої виборчої комісії країни, Партія справедливості та розвитку (AK Parti) набрала найбільшу кількість голосів — 44,42%. Другою до фінішу прийшла Республіканська народна партія (CHP) з 30,07% голосів. За третьому місці — націоналістична Хороша партія (IYI Parti), а на четвертому — Партія націоналістичного руху (7,25%). Демократична народна партія набрала 4,22%. Інші політичні сили набрали менше, ніж 4% голосів.
Незважаючи на загальнонаціональну перемогу, прикметним є те, що правляча партія зазнала поразки у «ключових» містах. Зокрема, в столиці Туреччини Анкарі на виборах мера переміг кандидат від Республіканської народної партії Мансур Явас (50,90%). У найбільшому за кількістю населення турецькому місті — Стамбулі — розгорілася справжня боротьба за місце мера, адже про перемогу оголосили одразу дві партії: кандидат від Республіканської народної партії Екрем Імамоглу набрав 48,65%, а представник Партії справедливості та розвитку, екс-прем’єр-міністр Біналі Їлдирим — 48,70%. Цікаво, що упродовж 1994 — 1998 рр. мером Стамбула був Ердоган, і з часу заснування Партії справедливості та розвитку 2001 року там перемагали прихильники саме його партії. Представники опозиційної Республіканської народної партії здобули перемогу також у таких великих містах, як Анталія, Ізмір, Мерсін, Адана. За даними агентства Anadolu, явка виборців склала 84,52%.
Голова Вищої виборчої комісії Саді Гювен повідомив, що кандидати мають три дні на оскарження результатів, додавши, що результати 84 скриньок у Стамбулі поки що не порахували через проблеми в системі, передає Reuters.
Водночас повідомляють, що ці вибори були затьмарені актами насильства: на півдні та сході країни були вбиті четверо людей, десятки людей зазнали поранень під час сутичок у місті Діярбакир, де переважає курдське населення, пише The Guardian.
РЕАКЦІЇ
«Якщо існують якісь недоліки, то наш обов’язок — виправити їх», — заявив після оголошення результатів президент Ердоган. Ще під час передвиборчої кампанії він наголошував, що ці вибори є вирішальними для «виживання» країни. Крім того, він пообіцяв зосередитися на турецькій економіці до президентських виборів 2023 року. «У нас попереду значний період, під час якого ми проведемо економічні реформи, не ставлячи під загрозу правила вільної ринкової економіки», — сказав він.
«Люди проголосували на користь демократії. Вони обрали демократію», — заявив лідер Республіканської народної партії Кемаль Киличдар-оглу.
Як пише Reuters, Ердоган протягом двох місяців до виборів «невтомно» проводив передвиборчу кампанію, але щоденні мітинги та висвітлення їх у лояльних медіа не змогли допомогти перемогти у двох ключових містах, імовірно, через незадоволення виборців економічним спадом. The Guardian називає ці місцеві вибори «найважливішим випробуванням лідерства Ердогана». CNN International передає, що ще до виборів з’явилися припущення, що економічна ситуація — падіння турецької ліри, зростаюча інфляція і збільшення безробіття, особливо серед молоді, — дуже вплинуть на результати.
«ПАРТІЯ І САМ ЕРДОГАН ЦЬОГО РАЗУ НЕ ВРАХУВАЛИ НАСТРОЇВ СУСПІЛЬСТВА»
«День» звернувся до колишнього Надзвичайного і Повноважного Посла України в Туреччині (2008—2016 рр.) Сергія КОРСУНСЬКОГО за проханням прокоментувати результати турецьких місцевих виборів і пояснити, у зв’язку з чим партія президента Ердогана втратила на них позиції:
— Згідно з даними, які є на сьогодні (1 квітня. — Ред.), партія Ердогана програла мерії основних міст. Особливо важливо — Стамбул, Анкара, Ізмір та Анталія, якщо нічого не зміниться. Це, звичайно, певним чином свідчить про те, що партія і сам Ердоган цього разу не врахували настроїв суспільства. Президент особисто проводив кампанію, і це трохи дивно, тому що місцеві вибори — це, як правило, не компетенція президента. Він проводив їх під прапором, що це мало не вибір майбутнього Туреччини, і від цих виборів залежить гідність держави. Насправді, звичайно, ніяка гідність держави від муніципальних виборів не залежить. І проблема полягає якраз у тому, що в Туреччині зараз досить серйозна економічна ситуація. Два місяці цього року вони офіційно перебувають у рецесії. Минулого року впав курс ліри, такого безробіття не було з 2010 року. Тобто економіка в Туреччині зараз має проблеми, і для людей важливіші економічні проблеми їхніх родин, аніж загальні лозунги про безпеку держави та зовнішні загрози. Тому в даному разі, на жаль — для правлячої партії, вони не врахували цього чинника і тому, фактично, програли.
Проте я не думаю, що щось надзвичайне станеться внаслідок так званого програшу. Насправді, мери мають вплив, і опозиційні партії отримають доступ до ресурсу, проте це не змінить позицію Ердогана в суспільстві чи його партії до наступних виборів 2023 року.
— У чому причина нинішнього економічного спаду і чи справді влада буде здатна його подолати?
— Передусім, це світові тенденції. Скрізь у світі спостерігається певне уповільнення. Що ж до Туреччини, то там протягом останніх років спостерігається значне втручання держави у справи банків, бізнесу, були складні політичні процеси, що відбувалися після спроби перевороту, коли багато бізнесу було націоналізовано. Крім того, Туреччина останнім часом серйозно погіршила відносини з ЄС (а це ключовий інвестор і торговельний партнер), а також зі США. Це не могло не позначитись і на курсі ліри. Свого часу була навіть серйозна суперечка між Ердоганом і Трампом, коли президент США запроваджував санкції, також є суперечка щодо питання Сирії, підтримки Ірану. І цей політичний клубок призвів до падіння ліри і, звичайно, погіршення економічної ситуації. Думаю, що турецька економіка потужна, і вони зможуть покращити ситуацію, але для цього вони мають серйозно вивчити урок і змінити щось.
— Чому вибори були такими напруженими? ЗМІ повідомляли про сутички й навіть убивства на виборчих дільницях.
— Турецьке суспільство досить електризоване, і всі ці спалахи насильства відбувалися у східних регіонах, де є курди. Там є певна напруженість, пов’язана з постійною загрозою тероризму, сирійськими біженцями. Не скажу, що це щось надзвичайне, таке ставалося й раніше.
Я, навпаки, приємно здивований тим, що не було масштабних виступів націоналістів, які були раніше і все-таки вибори відбулися, а Ердоган навіть визнав поразку, що є дуже незвичним для політика такого рангу і такого досвіду, як президент Туреччини.
— Але все-таки, чи стане голос опозиції більш відчутним після цих виборів?
— Звичайно. Тільки в Стамбулі ВВП — 240 млрд доларів, це 20% ВВП Туреччини. Мер цього міста має серйозні ресурси, трибуну. Але ще раз кажу: робити висновки дуже передчасно, тому що попереду — чотири роки, і за цей час правляча партія може багато разів змінити економічну ситуацію, політику, знайти можливості для того, щоб ситуація змінилася на їхню користь.