8 мільярдів доларів — така уточнена оцінка збитків від захоплення Росією активів «Нафтогазу» в Криму внаслідок анексії півострова 2014-го. Ці оновлені дані (власне збитки плюс відсотки) НАК «Нафтогаз України» подала у відповіді до третейського суду в Гаазі на зустрічну заяву Російської Федерації.
До трибуналу в Гаазі «Нафтогаз» звернувся ще в жовтні 2016 року — відповідно до двосторонньої угоди про взаємний захист інвестицій між Україною та Росією. На першому етапі трибунал визначив, чи має право розглядати цю справу. І в лютому 2019 року постановив, що Росія мусить відповідати за незаконне захоплення наших активів. На другому етапі арбітраж визначає суму компенсації.
Росія вперше з’явилась у арбітражі в січні 2017 року. Однак після цього ухилялась від участі в арбітражному провадженні протягом майже трьох років. Але в грудні 2019 року вона подала зустрічну заяву щодо розміру компенсації збитків, при цьому не заявивши жодного альтернативного розрахунку.
Водночас російська сторона не заперечує, що незаконно експропріювала активи «Нафтогазу». От тільки стверджує, що не має за це платити.
Українська компанія іншої думки. Адже через анексію Криму «Нафтогаз» втратив вуглеводні в тамтешніх родовищах, бурові установки, флот, гелікоптери, нерухомість та чимало іншого обладнання. Все це й оцінили в 8 мільярдів доларів.
«Зокрема це ті обсяги й вартість вуглеводнів, які залягають і на шельфі, і на континентальній частині, права на видобуток яких були в «Нафтогазу» та «Чорноморнафтогазу». Крім того, ще є чотири бурові: «Сиваш», «Таврида» і більш нові «Петро Годованець» та «Україна», — нагадує заступник начальника Юридичного департаменту НАК «Нафтогаз України» Ольга Іванів.
Та цього разу нафтогазівським юристам протистоятиме не «Газпром», а безпосередньо Кремль.
«Це арбітраж між «Нафтогазом» і державою Російська Федерація. Це інвестиційний арбітраж. Він відбувається в Гаазі. Стороною є не «Газпром», а держава Російська Федерація», — пояснює виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.
Слухання в цій справі розпочнуться вже в травні. А на рішення суду чекатимуть протягом року. Фахівці попереджають: процес буде нелегким. Бо українським юристам доведеться в прямому сенсі творити історію — схожих випадків анексії активів морське право ще не знало. Втім, шанси на перемогу — високі.
«Таких прецедентів, власне кажучи, напевне, не існує. Для трибуналу це буде перший випадок і полігон. Але факт є фактом: активи украдені! Це по суті крадіжка активів. У які юридичні формулювання все це буде визначено судом — це інша справа», — вважає президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло ГОНЧАР.
Крім того, в «Нафтогазі» не виключають, що знову судитимуться з «Газпромом»! Якщо в майбутньому з ним не вдасться врегулювати низку потенційних проблем. Зокрема залишаються актуальними питання експорту газу з Росії незалежними від «Газпрому» газовидобувними компаніями, транзиту газу з Середньої Азії через територію РФ, а також перенесення точок передачі газу на українсько-російський кордон. Це не лише сприятиме розвитку українського ринку газу, а й ще більше знизить ціну палива.
«Якщо ці європейські компанії отримуватимуть газ на кордоні Росія — Україна, будуть продавати в Україні, це буде в прозорий спосіб, ціна буде нижча на 25% і не буде жодної корупції. Тому ми кажемо, що це — правильний варіант, і ми бачимо проблему в тому, що він не реалізовується», — наголошує Юрій Вітренко.
Паралельно «Нафтогаз» розглядає ще й подання скарг до антимонопольних органів ЄС щодо зловживання «Газпромом» своїм домінуючим становищем. Утім, усі ці питання спочатку спробують обговорити з росіянами без судових процесів. Якщо спільної мови не знайдуть на рівні компаній, звернуться до керівництва держави. Якщо не вдасться й на політичному рівні — в «Нафтогазі» готові знову зустрітися в суді. Впевненості в перемозі українським фахівцям додає позитивний досвід у попередніх арбітражах. Там «Нафтогаз» виграв у «Газпрому» 5 млрд доларів!
«Ми робимо свою роботу професійно та відповідально. Аналогічних справ, справді, наразі не було, але попередній досвід судів із «Газпромом» та обґрунтованість нашої позиції дають підстави розраховувати на рішення на нашу користь», — додає виконавчий директор НАК «Нафтогаз України».