Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Архівні кіноплівки в сучасному форматі

У Кам’янці-Подільському оцифрували хроніку археологічних досліджень, які проводили пів століття тому
5 березня, 2020 - 10:21
ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.ORG

Архів науково-дослідної лабораторії археології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка перенесли на електронні носії. Він складається з унікальної колекції кіноплівок, на яких зафіксована робота археологічної експедиції, починаючи від 1963 року. Ідея оцифрувати архів належить доценту кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін, який нині є керівником археологічної експедиції університету Анатолію Гуцалу. Координували роботу студенти історичного факультету. За словами студента вишу Євгенія Левінзона, процес оцифровування тривав майже рік, а займалися ним спеціалісти Центру міської історії Центрально-Східної Європи зі Львова. Роботу виконали безоплатно.

«У архіві науково-дослідної лабораторії археології нашого вишу зберігається колекція кіноплівок, на яких зафіксована робота археологічної експедиції, починаючи від 1963 року, — розповідає Євгеній. — На плівці закарбовані розкопки черняхівського могильника та ідола в селі Чеснівський-Раковець, палацу в Бакоті та й саме нині затоплене село, а також Бакотський скельно-печерний монастир, археологічні дослідження поблизу сіл Рудківці, Бернашівка, Дорогоща, Буша тощо. Крім цього, на кіноплівках — не одне покоління студентів і викладачів, що особливо цінне для нас — наступного покоління археологів.

Саме, щоб зберегти цей надзвичайно цінний масив візуальних джерел, була ініційована робота з систематизації та атрибуції кіноплівок, їх датування та оцифрування. Адже кіноплівки руйнуються, пил та інші природні чинники залишають свій непоправний слід і треба було рятувати. Спочатку ми намагалися зробити це власними силами. Пішли найелементарнішим шляхом: виводили картинку через кінопроєктор на стіну і перезнімали відеокамерою. Але якість, звісно ж, була дуже поганою. Тому вирішили заручилися підтримкою професіоналів і за допомоги випускника нашого університету Олександра Папевського передали колекцію кіноплівок представникам Центру міської історії Центрально-Східної Європи, засновником якого є приватна фундація д-ра Гаральда Біндера у Львові. Центр безоплатно провів роботу з оцифрування плівок та передав їх назад до фондів лабораторії. Нині роботи вже завершені».

Найближчим часом унікальну архівну кінохроніку з розкопок планують виставити у відкритий доступ. Оцифрований архів буде доступний не лише для потреб університету, а й для широкого загалу. Особливо вони цікаві будуть тим, хто цікавиться історією рідного краю.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: