Як дізнатися, чи добре живуть українці порівняно з іншими країнами, і як змінюється наша якість життя? Порівнювати зарплати або ВВП на душу населення не зовсім коректно, тому що ціни і структура витрат в різних країнах можуть дуже сильно відрізнятися. Наприклад, сто доларів в США, в Україні і де-небудь в Африці мають різну ціну.
Для того щоб порівняння було коректним існують різні індекси — серйозні і не дуже, — зазначає експерт Департаменту фінансового консалтингу Pro Capital Investment Олександра Кушнір.
Так, британський журнал The Economist 1986 року придумав індекс Біг-Мака і з тих пір порівнює купівельну спроможність валют за допомогою цього індексу. А робити це легко, оскільки заклади Макдональдс, в яких продаються знамениті бутерброди, поширені по всьому світу. На початку 2019 року було складено найсвіжіший індекс Біг Мака, і з’ясувалося, що українська гривня недооцінена на 65,2%. У нас Біг Мак коштував 54 гривні, а в США 5,58 долара. Таким чином, по бутербродному індексу виходить, що курс долара у нас повинен бути 9,67 гривні. Наша національна валюта перебуває на другому місці по недооціненості, поступаючись тільки російському рублю, що недооцінений на 70,4%. Є на планеті і переоцінені валюти, їх всього три — шведська і норвезька крони і швейцарський франк.
Мається в Україні і свій національний індекс, за допомогою якого можна відстежувати динаміку зміни якості життя народу, — це індекс борщу. До цієї популярної страви входять найходовіші продукти харчування, тому цей індекс цілком може бути індикатором нижньої планки добробуту в країні. Так, аналітичний портал «Слово і Дело» проаналізував, як змінювалося співвідношення вартості п’ятилітрової каструлі борщу і мінімальної зарплати в Україні протягом п’яти останніх років. Виявилося, що 2014 року на мінімалку можна було зварити 39 каструль борщу, а через два роки, 2016-го, тільки лише 29 — це був найнижчий показник за п’ятирічку. Найбільше борщу — 70 каструль — можна було приготувати 2017 року, коли мінімальна зарплата різко зросла. Після цього індекс борщу став знову знижуватися: 2018 року — до 62 каструль, а станом на березень цього року він склав уже 55 каструль, незважаючи на те, що мінімалка у нас збільшилася вже до 4173 гривні.
На підставі двох зазначених вище неформальних індексів можна зробити висновок про те, що в України великий потенціал щодо поліпшення життя свого населення, але цей потенціал поступово «з’їдають» інфляційні процеси.