Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Національна кулінарія підкорює Захід?

Галичани приємно вразили Європу вишуканістю та фантазійністю власних страв
30 березня, 2012 - 00:00

У березні в Берліні відбувся найбільший туристичний захід світу — Міжнародна туристична біржа (ITB Berlin 2012). Її учасниками стали 187 країн. Приємно, що серед цього строкатого різноманіття туристичних маршрутів стенд України не тільки не загубився, а й увійшов у десятку кращих, посівши дев’яте місце.

На стенді «High time to see Ukraine» («Саме час побачити Україну») нашу державу представляли сім туристичних регіонів, які прийматимуть Євро-2012: Київ, Донецьк, Харків, Одеса, Крим і Галичина.

Харків представив нову концепцію «Smart city», яка дозволила відвідувачам інтерактивно зануритися в атмосферу сучасного українського міста. Донецьк своїм основним слоганом обрав «Сила і краса», поєднавши сприйняття міста як індустріального центру і як міста мільйона троянд. Крим презентував себе як перлину світу, Одеса — як місто різноманітних вражень. А Львів порадував гостей ITB Berlin 2012 кулінарною продукцією: традиційною галицькою кухнею та вишуканими кондитерськими виробами.

«День» поспілкувався з представниками двох львіських ресторанів, які знайомили Європу з традиційним галицьким меню, та поцікавився, які рецепти вони запропонували європейським гурманам?

Оксана ЗАДОРОЖНА, шеф-кухар ресторану «Кумпель»:

— Гастрономічну частину «Вечір Галицької кухні» було презентовано в Берліні 7 березня. Ми представили традиційні українські галицькі страви: різноманітні ковбаски (баранячу, смажену кільцями, байдерку (печена ковбаса зі свинини), курячу), картопляні палюшки зі шкварками, різновиди запеченого м’яса та курячий рулет, квасолю з овочами, гострі й ніжні соуси, квашені за фірмовими рецептами овочі, крижавки, а ще — невід’ємний атрибут українського застілля — вареники. Цього разу галичани пригощали європейців варениками з картоплею та білими грибами зі шкварками, борщиком на буряковому квасі з вушками. Був на столі й домашній сир зі сметаною, приправлений цибулею, й пампушки з дріжджового тіста з квасолевою начинкою, й картопляна ковбаса, й узвар, і традиційна галицька випічка. Коли говорити, що найбільше зацікавило в українських стравах іноземців, то не можна виділити якусь окрему страву з усього представленого кулінарного різноманіття. Те, що високу оцінку отримало чимало з перерахованих страв, було помітно по ажіотажу біля українського стенду, а отже, з завданням привабити туристів принаймні своїми кулінарними фантазіями, які мають глибокі історичні традиції, Україна успішно впоралась.

Леся ІОНОВА, директор ресторану-кондитерської «Вероніка»:

— Ми представили Львів як кондитерську столицю України. З реакції багатьох відвідувачів нашого стенду ми зрозуміли, що представлення пройшло дуже успішно. Кондитери «Вероніки» презентували цього разу більш вузький асортимент наших традиційних виробів — без крему. Але й це досить немало — більше тридцяти різновидів печива (пісочне з різним ароматним джемом, горішками, імбирне, «Біскотті»), шоколад, шоколадні фігурки, шоколадні цукерки з різними начинками (горіховими, алкогольними, карамельними), кекси. Після презентації до нас неодноразово підходили польські журналісти й казали, що не сподівалися, що в Україні випікають вироби такого рівня, а от німецькі туроператори наголошували, що не в кожному європейському місті можна було скоштувати таку смакоту. А отже, ми отримали чи не навищу похвалу для кухаря — величезну моральну сатисфакцію.

