«Арт-Вільнюс» (ArtVilnius) відбувся уперше в 2009 році, будучи однією з найважливіших подій у проекті «Вільнюс — Європейська столиця культури». Поступово ярмарок розширився й утвердився на місцевій і міжнародній арт-сцені, а також у списку подій, обов’язкових для шанувальників мистецтва. Це також підтверджується статистикою. Щороку ArtVilnius відвідує понад 20 000 глядачів. У ярмарку беруть участь понад 60 художніх галерей із десятків країн-учасниць (зокрема Бельгії, Німеччини, Естонії, Латвії, Польщі, України, Білорусі, Нідерландів, Італії та Франції). Заявки розглядає журі, яке складається з мистецтвознавців та експертів, завдяки чому забезпечується професіоналізм галерей на ярмарку.
Основні завдання «Арт-Вільнюсу» не обмежуються стимулюванням арт-ринку в Східній Європі, а також презентацією панорами сучасних художніх тенденцій. Організатори інтегрували Вільнюс у систему найважливіших центрів сучасного мистецтва в Європі та допомогли йому стати мостом між Сходом та Заходом.
ArtVilnius відбувається щороку на одному з найкращих виставкових майданчиків у Литві — виставковому центрі LITEXPO. Цей експозиційний простір площею 12000 кв. м дає можливість провести повний комплекс усіх потрібних заходів. Сама побудова ярмарку за останні кілька років коригувалася за участю команди архітекторів.
Позаминулого року «Арт-Вільнюс» представив деякі найвідоміші польські художні інституції (Краківський музей сучасного мистецтва, Центр сучасного мистецтва в Гданську), а також програму сучасного відеоарту — одного з найстаріших фестивалів відеоарту в Європі VIDEONALE (Німеччина). Ярмарок також має унікальну щорічну секцію Takas («Дорога»), присвячену великій скульптурі та інсталяціям.
Вибір та нагородження найкращих галерей, художників і творів є традиційною частиною програми. Комітет мистецтвознавців обирає переможців у п’яти категоріях: найкращий художник, найкраща галерея, найкраща іноземна галерея, найкраща інсталяція та найкращий молодий художник. Крім того, відвідувачі на виставці можуть голосувати за художників і галереї, які їм найбільше подобаються. Найкращому молодому художнику виплачують грошову премію з меценатських фондів.
ArtVilnius організовує Литовська асоціація арт-галеристів, очолювана Діаною Стомене, котра також є директоркою ярмарку.
Окремо слід зазначити, що ArtVilnius проводить політику, дружню до нашої країни. Так, у 2015 темою ярмарку була Україна, бо, як зазначила пані Стомене, «ми просто хворіли на ваші події». Центральним твором фестивалю стала велика інсталяція Микити Шальоного (нар. 1982, живе у Дніпрі). Регулярно у Вільнюсі мають свої виставки київська галерея «Цех»; загалом же на ArtVilnius побували вже десятки українських галерей і митців.
Цьогорічний ярмарок стане ювілейним — десятим. Тематична країна — Франція. Організатори зібрали надзвичайно різноманітну й щільну програму: від балету до книжкових презентацій, від живопису до перформансу. Одна з найпомітніших подій — виставка видатного українського митця, фотографа Бориса Михайлова. Завершиться ярмарок 2 червня, в суботу.
Весь цей час я перебуватиму у Вільнюсі як кореспондент «Дня». Детальній звіт про підсумки й найцікавіші події ArtVilnius читайте в найближчих номерах нашої газети.