Поки у світі триває епідемія коронавірусу і вся увага громадськості прикута до боротьби з covid-19, Державна дума Росії, без зайвого шуму, прийняла в першому читанні й одразу в цілому законопроект, який звільняє від сплати державного мита жителів окремих районів Донецької та Луганської областей, які бажають отримати російський паспорт і звернулися з заявою про прийом у російське громадянство в спрощеному порядку. Швидше за все, найближчим часом його схвалить Рада Федерації і підпише президент РФ, після чого законопроект стане законом. Це — ще один маленький крок на шляху повзучої анексії Росією окупованих районів Донбасу. Поки що за прийом у російське громадянство, поновлення у громадянстві, вихід із нього, а також за визначення наявності громадянства Росії сплачується державне мито у розмірі 3,5 тисячі рублів (близько 1300 гривень). А для переважної більшості жителів окупованих територій це дуже серйозна сума. Для того, щоб зібрати її, їм потрібно багато місяців або навіть кілька років. Саме рівень доходів жителів окупованих територій Донбасу думці називають головною причиною того, що їх вирішили звільнити від сплати мита. У «ДНР» середня зарплата становить 4,4 тисячі гривень (12 тис. рублів, і платять її у рублях). У «ЛНР» середня зарплата трохи нижча — 4 тис. гривень (близько 11 тис. рублів). Середня ж пенсія в ОРДЛО становить 1175 гривень (3194 рублі), що навіть нижче за українську пенсію в 1500 гривень. Прожити на 1175 гривень в ОРДЛО абсолютно неможливо. Ті ж, для кого сплата мита — не проблема, а це — чиновники, поліцейські і бійці й командири 1-го і 2-го армійських корпусів «ДНР» і «ЛНР», російські паспорти давно одержали або мали їх відпочатково.
Тож зараз можна з повною впевненістю стверджувати, що з боку маріонеткових республік у Донбасі воюють виключно російські війська. А як інакше можна називати військові частини, у яких служать тільки громадяни Росії, якими командують кадрові російські офіцери, що проходять навчання за російськими статутами і настановами і на російських полігонах, які озброєні тільки російською зброєю та бойовою технікою і які борються виключно в інтересах путінської Росії. Українським у них залишається тільки те, що значна частина рядових бійців є уродженцями або жителями окупованих територій Донбасу. Тепер, після роздачі паспортів військовим і поліцейським в ОРДЛО, домінуюча роль Росії у воєнних діях у Донбасі з боку т. зв. «сепаратистів» виявилась особливо рельєфно. Будь-якому неупередженому спостерігачеві зараз абсолютно очевидно, що ніякої громадянської війни в Україні немає, а є тільки російська агресія, що виявилася в окупації частини території Донбасу російськими військами і створеними за ініціативою Росії незаконними військовими формуваннями.
Нині Москва хоче поступово перетворити окупацію на анексію, причому використовується метод, уже випробуваний у Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії: більшості жителів відповідних територій масово видають російські паспорти, щоб зробити майже все населення російськими громадянами. Анексія території маріонеткових «ДНР» і «ЛНР», так само як і анексія Придністров’я, Абхазії і Південної Осетії, пов’язана з юридичними труднощами і стала б занадто відвертим порушенням міжнародного права, на що міжнародна спільнота не могла б не відреагувати досить жорстко, зокрема посиленням антиросійських санкцій. Тому Кремль іде більш безпечним шляхом анексії не території, а населення. І своєї мети багато в чому досягає. Принаймні до російсько-грузинської війни 2008 року практично не було протестів проти масової роздачі російських паспортів жителям Абхазії і Південної Осетії. Досі ніхто у світі особливо не протестує проти роздачі таких паспортів населенню Придністров’я. І, як сподіваються в Кремлі, з «ДНР» і «ЛНР» подібний сценарій спрацює.
Звичайно, є і будуть чергові протести з боку України і західних країн. Але вони ніякими діями не супроводжуються і ніякого впливу на процес паспортизації населення Донбасу не мають. Цікаво, а що було б, якби українська сторона заявила, що припиняє переговори в Мінську до тих пір, поки не буде припинено видачу російських паспортів жителям окупованої частини Донбасу? Але на такий рішучий крок у Києві зараз не здатні, та й західним партнерам України, схильним до угодовства, таке б не сподобалося.
Наразі, крім перерахованих вище привілейованих груп, на окупованій території Донбасу залишилися переважно пенсіонери. Спочатку вони з ентузіазмом зустріли новину про можливість одержати російський паспорт. Люди похилого віку наївно думали, що разом із видачею паспорта їм будуть платити і російські пенсії, які в середньому майже у п’ять разів більші, ніж платять зараз в ОРДЛО. Але дуже скоро з’ясувалося, що це зовсім не так, після чого у пенсіонерів зник інтерес до отримання російських паспортів. Зараз їх прагнуть одержати перш за все ті вихідці з окупованих територій Донецької та Луганської областей, які постійно живуть і працюють у Росії. А вони становлять значну частину, якщо не більшість, працездатного населення «ДНР» і «ЛНР», оскільки на окупованих територіях, окрім силових структур і держапарату, роботи практично немає.
Те, що Росія продовжує і прискорює процес паспортизації населення окупованої частини Донбасу, може свідчити на користь того, що зі звільненням Владислава Суркова з адміністрації президента Росії Кремль відмовився від ідеї примусового повернення ОРДЛО Україні, за повного збереження свого контролю над окупованими територіями, і взяв курс на фактичну анексію цих територій шляхом масової роздачі населенню російських паспортів. Адже власники російських паспортів, згідно з українським законодавством, не зможуть брати участь у політичному житті України. Зміна курсу в цьому питанні, однак, не означає, що Кремль відмовився від ідеї підпорядкувати собі Україну. Пандемія неминуче веде до світової економічної кризи, яка особливо сильно позначиться на Росії й Україні. І Москва, щоб відволікти народ від безробіття та інших економічних проблем, може повторити сценарій 2014 року і відправити воювати в ослаблену кризою Україну десятки тисяч потенційних безробітних, за підтримки регулярної армії, щоб або підпорядкувати собі Україну, або відрізати від неї нові території.
КОМЕНТАР
«РОСІЯНИ ВЖЕ НЕ ВІРЯТЬ, ЩО УКРАЇНЦІ ДОЗВОЛЯТЬ ЗЕЛЕНСЬКОМУ «РЕІНТЕГРУВАТИ ДОНБАС» НА РОСІЙСЬКИХ УМОВАХ»
Сергій КОТ, кандидат історичних наук:
— Російська Дума узаконила подвійне громадянство для українців і ще більш спростила умови отримання російського паспорту мешканцями ОРДЛО. Що за цим стоїть?
По-перше — це продовження тиску на Зеленського і його владу з урахування, що вони тому тиску очевидно піддаються.
По-друге, це свідчення того, що росіяни вже не вірять, що українці дозволять Зеленському «реінтегрувати Донбас» на російських умовах.
По-третє, вони вже не вірять (а може й мають власні розрахунки подальшого розвитку ситуації в Україні), що влада Зеленського протриває в Україні ще довго — до кінця його терміну повноважень.
Тож, виходячи з другого та третього, Путін створює «запобіжник» для майбутньої патріотичної української влади щодо застосування так званого «хорватського сценарію» — раптової і блискавичної операції по виходу ЗСУ на державний кордон України по всій його довжині в межах ОРДЛО. Адже наявність у великої кількості мешканців ОРДЛО російських паспортів буде приводом для Росії піднімати галас та погрожувати силою щодо «захисту російських громадян на цих територіях».
Я належу до тих, хто не вірить у можливість мирного вирішення проблеми російської агресії в ОРДЛО. Самі вони звідти ніколи не вийдуть — як це є у Придністров’ї. І ніякі поступки їм у «мінській зраді» не допоможуть — прочитайте уважніше пункт щодо передання кордону Україні. Там чітко записано, що передача кордону відбудеться після повного політичного врегулювання. Усі ми розуміємо, що чим далі, то в Росії завжди буде можливість через своїх сателітів-агентів в ОРДЛО висувати все нові і нові неприйнятні для України політичні умови. Тож кордон таким шляхом ніколи не буде переданий українській владі. Як не прикро про це говорити, але повернути собі кордон в реальності ми зможемо лише силою! І це — єдина правда! Очевидно, що для такої операції потребується велика підготовка, воля, рішучість і блискавичність. І врахування можливих дій Росії під прикриттям захисту російських громадян.
Або тоді взагалі треба відмовлятися від ігор з ОРДЛО, заморожувати ситуацію, брати паузу. При цьому треба буде повністю переглянути існуючу практику «шастання» цивільних туди-сюди з ОРДЛО в Україну і навпаки. Оці фіктивні «реєстрації» для отримання пенсій на підконтрольній території нібито для людей, які на ній постійно проживають. Кому потрібні ці «потьомкінські села» і цей самообман! Лише тим, хто пристосувався цинічно «длоїти» Україну, отримуючи і українські і російські пенсії. Та ж наші звичайні українські пенсіонери не мають подвійних пенсій! А чому їх повинні мати мешканці ОРДЛО? Хтось може мені це виразно пояснити? Це має бути радикально обмежено. Всі гуманітарні питання — вирішувати через міжнародні організації і міжнародні місії.
І будемо терпляче чекати, поки народ там дозріє до повернення в Україну, а росіяни самі заберуться. А поза тим, спокійно будемо розбудовувати свою державу і рухатися по своєму плану — до Європи і до НАТО.