Галичани дуже люблять всілякі цікаві «солодкі» рецепти. Такі особливі рецепти є в кожній сім’ї, але наш ресторан-кондитерська не може базуватися тільки на старовинних виробах, а намагається йти вперед. Ми прагнемо, щоб наші кухарі опиралися як на традиційні солодощі, так і на сучасні вироби. Нам дуже важко даються рецептури, до того, як певний виріб виставити на вітрину, ми його по 10 разів куштуємо, змінюємо, доповнюємо, шліфуємо, тому кожна страва у нас, як фірмова. У цьому нам дуже допомогає книга Дарії Цвек. Коли говорити про ажіотажні страви, то більшості європейських відвідувачів дуже сподобався наш фірмовий кекс, який ми оформили у вигляді торта, прикрасивши цукровими квітами й цукровим решельє. Цей ароматний здобний кекс готується з великою кількістю цукатів.

Насамкінець — кулінарні рецепти від наших співрозмовників.

САЛАТ ІЗ ЧЕРВОНОЇ КВАСОЛІ

Інгредієнти: 50 г сухої червоної квасолі, 100 г маринованих білих грибів, 10 г синьої цибулі, 20 г маринованих огірків, 25 г олії, 25 г оливок, 10 г болгарського перцю, на смак цукру та часнику.

Приготування: червону квасолю помити, замочити та зварити; в кінці варіння посолити, додати цукру та олії, прокип’ятити, охолодити в відварі. До охолодженої процідженої квасолі додати крупно нарізані мариновані білі гриби, синю цибулю (небагато), нарізану соломкою, мариновані огірки-корнішони (розрізати на 3-4 шматочки), оливки, фаршировані паприкою та розрізані навпіл, червоний болгарський перець, нарізаний соломкою (для кольорової гами). Заправити салат запашною олією зі смаженого соняшникового насіння, сіллю, перцем за смаком, додати трошки часнику.

Замість білих грибів можна використовувати мариновані маслюки чи польські гриби.

ГОЛУБЦІ З КАРТОПЛЕЮ

Інгредієнти: 500 г капусти, 90 г цибулі, 40 г олії, 500 г картоплі, 20 г гречки, 1 невеличка морквина та 2 цибулини, 200 г сметани або вершків, сіль, перець, кріп, духмяний перець, лавровий лист за смаком.

Приготування: капусту підготувати, як для голубців. Традиційно голубці з картоплею роблять меншого розміру, ніж звичайні. Цибулю нарізати кубиками, підсмажити на олії до золотавого кольору, чищену картоплю потерти на тертці, як для дерунів, додати цибулю, помиту гречку, сіль, перець. У посуд із товстим дном налити олії, покласти картопляну суміш, прогріти для «стягування». Маса повинна загуснути. Зробити голубці з картопляною начинкою, скласти в посуд, в якому вони будуть готуватись. Залишками листя капусти вистелити дно посуду та накрити голубці зверху.

Приготувати соус для запікання: спасерувати на олії нарізану цибулю, дрібно натерту моркву. Додати води, сметани чи вершків, нарізаної зелені кропу, солі, перцю, лаврового листу, духмяного перцю. Прокип’ятити й залити цим соусом голубці. Щільно закрити фольгою та накрити кришкою. Поставити в духовку та тушкувати протягом 2—2,5 годин при температурі 150°С.

Голубці з картоплею подають зі сметаною або ж грибними підливами.

КЕКС ІЗ ЦУКАТАМИ

Інгредієнти: 1кг 800 г цукатів, 6 яєць, 0,5 кг цукру, 250 г вершкового масла, 375 г борошна, 0,5 г мускатного горіха, 0,5 г меленої кориці, 0,5 г сухого імбиру, 2 г солі, 100 г олії, 20 г ванільного цукру, 140 г сиропу, 150 г горілки.

Приготування: з усіх інгредієнтів замісити тісто й випікати при температурі 180°С 40 хвилин. Випечений кекс промочують горілкою й сиропом (стоїть у цьому десь дві години) і тільки потім виймають із форми, прикрашають цукатами.

ПЕЧИВО «ЛИМОННЕ»

Інгредієнти: 4,3 кг борошна, 0,5 кг вершкового масла, 2,5 кг цукру, 11 яєць, 25 г розпушувача, 8 г солі, 200 г лимонних цукатів.

Приготування: замісити звичайне туге пісочне тісто й витискати форми; випікати при температурі 180°С.

Леся ШАПОВАЛ, «День»
Газета: