Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Комунікація, інформація, безпека

XVI фестиваль Docudays UA у Херсоні — як привід для обговорення актуальних тем
5 грудня, 2019 - 10:20

Цьогоріч на відкритих показах демонструють документальні стрічки, пов’язані з темою поширення інформації у сучасному світі. Слоган-питання фестивалю — «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» — натякає на залежність від інформаційних технологій і водночас ризики, які вони несуть.

«Фестиваль  розмірковує над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності та які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, криються в цифровій мережі», — зазначають організатори заходу.

З фільму «Bellingcat: Правда у світі постправди» (режисер Ганс Пул), який досліджує роботу міжнародної команди журналістів-розслідувачів, розпочалися відкриті покази у Херсоні. У стрічці йдеться про історію створення команди Bellingcat, їхні методи роботи з інформацією, фото і відео, розслідування резонансних міжнародних справ, в тому числі й подій в Україні. Журналісти Bellingcat розгрібають фейки, відбиваються від інформаційних атак російської пропаганди і знаходять важливі докази причетності російських військ до катастрофи MH17. В епоху постправди, де на кожну якісну інформацію ллються тонни маніпуляцій, робота журналістів, які максимально заглиблюються в тему, — надзвичайно важлива.

Після фільму в кінозалі відбулося традиційне обговорення з запрошеними експертами: Юрій Антощук, голова БФ «Об’єднання», Сергій Нікітенко, журналіст сайта МОСТ та Іван Антипенко, журналіст газети  «День». Разом із авдиторією спікери дискутували про громадську журналістику, довіру до медіа, кризу справедливості і відповідальності за тяжкі злочини (на прикладі MH17), говорили про критичне сприйняття інформації як життєво необхідну навичку та відкриті дані, які роблять світ відкритішим.

Кіноменю дня завершив фільм «Чистильники», який переносить глядачів у світ інтернет-цензури, яку великі гравці мереж Google, Facebook, Twitter віддають на аутсорсинг працівникам і працівницям на Філіппінах. Це історії про тих, хто «підчищає» інформацію в мережі, згідно з політиками конфіденційності та безпеки великих корпорацій.

У межах Docudays UA покажуть ще низку цікавих фільмів. Проєкт «ЗМІНИ ЦЕ! Лабораторія впливу для активістів та документалістів» — це резонансні документальні фільми та відеолекції про гучні суспільні кампанії, викликані цими фільмами. Стрічка-розслідування «Навмисна смерть» від режисерки Сью Вільямс відкриває приховані процеси індустрії електроніки та доводить, що навіть найменші ґаджети мають смертельні наслідки для довкілля та здоров’я. Як цифрові технології змінюють дитинство у XXI столітті, розмірковує програма «DOCU/ЮНІСТЬ». Стрічка «У моїй кімнаті» — це інтимні сповіді онлайн від блогерів-початківців, які розгортають свої життєві історії, дозволяючи нам стежити за перетвореннями та змінами, які спіткають підлітків у процесі їхнього дорослішання. Сергій Чагаров, герой стрічки «Ти, бля, рота закрий!» режисерки Таїсії Кутузової, з 15 років бореться з корупцією в рідному селі. Активісту погрожують, радять не лізти в «справи дорослих», а однієї ночі підкидають на подвір’я вибухівку. Детальніше про фільми цьогорічного Docudays UA можна почитати на однойменній сторінці у Facebook.

Правозахисну складову представляє Всеукраїнська Кампанія проти кібербулінгу, мета якої — зменшення проявів кібербулінгу через інформування суспільства та адвокатування змін до державної політики в сфері прав людини. Також заплановані лекції, тренінги для освітян та дискусійні майданчики з розповідями про практику захисту цифрових прав.

На Херсонщині відкриті покази кінофестивалю Docudays UA триватимуть до 10 грудня. Херсон, Нова Каховка, Гола Пристань, низка районних центрів та ОТГ приймають фестиваль у різних локаціях: школи, галереї, бібліотеки і не тільки. Координатором фестивалю в Херсоні є ГО «Громадський центр «Нова генерація».

ДОВІДКА «Дня»

Docudays UA — єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Протягом року Docudays UA популяризує авторську документалістику в кінотеатрах у межах проєкту DOCU/ХІТ. Розвиває в молоді критичне мислення в кіноклубах медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Представляє проєкт культурної дипломатії SEE UKRAINE в Європі. Допомагає молодим українським документаліст(к)ам з виробництвом фільмів на платформі DOCU/PRO. Щороку випускає каталог нових українських фільмів для промоції за кордоном.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: